Smartfony

Oprogramowanie

przeczytasz w 2 min.

Windows Mobile Professional 6.1 to świetny system, bardzo funkcjonalny, stabilny i dopracowany. Jego bolączką jest Ekran Today (Dzisiaj), który co prawda oferuje dostęp do często używanych funkcji oraz podgląd godziny, daty itp., ale delikatnie mówiąc nie wygląda efektownie. Dlatego powodzeniem cieszą się nakładki w rodzaju SPB Mobile Shell, upiększające i wzbogacające Today o liczne funkcje. Firma HTC od dawna rozwijała swoją nakładkę HTC Home, ale wraz z nastaniem ery Diamonda pojawił się interfejs HTC TouchFLO 3D.

Prezentacja działania TouchFLO 3D.

Animowany, przystosowany do obsługi palcami, z licznymi bajerami stanowi sporą zachętę – przynajmniej po obejrzeniu prezentacji producenta. Jak się spisuje w codziennym użytkowaniu? Niewątpliwie można się przyzwyczaić do TF 3D, tak jak do angielskiej mżawki, do komarów latem, do dziurawych polskich dróg. Można sobie z tym wszystkim jakoś poradzić, ale... Mam duże dłonie, długie palce, jak miliony ludzi w tym rejonie świata. Obsługa TF 3D po kilku dniach treningu nie stała się dla mnie przyjemnością, nie była ani intuicyjna, ani szybka, ani bezbłędna. Musiałem wspomagać się rysikiem – co wiąże się z użyciem drugiej ręki. Interfejs nie umożliwia też błyskawicznego dotarcia do wielu funkcji, brakuje niekiedy bardziej całościowego podglądu jakiegoś modułu, na przykład czytanie smsów – widok w TF 3D obejmuje tylko jednego smska, a przejście do tradycyjnej listy to konieczność dalszego klikania.

Ekran Today w TouchFLO 3D

Ekran Today ma według mnie zbyt mało informacji, brak możliwości dodania przydatnych wtyczek i skrótów. Niedopracowany jest też ekran, który ukazuje się po rozsunięciu PDA – 8 ikon, bez możliwości jakichkolwiek zmian!

Zamiast klikać na pierwsze dwie ikony (E-mail i Messages) łatwiej użyć przycisków na klawiaturze. Kolejne ikony są stosunkowo rzadko używane i na pewno 99% użytkowników chętnie zmieniłoby je na skróty preferowane przez siebie

Podobne przykłady można mnożyć, napiszę tylko ogólnie, że różni użytkownicy mogą napotkać różne niedogodności. Na pewno można dojść do wprawy w posługiwaniu się TF 3D, pogodzić się z jego ograniczeniami i polubić efektowne udogodnienia, ale kto przez dłuższy czas użytkował na przykład Kaisera ze spersonalizowanym i dopieszczonym HTC Home +WM 6.1, ten będzie miał problemy z przestawieniem się na TouchFLO 3D.

TouchFLO 3D opiera się na uproszczonym widoku i dostępie do często używanych funkcji, dojście do funkcji niewidocznych wymaga dodatkowego klikania lub przewijania.

Ekranowa klawiatura jest duża i wygodna, w pewnych sytuacjach można za jej pomocą całkiem szybko pisać, ale na dłuższą metę lepsza jest oczywiście klawiatura sprzętowa.

System Raphaela zawiera kilka ciekawych programów, dorzuconych przez HTC. Bardzo dobry Album, służący do przeglądania zdjęć na pewno przyda się większości użytkowników, podobnie jak i Pictures & Videos – chyba jeszcze lepszy i przyjemniejszy w obsłudze. Aplikacja Jetcet Print służy do drukowania za pośrednictwem drukarki sieciowej lub Bluetooth. Jest też MP3 Trimmer (edycja plików muzycznych), WorldCard Mobile (skanowanie wizytówek) oraz YouTube – chyba wszyscy wiedzą, do czego służy. Jest też gra znana z Diamonda, sterowany akcelerometrem Teeter, z sieci można też ściągać inne gry korzystające z tego sposobu sterowania.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login