WD My Passport Enterprise 500 GB - pojemny dysk Windows To Go
Dyski zewnętrzne

WD My Passport Enterprise 500 GB - pojemny dysk Windows To Go

przeczytasz w 2 min.

Wydajny dysk przenośny USB 3.0 z którego uruchomić możemy Windowsa 8 Enterprise z własnymi ustawieniami i gamą dodatkowego oprogramowania.

Windows 8 to system przeznaczony nie tylko dla użytkowników domowych, którzy oczekują komfortowej obsługi dotykowej i możliwości grania w najnowsze gry. Spisze się on znakomicie również w rękach profesjonalistów, którzy wymagają stabilnego działania i wysokiej mobilności, a przy tym nie chcą rezygnować z dużej pojemności nośnika.

W tym właśnie celu Microsoft przygotował funkcję Windows To Go, która pozwala w sposób szybki i stosunkowo prosty przygotować w pełni funkcjonalną instalację systemu Windows 8, która uruchamiała będzie się wprost z niewielkiego, przenośnego dysku twardego. Nośnik taki podłączyć możemy właściwie do dowolnego komputera z portem USB 3.0 i pracować na własnym systemie operacyjnym, z własnymi aplikacjami i ustawieniami.

W jakich sytuacjach będzie to przydatne? Cóż, nie jest tajemnicą, że Windowsa 8 w wersji Enterprise (a taki jest wymagany do utworzenia nośnika) nie używa się w przeciętnych domach. Dysk WD My Passport Enterprise będzie więc interesującą propozycją dla profesjonalistów takich jak administratorzy sieci komputerowych lub pracownicy wsparcia technicznego, dla których własny system gotowy do akcji zawsze i wszędzie jest po prostu koniecznością.

Przy okazji warto dodać, że funkcja Windows To Go nie zadziała z pierwszym lepszym dyskiem przenośnym. Konieczne jest użycie nośnika certyfikowanego przez Microsoft, który spełni wszystkie wymogi techniczne. Opisywany WD do takich właśnie się zalicza.

Podstawowa specyfikacja:

Typ pamięci:HDD z certyfikatem Windows To Go
Pojemność:500 GB
Interfejs:USB 3.0 (kompatybilny z USB 2.0)
Deklarowany zapis:5 Gb/s (maks. dla USB 3.0)
Deklarowany odczyt:5 Gb/s (maks. dla USB 3.0)
Wymagany system:Windows 8 Enterprise (32 lub 64-bit)
Wymiary:111 x 82 x 15 mm
Waga:138 g
Gwarancja:2 lata

Jakość wykonania

Dysk zamknięty został w małej, poręcznej obudowie, która bez trudu mieści się w typowej kieszeni. Oczywiście sam nośnik nie jest aż tak mały i lekki jak pendrive, ale zakupią go głównie osoby, którym zależy na wysokiej pojemności. Nieco większe rozmiary nie powinny więc być problematyczne.

WD MyPassport

Konstrukcję trudno opisać jako bardzo atrakcyjną, ale prawda jest taka, że obudowa ma być praktyczna i trwała. Przyciągać wzroku nie musi. Wszystkie panele wykonane są z tworzywa sztucznego o matowej powierzchni. Jedynie góra ma delikatną, błyszczącą teksturę.

WD MyPassport

Spód wyposażony jest w cztery miękkie, silikonowe nóżki redukujące wibracje i zwiększające tarcie między podłożem (np. blatem biurka).

WD MyPassport

W tylnej części zintegrowane zostało złącze USB 3.0 wraz z małą, białą diodą sygnalizującą aktywność dysku.

Przed instalacją

Po wystartowaniu Windowsa 8 Enterprise z nośnika USB dostęp do plików zgromadzonych na dysku wewnętrznym komputera jest wyłączony. Podobnie sytuacja wygląda gdy podepniemy nośnik do działającego już systemu – wtedy nie będziemy mogli korzystać z niego jak z typowego, przenośnego "twardziela".

Windows 8 uruchomiony z USB nie będzie też wspierał hibernacji, funkcji przywracania systemu, ani przywracania ustawień. Sklep również jest nieaktywny ze względu na kwestie prawne (licencjonowanie aplikacji). Poza tym ograniczeń jest niewiele. Możemy instalować oraz wykorzystywać programy dokładnie tak jak robimy to na wewnętrznym dysku HDD. System wykorzystywał będzie wewnętrzne komponenty komputera również w sposób analogiczny – jeśli Windows 8 funkcjonuje na danym komputerze wprost z dysku bez żadnych problemów, to istnieje nikłe ryzyko, że z przenośnego WD będzie działał wadliwie.

Store