SSD

Tego nam brakowało

Od przejęcia działu nośników firmy OCZ przez Toshibę minęły już ponad dwa lata, a w międzyczasie pojawiło się już kilka nowych dysków SSD, ale VX500 to właściwie pierwsza konstrukcja, która powstała już całkowicie pod skrzydłami nowego właściciela. Nowe rozdanie dobrze wróży na przyszłość, bo nowy model zaskoczył nas świetnym stosunkiem ceny do możliwości.

Toshiba OCZ VX500 512 GB

Producent postawił na inną strategię względem tego czym obecnie kieruje się konkurencja, bo przygotował wydajny nośnik z kośćmi MLC NAND i interfejsem SATA 6 Gb/s - w sam raz z myślą o tańszych lub starszych laptopach i komputerach, gdzie nie ma dostępnego złącza M.2.

Toshiba OCZ VX500 to miły powiew świeżości w czasach, gdy producenci skupiają się na budżetowych nośnikach z kośćmi TLC NAND oraz drogich modelach korzystających z interfejsu PCI-Express.

Koncepcja ta okazała się jak najbardziej słuszna. Dysk może się pochwalić bardzo dobrą wydajnością w testach odczytu i testach rzeczywistych, a więc tam gdzie najbardziej odczujemy różnicę w codziennym użytkowaniu komputera. Gorzej wygląda kwestia zapisu danych i długotrwałego obciążenia, gdzie jest tylko średnio – gdyby nie to, nośnik otrzymałby od nas wyróżnienie Super Wydajność, więc liczymy na poprawkowy model VX600 :)

Wysoka wydajność to jednak nie wszystko, bo testowany model wyróżnia się też bardzo atrakcyjną ceną – ta na polskim rynku ma wynosić około 630 złotych, więc mówimy o poziomie porównywalnym do konkurencyjnych modeli Crucial MX200 500 GB i Samsung SSD 850 EVO. Za konstrukcją Toshiby przemawia jednak dodatkowy pakiet Acronis True Image HD, a także długa, 5-letnia gwarancja Advanced Warranty Program (realizowana z pominięciem dystrybutora).

Ocena końcowa

 • bardzo dobra wydajność w testach rzeczywistych
 • dobra wydajność przy odczycie sekwencyjnym
 • dobra wydajność przy odczycie próbki 4K (przy większej głębokości kolejki)
 • w zestawie pakiet Acronis True Image HD
 • 5 lat gwarancji Advanced Warranty Program
 • atrakcyjna cena
   
 • niesatysfakcjonująca wydajność zapisu (zwłaszcza mniejszych próbek)
 • słaba wydajność przy długotrwałym obciążeniu

Dobry Produkt Super Opłacalność

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Czemu nie opisujecie wprost zastosowanie TLC jako wady, a MLC i SLC (to już niespotykane) jako zalety? To powinno być na samej górze.

  wszyscy (producenci) tak bardzo zachwalają TLC, podczas gdy jedyną ich zaletą jest zwiększenie pojemności o 50% względem MLC. to ja już wolę zapłacić tyle samo za MLC o tej samej ilości komórek pamięci i odpowiednio mniejszej pojemności.

  przy tej jedynej zalecie, wymieniamy wady:
  1. znacznie niższa żywotność w cyklach EW (erase/write)
  2. gorsze transfery
  3. znacznie wyższe ryzyko błędnego odczytu lub co gorsza zapisu
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  Na razie mam Samsung 850 EVO 500GB. Trochę z oszczędności wybrałem ten dysk, a nie 950 PRO na m2. Za połowę mniejszy bym musiał dać sporo więcej. Ale w przyszłości zobaczymy co tam będzie słychać u intela z tymi nowymi kośćmi 3D XPoint. Póki co starczy mi co mam.
  1
 • avatar
  mrocznysedes
  Jak już robią coś takiego to mogliby się nie wygłupiać i przynajmniej wsadzić tam SATA Express. ;-)
  1
 • avatar
  kokosnh
  Nie widzę zbytnio tego dysku na rynku, jeśli wersja 512 tak słabo sobie poradziła.
 • avatar
  maniuox
  przyszlosc to m2 i ssd z kontrolerem NVMe 5x szybsze od tych ~~500mb popierdulek na sata
 • avatar
  Hello
  MLC a nie odpad na TLC - jak miło zobaczyć coś co można z czystym sumieniem polecić.
 • avatar
  eninede
  Czym w przypadku tego dysku jest tytyłowa "świeżość"? Dysk nie wyróżnia się niczym szczególnym.