Płyty główne

Trzy nowe płyty MSI z chipsetem P35

przeczytasz w 2 min.

Do naszych testów otrzymaliśmy trzy płyty MSI, wszystkie oparte o układ P35. Płyty łączy zastosowany chipset, ale różnice pomiędzy nimi są i tak znaczne.

W poniższej tabeli zawarliśmy małe zestawienie wszystkich trzech testowanych płyt. 

 

MSI P35 Platinium

MSI P35 NEO

MSI P35 NEO COMBO

obsługa procesorów 
LGA 775
Core2 Duo @ 800, 1066 i 1333 MHz
Core2 Quad @ 1066 MHz
Chipset
P35
ICH9R
P35
ICH9
P35
ICH9
Obsługiwana pamięć
DDR2 800DDR2 800DDR2 800
DDR3 1066
LAN
RTL 8111B (gigabit)RTL 8111B (gigabit)RTL 8111B (gigabit)
Audio
Realtek ALC888TRealtek ALC888Realtek ALC888
Interfejsy
ATA/SATA
5x SATA,
2x eSATA,
1x IDE
5x SATA,
1x IDE
5x SATA,
1x IDE
Obsługa RAID
0,1,5BrakBrak
Wejścia / Wyjścia
na tylnym panelu
2x PS/2, 2x eSATA,
1x LAN,  6x USB,
1x FireWire,
1x SPDIF out
6 jacków audio
2x PS/2,
1x LAN, 4x USB,
LPT, COM,
6 jacków audio
2x PS/2
1x LAN, 4x USB,
1x FireWire
LPT, COM,
6 jacków audio
Wejścia / Wyjścia
na płycie
5x FAN,
3x USB (6 portów)
1x FireWire
1x COM
3x FAN,
4x USB (8 portów)
3x FAN,
4x USB (8portów)
1x FireWire

MSI P35 Platinium

Już nazwa sugeruje, że jest to model z "wyższej" półki, choć co ciekawe, płyta obsługuje jedynie pamięci DDR2. Trzeba przyznać, że budowa płyty oraz jej wyposażenie robi bardzo dobre wrażenie. Wystarczy pierwszy rzut oka by stwierdzić, że mamy do czynienia z nieprzeciętną konstrukcją.

Widoczne dwa duże pierścienie to element układu chłodzenia płyty. Pierwsze co nam przyszło na myśl, to że dzięki specyficznemu ułożeniu rurek cieplnych ruch powietrza generowany przez radiator na procesorze przyczynia się również do chłodzenia chipsetu. I o to chodziło zapewne konstruktorom: o wywołanie wrażenia :) Obiektywnie bardzo ciężko ocenić, jak te ekstrawaganckie kształty faktycznie wpływają na wydajność układu chłodzącego, ale trzeba przyznać, że fajnie to wygląda.

Z układem chłodzenia wiąże się również jedno z nielicznych zastrzeżeń jakie mamy do płyty. Jeden z radiatorów znajduje się zdecydowanie zbyt blisko gniazd pamięci. Z całą pewnością negatywnie wpływa to na temperaturę pracy tego podsystemu. Prawdopodobnie, montaż niektórych modułów RAM w pierwszym slocie w ogóle nie będzie możliwy. Rozmieszczenie pozostałych kluczowych elementów płyty możemy uznać za bliskie idealnemu.

Istotny jest również szereg ułatwiających użytkowanie płyty szczegółów. Gniazdo IDE zostało "położone", co ułatwia eleganckie poprowadzenie taśmy w obudowie, w różnych częściach płyty umieszczono kilka gniazdek FAN, a resetu ustawień BIOSu dokonujemy nie zworką, a małym przyciskiem. Na płycie zainstalowano również całą gamę kolorowych diod. Jest oczywiście dioda informująca o podłączeniu komputera do zasilania, jest również taka, która świeci gdy komputer włączymy. Ale na tym nie koniec. Każde gniazdo PCI ma skojarzoną z nim diodę, która świeci, gdy coś w gnieździe umieścimy.

Blasku dopełnia zestaw czterech diod których zadaniem jest informowanie użytkownika o kolejnych etapach bootowania systemu. Nam ogólny efekt się spodobał. Diody świecą dyskretnie i choć jest ich dużo, nie można powiedzieć, że "biją po oczach".

Na tylnym panelu nie znajdziemy archaicznych złączy LPT czy COM. Zaoszczędzone miejsce wykorzystano na zainstalowanie dodatkowych gniazd USB. Łącznie jest ich aż sześć.