Systemy operacyjne

Microsoft Office w wersji mobilnej

przeczytasz w 1 min.

Jeden z najważniejszych elementów Windows Phone 8, odróżniającym go od konkurencji w postaci Androida oraz iOS, to wbudowany pakiet biurowy Microsoft Office. Jest on w pełni kompatybilny ze swoim pełnoprawnym odpowiednikiem i bez problemu otwiera wszystkie dokumenty z pełnej wersji pakietu Office. Tak naprawdę jest to jedyny mobilny pakiet mobilny kompatybilny z najpopularniejszym na świecie pakietem biurowym. Oprogramowania takiego nie zobaczymy na żadnym innym systemie operacyjnym. Warto jednak pamiętać, że mimo pełnej kompatybilności, nie będziemy mogli za pomocą tego oprogramowania w pełni edytować plików lub tworzyć nowe. Umożliwia on tylko na krótką edycję, jednak wynika to nie tyle z ograniczonych możliwości mobilnego Microsoft Office, co z małego rozmiaru ekranu smartfonu. Mimo to oprogramowanie takie jest przydatne, gdyż umożliwia przeprowadzenie drobnych zmian w dokumencie tekstowym, arkuszu kalkulacyjnym oraz prezentacji.

Uważni czytelnicy zapewne zauważyli, że nie wspomnieliśmy tutaj o notatniku OneNote, który umożliwia dzielenie się krótkimi notatkami. Stało się tak, gdyż został on wyodrębniony z pakietu i stał się odrębną aplikacją, dostępną również na smartfony z systemami Android oraz iOS. Dzięki temu możliwe jest porozumiewanie się ze swoimi bliskimi lub współpracownikami praktycznie niezależnie od tego, jaki smartfon mają. Jest to doskonałe narzędzie choćby do tego, by powiadomić domowników o tym, że obiad się spalił i warto kupić coś na mieście.

Portfel, którego nie ma.

Przed premierą Windows Phone 8 szeroko reklamowanym elementem systemu Windows Phone 8 był cyfrowy portfel, który miał umożliwiać przetrzymywanie kuponów biletów itp., jednak jego główną funkcją miało być danie użytkownikom możliwości płacenia smartfonem z NFC w taki sam sposób jak robimy to przy wykorzystaniu karty zbliżeniowej. By to robić, konieczne jest posiadanie specjalnej karty secureSIM oraz bycie klientem Orange lub T-Mobile, którzy oferują taką usługę. Niestety żaden z tych dwóch operatorów nie oferuje możliwości korzystania z tej usługi przy użyciu smartfonów z systemem Windows Phone 8. Niebawem jednak ma się to zmienić i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż Windows Phone jest drugim (po Androidzie) najpopularniejszym systemem mobilnym w Polsce.