SSD

Fast & Furious

przeczytasz w 1 min.

Nowy WD Black wywarł na nas dobre wrażenie, ale mógłby zostać lepiej wyceniony. W obecnej sytuacji model SN750 NVMe SSD to propozycja dla bezkompromisowych klientów, którzy oczekują świetnej wydajności, a przy tym nie zwracają aż takiej uwagi na cenę produktu.

WD Black SN750 NVMe SSD 1 TB

Na pokładzie znalazł się 8-kanałowy kontroler korzystający z interfejsu PCIe 3.0 x4/NVMe 1.3 oraz pamięci 3D TLC NAND. Nośnik bazuje więc na konstrukcji z wcześniejszego modelu, z której udało się wycisnąć jeszcze lepsze parametry. Niestety, oznacza to również problemy z wysokimi temperaturami, przez co zdecydowano się na wydanie wersji z radiatorem (ta pasuje tylko do PC-tów).

Jak wygląda kwestia wydajności? WD Black SN750 NVMe SSD może się pochwalić świetnymi transferami sekwencyjnymi i dobrymi wynikami przy operacjach losowych. Przekłada się to na niezłe wyniki w testach rzeczywistych, a zwłaszcza w teście kopiowania dużych plików. W teście długotrwałego obciążenia odnotowaliśmy już słabe osiągi. Tryb Game Mode w praktyce nie przekłada się na lepsze parametry.

Testowany przez nas model o pojemności 1 TB kosztuje około 1100 złotych, co plasuje go w górnym segmencie dysków pod PCIe 3.0 x4/NVMe 1.3 (wersja z radiatorem jeszcze nie jest u nas dostępna, ale zapewne będzie jeszcze droższa). Nie jest to zatem aż tak atrakcyjna propozycja. Odbiór dysku mogłaby poprawić przecena do 900-950 złotych i tym samym wejście na pułap tańszych, atrakcyjniejszych konstrukcji.

Ocena końcowa - WD Black SN750 NVMe SSD 1 TB

 • świetna wydajność w testach odczytu/zapisu sekwencyjnego
 • bardzo dobra wydajność w testach odczytu/zapisu mniejszych próbek (przy większej głębokości kolejki)
 • dobra wydajność w testach rzeczywistych
 • standardowa wersja jest kompatybilna z laptopami
 • 5 lat gwarancji (z wysokim TBW)
 • słabe wyniki w teście odczytu losowego 4K
 • wysokie temperatury przy mocnym obciążeniu (zwłaszcza po aktywowaniu trybu Game Mode)
 • wysoka cena na tle konkurencji

Super WydajnośćDobry Produkt

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Virtus
  2
  Albo Black albo TLC. Chyba że chcą sobie splugawić markę.

  P.S. Test jest dziwny - dlaczego nie ma w nim Samsung SSD 970 PRO? Czy dlatego, że jest najlepszy?
  • avatar
   Aloyz
   1
   No faktycznie, cena jakieś 15% za wysoka. Za podobne pieniądze mamy Samsunga 970 evo+, który wydajnościowo będzie jednak trochę lepszy.
   Ale dobrze, że pojawiają się kolejne "dyski" w tym segmencie wydajnościowym bo konkurencja między producentami nam klientom może tylko wyjść na zdrowie.

   Pomimo wszystko warto jednak poczekać z zakupami, bo tu i ówdzie pojawiają się niusy, że ceny SSD będą spadać.
   • avatar
    celorum
    0
    To jest karta SSD a nie dysk. Nie jest talerzem. Chyba widać.
    • avatar
     majster klepka
     -8
     Co za tera zapłacić 1000 zł niech spierda... albo ja się w czasie przeniosę co zapłacę max 300
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      najbardziej to zastanawia 1TB *****TLC**** i 1000zł, i prawdę powiedziawszy bardzo standardowe jednak dobrej jakości TBW na poziomie gwarantowanych 600 zapisów na komórkę. niestety ani słowa o buforze zapisu typu SLC. szkoda też że całego dysku nie można przestawić na tryb SLC albo MLC (jeśli MLC ma tu sen), aby użytkownik miał wybór, pojemność albo trwałość, a także wydajność zapisu.