Smartfony

Wydajność, czas pracy, programy

przeczytasz w 4 min.

Szczegółowe wyniki testów oraz pomiary czasu pracy na baterii smartfona TP-Link Neffos C5 znajdziecie w rankingu smartfonów.

1.1

Wyniki benchmarków

3DMark Unlimited
4874
GFXBench T-Rex
14 kl/s
SunSpider JavaScript
1635 ms
AnTuTu 5
25789
GFXBench Manhattan
6
4.5

Parametry telefonu

Taktowanie CPU
1300 MHz
Pamięć RAM
2048 MB
Przekątna ekranu
5 cale/cali
Rozdzielczość w pionie
1280 px
Waga
141 g
2.9

Bateria

Bateria - internet
560 min.
Bateria - filmy
503 min.
6.2

Ocena subiektywna

Jakość filmów
3.4
Jakość zdjęć
3.5
Jakość wykonania
4

Wyniki szczegółowe TP-Link Neffos C5.

Pojedynek: TP-Link Neffos C5 vs Alcatel OneTouch Go Play

TP-Link Neffos C5 vs Alcatel OneTouch Go Play

Pojedynek: TP-Link Neffos C5 vs  Lenovo Moto G 3 gen

TP-Link Neffos C5 vs Lenovo Moto G3

TP-Link Neffos C5 - wydajność i pamięć

Producent zdecydował się wykorzystać tutaj procesor MTK MT6735. Jest to układ z czterema rdzeniami Cortex-A53, które taktowane są zegarem 1.3 GHz i mają do pomocy grafikę Mali-T720 MP2 (450 Mhz). Wystarczy do grania w prostsze gry i obsługi typowych aplikacji, tym bardziej, że dołożono tutaj 2 GB pamięci RAM. To już coś, gdyż w przypadku systemu Android różnica między 1, a 2 GB pamięci operacyjnej jest bardzo odczuwalna (oczywiście na plus).

Jak TP-Link Neffos C5 wypada w związku z tym w praktyce? Dokładne wyniki testów w najpopularniejszych benchmarkach zobaczyć możecie powyżej. Nie są one najwyższe, ale ważniejsze jest to, że w codziennej pracy smartfon spisywał się naprawdę dobrze. Nie można mieć zarzutów co do płynności działania systemu (momenty, w których zastanowić musiał się nad czymś minimalnie dłużej niż powinien były niezwykle sporadyczne). Wydajność, patrząc przez pryzmat wydatku 500-600 złotych, jest zadowalająca.

TP-Link Neffos C5 gry

TP-Link Neffos C5 wyposażony został też w 16 GB pamięci wewnętrznej. Rozpatrywać należy to w kwestii plusów smartfona, ponieważ producenci twierdzą, iż w niższym przedziale cenowym wystarczy połowa tej wartości i usilnie na to stawiają. Na tle większości konkurentów omawiany model wypada pod tym względem dobrze. Rzecz jasna przestrzeń jaką możemy z tego realnie wykorzystać jest mniejsza. Po pierwszym uruchomieniu zanotowałem niespełna 10 GB.

Nie brakuje tu czytnika microSD. Obsługiwane są karty o pojemności - do 32 GB.

TP-Link Neffos C5 pamięć

Czas pracy

Akumulatorek smartfona TP-Link Neffos C5 ma pojemność 2200 mAh. Jest to wartość zbliżona do średniej dla smartfonów w podobnym przedziale cenowym. W praktyce oczekiwać możemy ponad 9 godzin przeglądania internetu, ponad 8 godzin odtwarzania filmów (jasność ustawiona na połowę) lub 1 dzień typowego działania. Jest to zatem wynik wystarczający do w miarę przyjemnej, codziennej obsługi.

Nieco zmodyfikowany Android 5.1

Smartfon działa pod kontrolą Google Android 5.1. Widać tutaj pewne działania ze strony producenta, przez które nie można mówić o czystej wersji systemu. Najważniejsze jednak, że interfejs pozostał przejrzysty, grono preinstalowanych aplikacji też nie jest szczególnie liczne.

