Monitory

Przyciski i oprogramowanie

przeczytasz w 2 min.

Na pierwszy rzut oka monitor nie dysponuje żadnymi przyciskami. Czyżby więc sterowanie miało w całości odbywać się za pośrednictwem oprogramowania? Na szczęście nie - na prawym boku monitora znajduje się mini panel sterowania. Jak przystało na Apple, uproszczony do minimum. W tym przypadku prostota stanęła jednak na drodze funkcjonalności.

Monitor dysponuje trzema przyciskami dotykowymi. Jeden z nich to włącznik, pozostałe dwa służą do regulacji jaskrawości podświetlenia. Cinema Display nie ma menu OSD, choć przy tak skromnych możliwościach konfiguracji trzeba przyznać, że nie jest ono specjalnie potrzebne.

A gdybyśmy zapragnęli zmienić jaskrawość podświetlenia z poziomu systemu operacjnego? W Mac OS X wbudowana jest obsługa monitorów Apple - opisywany model można więc łatwo regulować bezpośrednio w panelu sterowania. A jak wygląda to pod Windows?
Apple nie dostarcza oprogramowania dla systemu Microsoftu. Na szczęście z pomocą przyszli niezależni programiści, którzy stworzyli darmowy panel sterowania dla monitorów Cinema Display działający pod kontrolą Windows. Nazywa się on WinACD i można go ściągnąć z SourceForge.

Aby wejść do panelu regulacji monitora wystarczy otworzyć właściwości ekranu, a następnie przejść do zakładki Ustawienia i kliknąć na Zaawansowane. Liczyliśmy co najmniej na możliwość ustawienia temperatury kolorów, czy korekty gamma. Niestety nic z tego - poza zmianą jaskrawości WinACD nie oferuje regulacji czegokolwiek innego. Ma za to kilka niespotykanych opcji. Na przykład zmniejszania lub zwiększania jaskrawości przy pomocy wybranej kombinacji klawiszy. Można też sprawić, aby po wciśnięciu wyłącznika w monitorze wyłączał, hibernował lub wprowadzał się w stan uśpienia cały komputer. Niestety włączać trzeba go już w standardowy sposób.

To by było na tyle, jeśli chodzi o możliwości konfiguracji ustawień Cinema Display

Jedna przydatna i kilka dziwnych opcji, o których oprogramowania do monitora nigdy byśmy nie posądzali

Po zainstalowaniu WinACD, przy próbie regulacji monitora na ekranie ujrzymy programowe menu OSD. Niestety program służący do jego wyświetlania ma niski priorytet i kiedy system operacyjny jest trochę bardziej obciążony, odświeża się z dużym opóźnieniem - choć oczywiście sama zmiana jasności jest natychmiastowa. W grach OSD działa niezbyt dobrze - mruga lub w ogóle się nie wyświetla.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login