Systemy operacyjne

Windows Phone 8

przeczytasz w 3 min.

Windows Phone 8 to najnowsza platforma Microsoftu stworzona z myślą o smartfonach. W przeciwieństwie do Androida oraz iOSa, nie występuje także na tabletach. Te urządzenia są zarządzane przez system Windows 8 lub Windows RT. Windows Phone 8 nie jest pierwszym podejściem Microsoftu do tematu telefonów. Przez długi czas firma z Redmond wydawała oprogramowanie stworzone o smartfonach sprzed ery iPhone’a. Chodzi tu oczywiście o system Windows Mobile. Gdy okazało się jednak, że smartfony trafiły pod strzechy i nie są używane tylko przez biznesmenów, ale też przez zwykłych ludzi, Microsoft postanowił zmienić taktykę i stworzyć oprogramowanie wyjątkowo proste w obsłudze i jednocześnie znacznie różniące się od iOS oraz Androida. W ten sposób w 2010 roku ukazał się system Windows Phone 7. Był to swoisty podmuch świeżości na rynku urządzeń mobilnych i wielu recenzentów uznało go za interesujące oprogramowanie. Jednak z powodu wielu wad, niedociągnięć i ograniczeń (długo czasu Windows Phone nie miał tetheringu, a wszystkie telefony były wyposażone w jednordzeniowe procesory i 512 MB pamięci RAM) nie przyjął się on na rynku. Microsoft postanowił znacznie go ulepszyć, jednak zmiany te nie mogły wyjść w formie aktualizacji. Konieczne było stworzenie zupełnie nowych urządzeń i oprogramowania do nich. Tak właśnie powstał Windows Phone 8. Poprawił on niemal wszystkie błędy poprzednika i jako pierwszy mobilny system Microsoftu potrafi integrować się ze swoim desktopowym odpowiednikiem.

Gry

Pod tym względem Windows Phone 8 sprawuje się gorzej od swojej konkurencji w postaci Androida oraz iOS. W sklepie Windows znajduje się znacznie mniej aplikacji każdego typu, także gier. Sytuacja ta na szczęście szybko się zmienia. Jeszcze pod koniec 2012 roku nie można było znaleźć prawie żadnej sensownej gry. Z tego co pamiętam jedynym tytułem godnym uwagi była platformowa gra Mirror’s Edge. Teraz na tę platformę są dostępne takie tytuły jak Asphalt 7, The Sims 3, Real Football, Amazing Spiderman i wiele innych. Co prawda gier nadal jest mniej niż na innych platformach, ale ich liczba jest już wystarczająca do tego, by komfortowo używać smartfonu w roli przenośnej konsoli do gier. Elementem ekosystemu Microsoftu jest konsola Xbox 360 oraz usługa Xbox Live. Ta ostatnia jest także aplikacją, agregatorem wszystkich gier dostępnych na Windows Phone. Tym samym nie można ich przypiąć do listy aplikacji (ale o dziwo można je przypiąć do ekranu głównego). W grach na Windows Phone można także zdobywać osiągnięcia, za które punkty są doliczane do wyniku wywalczonego na konsoli. Inne możliwości Xbox Live to komunikacja ze znajomymi i możliwość wspólnej gry w przenośne tytuły. Tak jak w Windows 8 oraz Windows RT, także w Windows Phone 8 znajduje się program SmartGlass, który umożliwia na łączenie możliwości konsoli do gier Xbox 360 oraz smartfonu z systemem Windows Phone. Umożliwia ona kupowanie gier działających na naszej konsoli, wpisywać treści na ekranie telewizora za pomocą smartfona lub podczas gry spoglądać niekiedy na ekran komórki. Są na nim wyświetlane dodatkowe informacje, takie jak dostępny ekwipunek czy mapa świata.

Multimedia

W tym wypadku Windows Phone jest ograniczony w podobnym stopniu jak Windows RT. Oznacza to, że fabrycznie odtwarza bardzo mało formatów plików, ale zmienia się to po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji. Dzięki temu możliwe staje się odtwarzanie między innymi filmów MKV oraz muzyki w formacie FLAC. Niestety aplikacji takich jest bardzo mało i niemal wszystkie są płatne. Zapewne niebawem sytuacja ta ulegnie zmianie, ale jak na razie po prostu jest kiepsko. Ogromną zaletą Windows Phone 8 jest znany z Androida tryb pamięci masowej. Dzięki temu na telefon z oprogramowaniem Microsoftu można przenosić pliki, przede wszystkim muzykę i filmy, bez używania jakiegokolwiek programu, tak jak na pendrive. Jest to miła niespodzianka, zwłaszcza że poprzedni system Windows Phone nie obsługiwał tej funkcji. Dzięki temu z Windows Phone korzysta się o wiele wygodniej niż z iPhone’a (i innych urządzeń z iOS), do kontrolowania którego niezbędny jest program iTunes.

Rozrywka

Wszystkie telefony z Windows Phone 8 doskonale nadają się do szeroko rozumianej rozrywki. stworzono z myślą o nich między innymi aplikacje wszystkich popularnych serwisów streamujących muzykę takich jak Deezer, Spotify oraz Wimp. Tak samo nie brakuje aplikacji do oglądania i materiałów wideo, czyli ipla oraz tvnplayer. Na systemie tym pojawia się również coraz więcej aplikacji najbardziej opiniotwórczych portali, które ułatwiają konsumowanie treści. Należą do nich między innymi Filmweb, TVN 24, WP i Onet. Zwłaszcza najpopularniejsze smartfony Nokia Lumia są wyposażone w zestaw świetnych aplikacji służących do rozrywki. Naszym zdaniem najciekawsza z nich to usługa Nokia Muzyka będąca mobilnym serwisem streamingowym o ograniczonych możliwościach (ograniczona liczba przełączania utworów, brak możliwości ściągania wielu utworów). Inne ciekawe aplikacje Nokii to mapy Here Maps, program Sprytne zdjęcie usuwający z fotografii niepożądane osoby czy Miasto w Obiektywie pomagający znajdować ciekawe lokale i miejsca będące w otoczeniu użytkownika.

W zastosowaniach rozrywkowych przydaje się również moduł NFC pozwalający na błyskawiczne parowanie urządzeń między sobą w celu przesyłania zdjęć i innych plików multimedialnych. Istnieją też specjalne akcesoria, takie jak głośnik z modułem NFC. Po położeniu na nim smartfonu, wydobędzie się z niego dźwięk. Kolejna ciekawa funkcja dostępna dla posiadaczy smartfonów z NFC to korzystanie ze znaczników dostępnych w formie breloczków, długopisów, nalepek i innych małych przedmiotów. Po zakupie takich tagów (inna nazwa znaczników) można je zaprogramować i dodać do nich odpowiednie polecenie. Dzięki temu możliwe jest rozmieszczenie znaczników w różnych miejscach i sprawienie, by zależnie od okoliczności telefon zachowywał się w różny sposób. Przykładowo, tag na nocnym stoliku może wyłączać dźwięk, zaś inny umieszczony w samochodzie może automatycznie uruchamiać nawigację. Na Windows Phone istnieją też aplikacje, które pozwolą zamienić smartfon w pilot do komputera tak, by kierować nim bez wstawania z łóżka. To bardzo wygodne rozwiązanie, z którego warto korzystać.