Warto natomiast odnotować brak app drawera, czy jak kto woli szuflady aplikacji. Pojawiają się one na drugim i kolejnych pulpitach, w zależności od tego, jak wiele zdecydujemy się zainstalować. Niektóre grupowane są w foldery, np. Google czy Narzędzia. Z poziomu ekranu blokady dostać można się do aparatu.

TP-Link Neffos C5 ekran blokadyTP-Link Neffos C5 ekran główny
TP-Link Neffos C5 powiadomieniaTP-Link Neffos C5 system

Zwróciliście uwagę na dolny pasek? Jeśli tak, to prócz przycisków Wstecz, HOME oraz Ostatnio używane dostrzegliście coś jeszcze. Pod tajemniczo wyglądającymi kropeczkami skrywa się, jak określa to producent, Panel ustawień uruchamiania. W rzeczywistości jest to narzędzie pozwalające na szybką personalizację wybranych elementów, takich jak tapety, motywy, efekty przejścia itp.

TP-Link Neffos C5 panel ustawieńTP-Link Neffos C5 panle ustawień tapet

Inną ciekawostkę wywołać można poprzez przesunięcie dwoma palcami w dół ekranu. Skrywają się tam Ukryte Aplikacje. Ich katalog można dowolnie zmieniać, chociaż nie jest to rozwiązanie szczególnie zaawansowane. Aplikacje znikają bowiem z pulpitu, ale bez problemu odszukać można je chociażby poprzez Ustawienia.

TP-Link Neffos C5 ukryte aplikacjeTP-Link Neffos C5 ukryte aplikacje lista

Menedżer telefonu

Nie zabrakło menedżera telefonu, który funkcjonuje tutaj pod aplikacją Zarządzanie systemem. Podobne rozwiązanie zazwyczaj okazują się bardzo przydatne i również tutaj wiele osób powinno być zadowolonych. W jednym miejscu mamy bowiem dostęp do kilku istotnych funkcji.

TP-Link Neffos C5 zarządzanie systememTP-Link Neffos C5 menedżer aplikacji

Dual SIM

TP-Link Neffos C5 jest w stanie obsługiwać dwie kart SIM, co bezsprzecznie zapisane zostanie na konto jego plusów. Tym bardziej, że slot na kartę pamięci microSD funkcjonuje niezależnie.

TP-Link Neffos C5 Dual SIM

Multimedia

Mimo skromnej liczby aplikacji, nie zabrakło tych związanych z multimediami - Muzyka oraz Odtwarzacz wideo. Nazwy najprostsze z możliwych, same programy również. W przypadku tego drugiego opcje ograniczają się w zasadzie jedynie do przycisku Start/Play, można też filmy przewijać. Problemów nie napotkałem, także z napisami. Przewidziano opcję pozwalającą minimalizować odtwarzacz i dowolnie przesuwać go po ekranie.

TP-Link Neffos C5 wideo TP-Link Neffos C5 wideo pulpit

Klawiatura

Klawiatura wypada bardzo dobrze. Interfejs nie powinien nikogo zaskoczyć, wprowadzanie tekstu przebiega bezproblemowo, zarówno w normalnym trybie, jak i podczas pisania „wężykiem”.

TP-Link Neffos C5 klawiaturaTP-Link Neffos C5 klawiatura test

Bateria

Dobre słowo powiedzieć, a właściwie napisać, mogę również o baterii. Jest wymienna. Niestety na tym koniec.

W ogólny, rozrachunku to jeden z najsłabszych punktów smartfona. Pojemność 2200 mAh nie dawała nadziei na rewelacyjne osiągi i przewidywania zostały potwierdzone już w pierwszym teście. Podczas odtwarzania materiału wideo w jakości HD udało się zanotować nader skromny wynik 8 godzin i 23 minut.

TP-Link Neffos C5 bateria

 

W przypadku przeglądania Internetu przez Wi-Fi rezultat był nieco lepszy - 9 godzin i 20 minut, ale to nadal słabiej niż u większości konkurentów.

Zauważyłem też spore spadki poziomu baterii w stanie spoczynku smartfona. Wystarczyło zostawić go na noc (od godziny 00:00 do 07:00) i ubywało około 5-7% energii.

Trzeba zatem przygotować się na to, iż TP-Link Neffos C5 wymaga codziennego ładowania. A proces ten nie jest tutaj szczególnie szybki - ponad 2,5 godziny.