SSD

Dysk Intel SSD X25-M MLC 80 GB

przeczytasz w 1 min.

Najważniejsze cechy:

  • Flash SSD
  • deklarowana szybkość odczytu: 250 MB/s
  • deklarowana szybkość zapisu: 70 MB/s
  • niezawodność MTBF: 2000000 godzin
  • interfejs: SATA II (3 Gb/s)
  • technologia NCQ (Native Command Queuing)
  • pojemność: 80 GB

Zalety zastosowania dysków SSD są tak oczywiste, że nikogo nie trzeba do nich przekonywać. Brak ruchomych części sprawia, że są one bezgłośne i bardziej odporne na wstrząsy od klasycznych konstrukcji, a więc bardziej niezawodne. Niski pobór energii oraz niewielka ilość wydzielanego ciepła zapewnia, że te konstrukcje znakomicie sprawdzają w przypadku komputerów przenośnych. Dyski SSD to jednak przede wszystkim wysoka wydajność oraz błyskawiczny dostęp do plików.

Firma Intel ma w swojej ofercie różne modele dysków X25. Są wśród nich dyski oznaczone literą V (Value - wersja budżetowa), E (Extreme - najbardziej wydajne rozwiązanie) oraz M (Mainstream), który to plasuje się pomiędzy nimi. Deklarowy przez producenta odczyt na poziomie 250 MB/s powinien zadowolić każdego. Zapewnia to szybsze uruchamianie systemu i aplikacji oraz ładowanie plików w porównaniu do klasycznych dysków opartych na technologii magnetycznej.

Dysk jest w wersji 2,5 cala, ale do zestawu dołączono ramkę montażową, która pozwoli bezproblemowo zainstalować urządzenie w zatoce 3,5 cala komputera stacjonarnego.

Na minus dysków SSD można wciąż zaliczyć stosunek ceny do pojemności. Tak jak jednak było to wspomniane wcześniej, dyski oparte na pamięciach flash rewelacyjnie sprawdzają się jako dyski systemowe, do czego przecież nie potrzeba olbrzymiej pojemności.

Na jaki wzrost wydajności możemy liczyć zamieniając klasyczny dysk talerzowy na dysk SSD? Zapraszamy do zapozniania się z naszym filmem z ulepszania oraz z wynikami testów.