Karty graficzne

ASUS Radeon 5830 DirectCU

przeczytasz w 1 min.

Do testów otrzymaliśmy kilka kart opartych na Radeonie 5830. ASUS Radeon 5830 DirectCU to jedna z nich. Producent odważył się na modyfikacje płytki drukowanej i systemu chłodzącego, który trafił również na szybszy układ HD 5850. Parametry pracy mimo to nie zostały zmienione. Karta ma taktowanie 800/1000 MHz i dysponuje 1 GB pamięci GDDR5 pracującej na szynie 256 bit (Samsung).

Specyfikacja karty w programie GPU-Z:

Zobacz zdjęcia karty:


Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia:

Do karty dołączono następujące dodatki: instrukcję obsługi, sterowniki wraz z programem do zmiany napięć, sterowniki w tradycyjnej, tj. papierowej wersji, jak i na nośniku CD, przejściówkę HDMI->DVI, przejściówkę DVI->D-Sub i mostek CrossFire łączący akceleratory w pary.

Karta wygląda bardzo podobnie, jak opisany na dalszych stronach ASUS Radeon 5850 TOP DirectCU. Dzieje się tak za sprawą podobnych wymiarów (26 cm), matowego koloru przykrywającego powierzchnię PCB oraz coolera. Górna krawędź opisywanego ASUS-a została wyposażona w aluminiową listwę. Nie służy ona poprawie wyglądu, a usztywnia konstrukcję akceleratora.

System chłodzący zbudowano opierając się na niewielkim aluminiowym radiatorze, który przebito dwoma dość grubymi rurkami cieplnymi oraz  wentylatorem 75 mm. Na pamięciach zabrakło radiatorów, ale mimo to są one schładzane przez wentylator znajdujący się tuż nad nimi. Sekcja zasilania natomiast nie jest już owiewana przez chłodne powietrze, ale znalazł się na niej podłużny radiator o wysokości nieco ponad 1 cm. Chłodzenie spisuje się całkiem dobrze. Kultura pracy stoi na bardzo wysokim poziomie, chociaż wydajność nie jest najwyższa.

ASUS Radeon 5830 DirectCU oferuje trzy wyjścia: DVI, HDMI i Display Port. Karta wymaga dostarczenia dodatkowego zasilania. Trzeba podpiąć dwa przewody: 6+8 pin.

Temperatura procesora graficznego w grach wynosiła zazwyczaj 68 stopni Celsjusza. W trybie spoczynku spadała do około 35 stopni.
 

 Moja ocena: ASUS Radeon 5830 DirectCU
 plusy:
jakość wykonania
cichy system chłodzący
3 lata gwarancji
podkręcanie
obsługa eyefinity
 minusy:
przeciętna wydajność
na tle HD 5850 – spory pobór energii w 2D
niska relacja ceny do wydajności
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 990 zł