SSD

Porównanie wydajności przed i po cz.1

przeczytasz w 2 min.

Zanim przejdziemy do testów warto wspomnieć, że game4you lubi także zająć się OC, by zwiększyć możliwości swego sprzętu. Podkręcał on procesor ze standardowych 2,66 GHz do 3,6 GHz, a pamieć RAM z 800 do 933 MHz. Niemniej jednak wszystkie testy przeprowadziliśmy przy standardowych (domyślnych) ustawieniach taktowania procesora i RAM.

Porównujemy ze sobą wyniki komputera PRZED ulepszeniem (z dyskiem talerzowym Samsung Spinpoint F3) oraz PO ulepszeniu (z dyskiem Intel SSD X25-M MLC). Na początku porównaliśmy szybkość instalacji oraz uruchamiania systemu operacyjnego Windows 7 (wersja Ultimate 64-bit). System był instalowany z przenośnej pamięci flash opartej na interfejsie USB 2.0, czyli z popularnego pendrive'a. Czas instalacji systemu nie różnił się w dramatyczny sposób - na dysku magnetycznym wynosił on średnio ponad 11 minut, natomiast w przypadku SSD udało się zejść poniżej 10 minut. Znacznie ciekawiej wygląda porównanie szybkości uruchamiania się systemu operacyjnego. Jak to wygląda "na oko" możecie sprawdzić oglądając materiał wideo z ulepszania, natomiast tu prezentujemy bardziej szczegółowe wyniki.

Czas uruchamiania systemu Windows
[s] mniej = lepiej

Przed 42
Po 28

Przed pomiarami system restartowany był kilkukrotnie, tak by Windows 7 mógł wprowadzić do akcji mechanizm prefetch. Czas mierzony był od momentu pojawienia się ekranu POST, aż do wyświetlenia pulpitu Windows. Zalety SSD dostrzeżemy już na samym początku, bowiem system uruchamia się znacznie szybciej.

PC Mark Vantage to jeden z najpopularniejszych benchmarków do sprawdzania ogólnej wydajności komputera, więc oczywiście nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu.

PC Mark Vantage
PCMark Suite

Przed 6694
Po 10481

PC Mark Vantage
Memories

Przed 5736
Po 8077

PC Mark Vantage
TV and Movies

Przed 4140
Po 4657

PC Mark Vantage
Gaming

Przed 5403
Po 8728

PC Mark Vantage
Music

Przed 6478
Po 12685

PC Mark Vantage
Communication

Przed 6500
Po 8236

PC Mark Vantage
Productivity

Przed 5916
Po 13349

PC Mark Vantage
HDD Test

Przed 4321
Po 24915

Z miejsca widać, że testy w PCMark Vantage zwracają szczególną uwagę na działanie dysku, szybkość transferu i czas dostępu do danych. Różnice w poszczególnych testach są naprawdę spore, a w teście twardego dysku (HDD Test) różnica jest po prostu kolosalna. Wedle PC Mark Vantage po użyciu dysku SSD niemal we wszystkich zastosowaniach możemy spodziewać się dużego wzrostu wydajności. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że platforma oparta na dysku SSD będzie zdecydowanie bardziej wydajna.