Chłodzenie

Test Zalman CNPS12X - chłodzenie procesora na 3 wentyle

przeczytasz w 1 min.

Testujemy najnowszy radiator Zalmana o oznaczeniu CNPS12X i sprawdzamy jak poradzi sobie w porównaniu z Noctua NH-C14.

Pod koniec września pisaliśmy o tym coolerze. Obecnie jesteśmy już po jego testach i mamy wyniki oraz opinię. Zachęcamy do lektury artykułu.

Użytkownicy poszukujący wydajnych systemów chłodzenia procesora, a niemający zaufania do chłodzenia cieczą, najczęściej wybierają konstrukcje w rodzaju Scythe Mugen, czy też Ninja. Budowa takich radiatorów nie jest skomplikowana: to sporych rozmiarów "klocki" z systemem ciepłowodów i całą masą aluminiowych żeberek, chłodzone najczęściej cichym 120-milimetrowym wentylatorem. Są duże, wydajne i równie zgrabne jak czołg. Jeśli wygląd radiatora nie ma dla ciebie najmniejszego znaczenia, a liczy się wyłącznie wydajność, jest to z pewnością znakomite rozwiązanie.

Zalman CNPS12X

Wśród użytkowników jest jednak spora rzesza modderów i innych zwolenników piękna w maszynie, którzy zwracają uwagę nie tylko na wydajność systemu chłodzenia, ale i na wygląd. Takie osoby wzdrygnęłyby się na myśl o instalacji choćby Mugena w swoich wypasionych, podświetlonych i wyposażonych w okna obudowach. Wśród producentów systemów chłodzenia firma Zalman znajduje się w czołówce najbardziej znanych i rozpoznawanych. Znana jest z tego, że jej radiatory cechują się często finezyjną konstrukcją i nietuzinkowym wyglądem, zachowując przy tym bardzo dobre parametry odprowadzania ciepła.

Zalman CNPS12XZalman CNPS12X

Zalman CNPS12X to najnowsza propozycja marki dla tych wszystkich, dla których liczy się również atrakcyjny wygląd. Sześć ciepłowodów, miedziano-aluminiowa konstrukcja i trzy (3!) podświetlane na niebiesko wentylatory. Ten radiator na pewno będzie świetnie prezentował się w obudowie, ale jak ma się sprawa z jego możliwościami chłodzącymi? Postawiliśmy go naprzeciw chłodzenia Noctua NH-C14 i rozpoczął się prawdziwie gorący pojedynek z podkręconym sześciordzeniowym Phenomem II X6 1100T w tle.