SSD

Testy przy długotrwałym obciążeniu

przeczytasz w 1 min.

W tradycyjnych zastosowaniach dysk bardzo rzadko pracuje bez przerwy przez kilkanaście godzin, ale test ten ma na celu zobrazowanie realnej wydajności używanego nośnika. Okazuje się bowiem, że nowy dysk oferuje zauważalnie wyższą wydajność, ale z kolejno zapisanymi danymi jego osiągi po prostu spadają.

Nietrudno się domyślić, że część producentów skupia się na osiągach „świeżego” dysku, zapominając co się z nim stanie po dłuższym czasie użytkowania, a więc kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia klienta.

Do sprawdzenia wydajności dysku przy długotrwałym obciążeniu wykorzystaliśmy aplikację IOmeter – została ona skonfigurowana w ten sposób, że przez 12 godzin, w krokach co 5 minut, sprawdzała liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) przy losowym zapisie próbki 4 KB.

WD Black SN750 NVMe SSD 1 TB - wydajność przy długotrwałym obciążeniu
Kliknij, aby powiększyć

Test długotrwałego obciążenia nie jest ulubioną konkurencją modelu SD Black SN750 NVMe SSD. Co prawda pomiar rozpoczął się aż od 120 000 IOPS, ale ostatecznie ustabilizował się na poziomie 13 000 IOPS - jest to wynik porównywalny ze słabszymi nośnikami pod PCIe 3.0 x4.