Dyski zewnętrzne

Wydajność i podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Praca z dyskiem WD My Passport Enterprise okazała się być dość komfortowa. Naturalnie urządzenie nie zostało zaprojektowane do funkcjonowania w charakterze głównego dysku systemowego, więc szybkość działania systemu i aplikacji nie jest tak imponująca jak w przypadku wewnętrznych nośników HDD, już nie wspominając o SSD. Prawda jest jednak taka, że sprawność działania za pośrednictwem interfejsu USB 3.0 była zupełnie wystarczająca.

W systemie zainstalować mogliśmy właściwie każdą aplikację jakiej używaliśmy na „zwykłym” Windowsie i korzystać z niej w sposób analogiczny. Różnicą był przede wszystkim brak dostępu do wewnętrznych dysków komputera.

Podobnie jest po uruchomieniu systemu z wewnętrznego dysku i próbie dostępu do zewnętrznego WD - nie będzie on osiągalny z poziomu menadżera plików (np. Eksploratora Windows).

Czas uruchamiania systemu Windows 8 Enterprise 64-bit: 41 s

ATTO Disk Benchmark v2.47

ATTO – odczyt
[MB/s] więcej = lepiej

 blok 128 KB 91
 blok 8192 KB 90

ATTO – zapis
[MB/s] więcej = lepiej

 blok 128 KB 89
 blok 8192 KB 88

 

Szybkość zapisu i odczytu wynosząca około 90 MB/s w przypadku 2,5-calowych dysków HDD podłączanych przez USB 3.0 jest normą. Wystarczy w zupełności do komfortowego użytkowania systemu i transferu plików.

CrystalDiskMark 3.0.2

CrystalDiskMark - odczyt
[MB/s] więcej = lepiej

Sekwencyjny 87,7
4KQD32 0,5

CrystalDiskMark - zapis
[MB/s] więcej = lepiej

Sekwencyjny 87,6
4KQD32 1,2

 

Podczas odczytu i zapisu sekwencyjnego wyniki były dobre (w klasie HDD USB 3.0). Znacznie gorzej sytuacja prezentowała się w czasie operacji losowych (0,4 - 1,2 MB/s). Jest to zachowanie typowe dla dysków HDD. Lepszych rezultatów oczekiwać można w czasie pracy z nośnikami SSD, jednak one zazwyczaj dysponują mniejszą pojemnością.

HD Tune Pro 4.61 (File Benchmark)

HD Tune Pro 4.61 - odczyt
[MB/s] więcej = lepiej

blok 128 KB 74,5
blok 8192 KB 78,4

HD Tune Pro 4.61 - zapis
[MB/s] więcej = lepiej

blok 128 KB 81
blok 8192 KB 80,4

 

W HD Tune Pro wyniki były nieco niższe, ale wciąż akceptowalne.

Podsumowanie

Niewielki, przenośny dysk WD My Passport Enterprise będzie przydatnym narzędziem pracy w sytuacjach gdy musimy wykonać szereg prac na innych komputerach niż własny. Nośnik podłączyć możemy przez port USB np. w kawiarence internetowej, u znajomych, w pracy lub w szkole i uruchomić system Windows 8 Enterprise wraz z prywatnymi ustawieniami i aplikacjami. O bezpieczeństwo danych bać się nie musimy - istnieje opcja pełnego szyfrowania metodą BitLocker (hasło wpisujemy przed startem systemu).

Gdy dysk działa w trybie Windows To Go nie możemy zapisywać na nim plików, ani ich odczytywać. Po odpowiednim sformatowaniu działa on jednak jak każdy inny dysk przenośny i służyć może do archiwizowania znacznej ilości danych. WD nadaje się więc w pełni do użytku domowego, ale predysponowany jest do wykorzystywania przez specjalistów (np. pomoc techniczną lub administratorów).

O szybkość działania i jakość wykonania nie powinniśmy się martwić - testy praktyczne i syntetyczne potwierdziły, że WD My Passport Enterprise to urządzenie solidne i działające stabilnie. Naszym zdaniem wielką zaletą jest znakomity stosunek pojemności do ceny - o wiele lepszy niż w przypadku urządzeń opartych o pamięci flash. Pod tym względem tradycyjne dyski HDD wciąż są nie do pobicia.

Cena oscyluje wokół kwoty 400 zł. Jest to kwota dość atrakcyjna za nośnik o poszerzonej funkcjonalności i zwiększonym poziomie bezpieczeństwa danych. Finalną ocenę jak zwykle pozostawiamy Wam.

 Podsumowanie
 plusy:
sprawny transfer plików przez USB 3.0
bardzo cicha praca
niskie nagrzewanie się
certyfikat Windows To Go
dobrej jakości obudowa
stosunkowo niska waga
optymalny stosunek pojemności do ceny (w klasie Windows To Go)
 minusy:
nośnik jest dość wrażliwy na wstrząsy i uderzenia
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 400 zł

 

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Leesiuu
  1
  mam go w wersji 1 TB, jest świetny!: )
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Mam ten dysk w normalnej wersji (bez certyfikatu) o pojemności 1 TB.
   Spisuje się świetnie jak za takie pieniądze (zapłaciłem za niego dwa miesiące temu 296 zł). Microsoft grubo przesadził z ceną za ten bajer. Na allegro zwykła 500 chodzi za 236 zł w porównaniu do Enterprise o tej samej pojemności za 400 zł. Kombinują na różne sposoby bo Win 8 nie przyniósł oczekiwanych rezultatów to pchają się tam gdzie tylko mogą.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Jakiś sztuczny certyfikat. Może MS pcha tam uefi? :-D
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     4 stówy za 500gb i w zaletach mówienie o optymalnym stosunku ceny do pojemności to chyba jakiś żart.

     1tb bez certyfikatu Windows To Go(cokolwiek to daje) można znaleźć za dokładnie 315 złociszy na allegro. Sam ostatnio kupiłem 2tb za 480zł w tym waszym sklepie bez tego certyfikatu więc wmawianie jaki toby nie był dobry zakup to czysta propaganda.
     • avatar
      toniek-94
      0
      Trochę jednak drogi jak na pojemnośc 500GB. Stanieje to rozważe jego zakup :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       wiadomo że będzie wrażliwy na wstrząsy, jeżeli jest to tak mały dysk , zamknięty w małej obudowie.
       • avatar
        Lightning
        0
        Taki dysk to świetny magazyn ważnych dla użytkownika danych. Sam mam podobny (tylko na USB 2.0 i 320 GB pamięci) i jestem z niego bardzo zadowolony. Polecam każdemu kto posiada ważne pliki tylko na dysku twardym (płyty DVD są już lekkim przeżytkiem)