Systemy operacyjne

Windows RT

przeczytasz w 3 min.

Windows RT budził naprawdę dużo emocji jeszcze przed swoją premierą. Jest to oprogramowanie niezwykłe, gdyż jest to pierwszy dorosły system operacyjny z rodziny Windows zgodny z procesorami ARM stosowanymi w smartfonach i tabletach. Do tej pory systemy Microsoftu działały tylko na procesorach x86, przez co przegapiły mobilną rewolucję i nie mogły nawiązać bezpośredniej walki z iOSem oraz Androidem. Stało się tak, gdyż jeszcze kilka lat temu wszystkie procesory x86 były znacznie wydajniejsze ale też mniej energooszczędne niż ich odpowiedniki oparte na architekturze ARM, przez co nie nadawały się one (a przez to i system Windows) do stosowania w tabletach. Windows RT miał być właśnie odpowiedzią na tą sytuację, ale… okazało się, że przez brak kompatybilności z poprzednimi okienkami system ma bardzo małe możliwości i jeszcze mniejszą bazę oprogramowania. Ponadto Intel postanowił zacząć konkurować z procesorami ARM i stworzył bardzo energooszczędne procesory Atom serii Z, które umożliwiły stworzenie tabletów cechujących się wyjątkowo długim czasem pracy na akumulatorze przy zachowaniu odpowiedniej wydajności i kompatybilności z poprzednimi Windowsami. Co więcej, tablety wyposażone w system Windows 8 są zbliżone cenowo do swoich odpowiedników z procesorami ARM, a niekiedy nawet tańsze! Chyba jasne wydaje się, że w takiej sytuacji nikt nie będzie chciał kupować bardziej ograniczonej maszyny z Windows RT. Z tego powodu tablet Microsoft Surface oraz inne tablety z Windowsem RT sprzedają się naprawdę źle, a większość producentów nawet zastanawia się nad zrezygnowaniem ze wspierania tego oprogramowania. Warto nadmienić, że Windowsa RT nie da się kupić, Jest dostępny tylko i wyłączanie z niektórymi tabletami dostępnymi w sklepach.

Gry

Granie na tablecie z Windows RT jest trudne, gdyż nie zadziałają na nim żadne tytuły stworzone z myślą o systemach Windows 7 i wcześniejszych. Tak naprawdę można grać tylko w tytuły znajdujące się w Windows Store, których jest jak na lekarstwo. Sytuacja i tak jest zacznie lepsza niż w listopadzie, w dniu premiery systemu, kiedy sklep Windows po prostu świecił pustkami, a znalezienie tam interesującej gry graniczyło z cudem. Teraz można przynajmniej znaleźć tam proste gry przygodowe oraz cyfrowe odpowiedniki klasycznych tytułów takich jak Air Hockey. Widać, że jest to system młody i deweloperzy się jeszcze do niego nie przekonali. Jednak nawet jeśli się w ogóle do niego nie przekonają, oprogramowanie na niego będzie powstawać. Sądzimy tak, gdyż korzysta on ze sklepu Windows, który jest obecny także na Windows 8. A system ten, tak jak poprzednie OSy Microsoftu, prędzej czy później prawdopodobnie będzie dominował na rynku.

Multimedia

Początkowo, gdy system Windows RT miał swoją premierę, brakowało aplikacji do odtwarzania muzyki i filmów. Niestety te wbudowane w system Windows nie pozwalają na odtwarzanie między innymi bardzo popularnych filmów w formacie .mkv, nie mówiąc już o bardziej egzotycznych formatach. Na szczęście w sklepie Windows pojawia się obecnie naprawdę dużo oprogramowania, zarówno płatnego jak i bezpłatnego, które umożliwia uruchamianie właśnie chociażby plików .mkv, nawet z napisami. To „nawet” może wydawać się nieco śmieszne, jednak nie tak dawno nawet coś  tak błahego nie było możliwe do uzyskania. Jednak mimo to korzystanie z wbudowanych aplikacji niekiedy może być użyteczne. Jeśli mamy komputer z Windows 8 lub RT i Xboksa 360 podłączone do tej samej sieci i zalogowane na tym samym koncie Microsoft, możliwe jest przesyłanie pliku wideo z komputera na telewizor. Funkcja ta bardzo ułatwia życie i sprawia, że nie trzeba korzystać z DLNA lub podłączenia komputera do telewizora za pomocą kabla HDMI. Wystarczy kliknąć jedną ikonę.

Rozrywka

Możliwości rozrywkowe Windows RT są nieco ograniczone przez możliwość używania tylko jednej przeglądarki internetowej, a mianowicie Internet Explorer. Co prawda obsługuje ona flasha, Silverlight i inne rozszerzenia, jednak niekiedy miewa problemy z poprawnym wyświetlaniem stron. Są to sytuacje sporadyczne, jednak musimy przyznać, że pod tym względem oprogramowanie Microsoftu ustępuje odpowiednikom Google’a lub Mozilli. W zastosowaniach rozrywkowych Windows RT traci jednak głównie przez wadę wymienioną we wcześniejszych punktach, a mianowicie brak wielu aplikacji desktopowych. Przez to, że obsługuje tylko programy ze sklepu Windows, ma bardzo ograniczone możliwości. We wspomnianym sklepie nie ma nawet podstawowych aplikacji, takich jak chociażby Spotify czy iTunes, nie mówiąc już o bardziej zaawansowanym oprogramowaniu. Potwierdza to tylko, że Windows RT w porównaniu do Windowsa 8 jest bardzo ograniczony.