Systemy operacyjne

Internet Explorer – jedyna słuszna przeglądarka

przeczytasz w 2 min.

Jako że Windows Phone 8 to system Microsoftu, to oczywiste wydaje się, że zastosowana w nim przeglądarka to Internet Explorer, tym razem w wersji 10. Można o niej powiedzieć, że działa bardzo porządnie i jest wyjątkowo szybka. Nie mamy również zastrzeżeń również do jej ergonomii, a zwłaszcza do miejsca, w którym znajduje się pasek wyszukiwania, czyli do dolnej części ekranu. Dzięki takiemu umiejscowieniu tego elementu bardzo łatwo jest go dosięgnąć kciukiem. W systemie Android pasek znajduje się na górze i w przypadku dużych telefonów dotknięcie go jest kłopotliwe. W dodatku przeglądarka ta będzie cały czas ewoluować. W systemie Windows Phone 8.1 (Windows Blue) ma ona zyskać funkcję synchronizacji kart. Szczególnie przyda się ona użytkownikom komputera Windows 8, którzy posiadają więcej urządzeń wyposażonych w Windows 8, Windows Phone 8 oraz Windows RT. Dzięki temu przy używaniu jednego konta Microsoft na kilku urządzeniach z jednego ekosystemu będzie można przywrócić w Internet Explorerze ostatnio używane karty, co pozwoli na kontynuowanie przeglądania Internetu na różnych urządzeniach.

Jeśli chodzi o technikalia, to przeglądarka ma zupełnie nowy silnik renderowania Trident. Oprócz tego warto wspomnieć o tym, że każda karta jest uruchamiana w oddzielnym procesie, tak jak w desktopowej przeglądarce Google Chrome. Dzięki temu po wystąpieniu jakichkolwiek problemów z pojedynczą kartą, całą przeglądarka (a co za tym idzie pozostałe karty) nie ulegnie zamknięciu. Wiele osób może martwić się, że rozwiązanie takie źle wpłynie na wydajność urządzenia. Problemu tego pozbyto się przez ustawienie limitu otwartych kart do sześciu. Można uważać, że jest to zbyt duże ograniczenie, jednak wątpię, że dużo osób przegląda na swoim telefonie więcej niż 6 stron internetowych jednocześnie. Ważne jest, że zawsze możliwe jest włączenie pełnej wersji strony, co przydaje się wielu osobom, dla których mobilne strony internetowe wydają się być zbyt ograniczone.

Jeśli chodzi o ustawienia przeglądarki, to pojawiła się w końcu możliwość zmiany wyszukiwarki, w Windows Phone 7 było to niemożliwe i wszyscy byli skazani na używanie Binga. Teraz nie ma problemu z wybraniem Google’a, który działa w naszym kraju znacznie lepiej od wyszukiwarki Microsoftu. Skonfigurować można też funkcję przycisku znajdującego się obok paska wyszukiwania. Może on pełnić nie tylko odświeżać strony i zatrzymywać ich ładowanie, ale też pełnić wiele innych funkcji, do których należy chociażby dodawanie witryn do Ulubionych.