• benchmark.pl
  • Windows 8
  • Windows 8, RT, Phone 8 – sprawdzamy ich możliwości w grach, multimediach i rozrywce
Windows 8, RT, Phone 8 – sprawdzamy ich możliwości w grach, multimediach i rozrywce
Systemy operacyjne

Windows 8, RT, Phone 8 – sprawdzamy ich możliwości w grach, multimediach i rozrywce

przeczytasz w 3 min.

Windows 8, RT i Phone 8 tworzą z obsługiwanych przez nie urządzeń jeden, wygodny ekosystem. Sprawdzamy jak radzą sobie z grami, multimediami i rozrywką.

Microsoft tworząc nowe wersje swojego oprogramowania wprowadził rynek i swoich klientów w niemały zamęt. Wszystko dlatego, że jednocześnie wypuścił aż trzy systemy operacyjne: Windows 8, Windows RT oraz Windows Phone 8. Było to mało przemyślane zagranie, które sprawiło, że użytkownicy okienek nie do końca wiedzieli, z którego z nich powinni korzystać. Doprowadziło to do sytuacji takich jak oddawanie do sklepów tabletów Surface, które nie miały pełnej wersji Windowsa 8. By uchronić Was przed ewentualnym rozczarowaniem, postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące najnowszego oprogramowania Microsoftu, a także opisać i porównać wszystkie trzy typy oprogramowania w kategoriach gry/multimedia/rozrywka.

Windows 8

Tablet z Windows 8

Windows 8 jest to oprogramowanie skierowane do znacznej większości urządzeń opartych na architekturze x86. Jeszcze niedawno można by było napisać, iż może ono działać na wszystkich maszynach tego typu, jednak wielu producentów w ostatnich miesiącach wydało smartfony wyposażone w procesory Intel Atom, na których nie jest możliwa instalacja  systemów operacyjnych Windows. Jednak mimo to można go używać na znacznej większości dostępnych na rynku laptopów, komputerów stacjonarnych i tabletów z procesorami Intela oraz AMD. Jest to bezpośredni następca Windowsa 7 i jeśli ktoś zdecyduje się na aktualizację systemu do nowszej wersji, to otrzyma system Windows 8 albo Windows 8 Pro. Istnieją też jego wersje Windows 8 N oraz Windows 8 Pro N, które od swoich odpowiedników pozbawionych ostatniej literki różnią się brakiem obecności aplikacji Media Player, Aparat, Muzyka, Wideo, a także funkcji takich jak odtwarzanie płyt Audio CD oraz DVD Video. Z kolei wersje Pro od wersji zwykłych odróżnia obecność techniki szyfrującej BitLocker, obsługą pulpitu zdalnego, przyłączania do domeny oraz możliwość rozbudowy systemu o pakiet Media Center. Od razu widać tu, że system Windows 8 jest przeznaczony dla zwykłych, domowych użytkowników, zaś Windows 8 Pro dla specjalistów IT, osób wymagających od swojego komputera znacznie więcej niż większość. Oczywiście Windowsa 8 Pro może też używać zwykły użytkownik, gdyż oprócz wyżej opisanych dodatków ma on wszystkie możliwości zwykłego Windowsa 8.

Gry

Gry w Windows 8

Jeśli chodzi o gry, to Windows 8 jest najbardziej rozbudowaną ze wszystkich platform obecnych na rynku. Wszystko dlatego, że jest to system zgodny z poprzednimi systemami Windows, które od niepamiętnych czasów są najlepiej wspieraną przez producentów i deweloperów platformą do gier. Na system ten wychodzą nie tylko wszystkie najnowsze hity, takie jak Crysis 3, ale są też dostępne starsze tytuły, na przykład serie Baldur’s Gate, Diablo, World of Warcraft czy Icewind Dale. Oznacza to, że kupując komputer lub tablet z Windows 8 otrzymujemy świetną platformę do gier z największą na świecie biblioteką tytułów, które powstały na przestrzeni nie kilku, ale kilkunastu lat. Oczywiście w przypadku najstarszych tytułów mogą wystąpić problemy z kompatybilnością, ale niemal zawsze da się je przezwyciężyć. Z kolei w przypadku nowych gier należy upewnić się, czy nasz komputer spełnia wymagania sprzętowe danej gry. Warto też wziąć pod uwagę nie tylko same gry, ale również obsługę akcesoriów. Wszyscy producenci akcesoriów do gier, takich jak klawiatury, myszki i gamepady tworzą sterowniki przede wszystkim z myślą o systemie Microsoftu. Ponadto Microsoft ma bardzo duży plus w postaci tworzonych przez siebie akcesoriów. Co prawda są one tworzone z myślą o Xboksie 360, ale działają też z systemem Windows. Dzięki temu, że są to akcesoria Microsoftu, niemal wszyscy producenci dostosowują swoje gry właśnie do nich. Oznacza to, że po podłączeniu pada od konsoli Xbox 360 do komputera, nie będzie konieczna jego konfiguracja, a w opcjach gry zobaczymy nie oznaczenia klawiszy, a ich dokładne zdjęcia. To bardzo ułatwia rozpoczęcie gry.

Multimedia

Multimedia w Windows 8

Jeśli chodzi o multimedia, sprawa wygląda tak samo jak w przypadku gier. Windows 8 ogromnie zyskuje tutaj na kompatybilności z poprzednimi odsłonami systemów Windows. Dzięki obecności ogromnej liczby paczek kodeków oraz programów do odtwarzania filmów i muzyki nie ma problemu z uruchomieniem pliku multimedialnego w jakimkolwiek formacie. Nawet jeśli nie uda się go uruchomić na czystym systemie, to nie będzie najmniejszego problemu ze ściągnięciem odpowiedniej aplikacji, która uruchomi plik nawet w najbardziej egzotycznym formacie, nie mówiąc już o zdobywających coraz większą popularność flacach i MKV. Jedyną wadą oprogramowania działającego z systemem Windows 8 jest to, że nie jest ono pogrupowane w żadnym sklepie z aplikacjami. Z tego powodu użytkownik nie będący ekspertem, będzie miał dosyć duży problem ze znalezieniem odpowiedniego oprogramowania. Co prawda Windows 8 ma też swój sklep Windows Store, jednak znajduje się w nim stosunkowo niewiele aplikacji. Sytuacja ta powinna się jednak zmieniać z każdym miesiącem. Już teraz widać ogromną poprawę w stosunku do listopada 2012, w którym Windows 8 debiutował.

Rozrywka

Microsoft Silverlight

Sytuacja nie różni się tu od poprzednich. Windows 8, jako przedstawiciel najpopularniejszej rodziny systemów operacyjnych na świecie, wspiera wszystkie niezbędne standardy. Dzięki temu na komputerze wyposażonym w to oprogramowanie bez problemu można uruchomić flashowe gry internetowe, a także te napisane w javie. Żadnych kłopotów nie sprawia również oglądanie filmów na życzenie w serwisach takich jak ipla, VOD.pl oraz tvnplayer, które wymagają zainstalowania wtyczki Silverlight, nomen omen będącej własnością Microsoftu. Windows 8 też w pełni korzysta z funkcji rozpoznawania głosu, która przyda się do sterowania maszyną bez dotykania jej. Funkcja ta przyda się zarówno podczas przeglądania stron internetowych, jak też w trakcie odtwarzania filmów oraz muzyki. Jest to pierwszy system operacyjny Microsoftu, w którym położono tak duży nacisk na wygodę konsumowania treści oraz sterowania komputerem i naprawdę to czuć.