HDD

Test WD Scorpio Blue 250 GB

przeczytasz w 1 min.

Niedawno kupiłem notebooka i chciałbym przedstawić wyniki benchmarków dysku zainstalowanego w komputerze. Jest to dysk firmy Western Digital serii Scorpio Blue o pojemności 250GB. Dysk obsługuje standard SATA II, posiada 8MB pamięci podręcznej. Krążą różne opinie o nim np. takie ,że dysk chrobocze podczas pracy. W moim modelu nie słyszałem głośnego chrobotania, tylko takie jak w każdym mobilnym HDD.  U mnie dysk pracuje na kontrolerze ATA/133, ale porównywałem ze znajomym który ma ten dysk w wersji 320GB pracujący w SATA 2 różnica transferu wynosiła 2-3MB/s więcej na nowszym kontrolerze.

Screen informacyjny z programu HDTune 2.51

Jak widać temperatura pracy dysku jest wysoka, ale screen był robiony bezpośrednio po czterech ponizszych benchmarkach. Przy normalnej pracy temperatura wynosi 45*C-48*C

Benchamark, rozmiar bloku pamięci 4KB :

Jak widać transfer jest przyzwoity, użycie procesora trochę wysokie.

Benchmark, rozmiar bloku pamieci 512KB :

Transfer na poziomie standardowego dysku 2,5" 5400.

Benchmark, rozmiar bloku pamieci 2MB :

Benchmark, rozmiar bloku pamięci 8MB :

Jak widać na zamieszczonych obrazkach, przy rozmiarze bloku 512KB, 2MB i 8MB  transfer maksymalny jest identyczny, średni różni się zaledwie o 0.3MB. Transfer minimalny o 0.8MB. Dziwny jest trochę długi czas dostępu, gdyż na stronie producenta jest napisane ,że średni czas dostępu wynosi 5ms.

Podsumowując uważam ,że dysk jest godny zakupu, chociażby ze względu na dobrą markę i dobre parametry. Używając go w celu pracy biórwej czy oglądania filmów HD nie tracimy na szybkośći działania. Dla osób wymagających polecam dyski WD Scorpio Blask 7200rpm.

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Arkadio Morales
  0
  Ostatni akapit "...pracy biórwej czy...", "...szybkośći...", "...Blask 7200rpm." Po co ten pośpiech? Tyle jest teraz narzędzi sprawdzających pisownię. Nie róbmy szamba z języka polskiego. Nawet jeśli to jest tylko Internet.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Producent podaje, że średni czas dostępu wynosi 12ms (a nie 5ms).
   • avatar
    assistant
    0
    http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/WD_Scorpio_Blue_250_GB_5400_8MB_Serial_ATA/300_/pelny,id,62897/ - średni czas dostępu 5,5ms
    • avatar
     hosemarian
     0
     o boże: "biórwej"

     proponuje najpierw szkołę podstawową skończyć a później brać się za pisanie recenzji