Aparaty cyfrowe

Jakość zdjęć

przeczytasz w 2 min.

W tekście wspomniałem już o wiernym oddaniu kolorów, dobrym kontraście i ostrości. To zasługa pary obiektyw - matryca. Duże możliwości ingerencji w zdjęcie i różnych parametrów naświetlania pozwala dobrać idealne warunki. Aparat, a ściślej jego elektronika oferuję więc wszystko, aby zrobić dobre zdjęcie.
Jakość zdjęć z V700 oceniam na dobrą, spodziewałem się takiej po wielkości matrycy i producencie obiektywu. Biorę pod uwagę oczywiście cenę aparatu i jego gabaryty.

Ale fizyki nie da się oszukać. Wielokrotnie pisałem o ogromnym znaczeniu, jakie ma dla jakości zdjęć fizyczna wielkość matrycy. Dziś testuje kompakt, w którym zastosowano mocną matrycę - aż 7MP. Jednak jest to mały aparat i również jego sensor jest niewielki. Należy do klasy 1/1.8", czyli niestety niedużej powierzchniowo. I to widać, szczególnie przy rozpatrywaniu szumów. Tak wiele punktów światłoczułych umieszczonych na małej powierzchni będzie się wzajemnie zakłócać i przyjmować za mało i do tego rozproszonego światła.
Widać tutaj działanie marketingu, dziś wszyscy gonią za liczbami - "MY sprzedajemy aparat z matrycą 7MP! - to brzmi 'dumnie'.

A tak naprawdę im więcej będzie pikseli na tej samej powierzchni, tym gorsze będą zdjęcia. Dla wielkości matrycy 1/1,8" ilość 7MP to granica przyzwoitej jakości i dobrze, że Samsung jej nie przekroczył. Nasz testowany aparacik szumi, bo musi - mały obiektyw, mało światła i dodatkowo mała matryca - dużo pikseli. To daje w wyniku szum, ale standardowy w tej klasie cenowej. V700 nie jest ani lepszy, ani gorszy od konkurencji.
Poniżej mocno powiększone fragmenty zdjęć z narastającym parametrem ISO. Przy 50 jest dobrze, 100 jest do przyjęcia, 200 szumi a 400 niech zostanie tylko w tabeli możliwości, bo używać na co dzień tej czułości nie polecam.

ISO 50

ISO 100


ISO 200

ISO 400

Warto wspomnieć o aberacji chromatycznej. To wielokrotnie opisywana przez nas cecha, szczególnie mocno widoczna przy technice cyfrowej. Słynne fioletowe obwódki wokół przedmiotów zarejestrowanych na bardzo jasnym tle lub pod słońce. V700 okazał się aparatem niezłym pod tym względem. Błąd aberacji istnieje - tak mały obiektyw i matryca zawsze będą nim obarczone, ale występuje on rzadko, z reguły w sytuacjach w których będzie na ten błąd z założenia narażony. Poniżej zdjęcie pokazujące opisywany efekt, jest ono wykonane pod słońce, poziom błędu jest akceptowalny przy takim kadrze.

Aparat i obiektyw jest mały, matryca silna i również nieduża, wydawać by się mogło, że to mieszanka wybuchowa, dające w efekcie marne zdjęcia. Samsung udowodnił, że to nie musi być prawda. Zdjęcia są porównywalne do aparatów większych, a wierność kolorów jest bardzo dobra. Poziom szumów do przyjęcia, błędy i zniekształcenia na akceptowalnym poziomie. Jeśli użytkownik po naszym kompakcie nie spodziewa się jakości zdjęć aparatów z wyższej półki, to na V700 na pewno nie zawiedzie się. Wszystko jest na niezłym poziomie, powiedziałbym nawet, że mnie ten aparat miło zaskoczył jakością swoich dokonań.