Płyty główne

Oprogramowanie. Wydajność. Podkręcanie. Ocena

przeczytasz w 3 min.

Instrukcja dołączona do płyty odbiega, podobnie jak cały produkt, od standardów. Na wstępie umieszczona została długa lista przedmiotów, które NIE wchodzą w skład zestawu i których nie powinniśmy odnaleźć w pudełku :). Poza tym, instrukcja nie jest zła, można w niej odnaleźć wszystkie potrzebne do prawidłowej instalacji informacje. Dołączony do płyty EVGA soft nie jest niestety zbyt bogaty. Otrzymujemy jedynie komplet sterowników, program nTune służący do regulacji parametrów płyty oraz program do uaktualnienia BIOSu płyty.

Sterowniki zainstalowały się bez problemu, program nTune również. Aplikacja pozwala na spore regulacje, jednak jej interface nie jest w pierwszym podejściu zbyt przejrzysty. Trzeba się do niego przyzwyczaić. Do dyspozycji mamy również proste i niezbyt dobrze spolszczone narzędzie monitorujące. Istnieje wysoko uzasadnione podejrzenie, że informacje zawarte w sekcji temperatury i wentylatory nie są podawane prawidłowo.


Wydajność

Niestety, naszą dotychczas wykorzystywaną w testach grafikę MSI musieliśmy zastąpić nieco innym modelem - chłodzonym pasywnie Gigabyte'em GV-NX76T256D. Niestety wpłynęło trochę na ogólny wynik uzyskany w programie 3DMark05 (1024x768). Oto, co otrzymaliśmy dla płyty uruchomionej przy standardowych ustawieniach.

Podkręcanie

Płyta ze swoją specyfikacją wręcz prosi się o to, by częstotliwość pracy procesora podnieść nieco ponad domyślne ustawienia. Pomaga w tym Bios - jest bardzo czytelny i pozwala na wiele. Jeśli chcemy, możemy nawet zadecydować, które rdzenie procesora mają być włączone, a które nie! Inna ciekawa, ale za to bardziej przydatna funkcja: wystarczy zmienić opcję FSB - 'Memory clock mode' na unlinked i można swoją drogą ustawiać częstotliwość pracy procesora i całkiem oddzielnie częstotliwość pracy pamięci.
Ostatecznie, udało nam się uzyskać stabilne FSB wynoszące 442 MHz, co jest całkiem przyzwoitym wynikiem. Oto wyniki, jakie raportowały uruchomione benchmarki.

Radiatory na chipsecie przy tak wysokich częstotliwościach pracy nagrzewały się dość znacznie i zastosowanie dołączonego wiatraczka okazało się konieczne. Niestety miało to swoje negatywne konsekwencje w postaci hałasu, jaki emituje ten mały wentylator.

Podsumowanie

EVGA nForce 680i SLI to produkt być może nie rewelacyjny, ale na pewno udany. Płyta została dobrze zaprojektowana i pozwala na zbudowanie wydajnego komputera. Ilość zaimplementowanych niespecjalnie użytecznych "bajerów" może irytować, ale nie zmniejsza w żaden sposób wydajności i funkcjonalności płyty. Jeśli chodzi o podkręcanie, jest dobrze, choć nie można powiedzieć że lepiej, niż w przypadku płyt opartych o chip 965i. Natomiast niekwestionowaną przewagą układu nForce 680i jest pełne wsparcie dla SLI.

Podsumowanie
 
Jakość produktu, instalacja
super
Wyposażenie i funkcje dodatkowe
dobrze
Funkcjonalność i wygoda użytkowania
dobrze
Wydajność i podkręcanie
super
Ogólnie
dobrze

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!