Systemy operacyjne

Edycja plików na tablecie

przeczytasz w 2 min.

Podczas pracy z tabletem masz oczywiście możliwość edycji większych dokumentów tekstowych, nawet gdy do tabletu nie jest podłączona klawiatura. Możesz wykorzystać do tego klawiaturę ekranową, która zwykle zainstalowana jest przez producenta tabletu. Lepiej jednak jest skorzystać z aplikacji Klawiatura ekranowa jaka dostępna jest w systemie Windows 8. Zwykle klawiatura przygotowana przez producentów zajmuje dużo miejsca na ekranie i niewiele zostaje go na sam dokument. Klawiatura ekranowa systemu Windows 8 jest sporo mniejsza i można dopasować jej rozmiar do własnych potrzeb.

Klawiatura ekranowa z Windows 8 wyposażona jest w niemal taki sam zestaw klawiszy, jak typowe klawiatury mechaniczne. Dysponuje klawiszami Alt i Ctrl, a także klawiszami, które umożliwiają szybkie poruszanie się po tekście, takimi jak Home, End PgUp i PgDn. Można też sterować jej działaniem oraz włączyć dodatkowy panel z klawiaturą numeryczną. Wystarczy, że pukniesz w klawisz Opcje i w oknie, jakie się pojawi włączysz opcję Klawiatura numeryczna. Jeżeli sprawi to, że klawisze będą zbyt małe, aby w nie precyzyjnie trafiać podczas pisania, to zawsze możesz zwiększyć rozmiar klawiatury przeciągając narożniki lub krawędzie jej okna.

Klawiatura numeryczna ma jeszcze tę właściwość, że może podczas pisania podpowiadać słowa. Jeżeli otwarte jest okno aplikacji, w którym możliwe jest wpisywanie tekstów (może to być Notatnik, Excel, a nawet przeglądarka internetowa) to w górnej części Klawiatury numerycznej pojawia się pasek podpowiedzi. Gdy zacznie wpisywać jakiś tekst to program wyświetli w tym pasku najpopularniejsze słowa zaczynające się od wpisywanych znaków. Jeżeli jedno z nich będzie tym słowem, które chcesz dodać do tekstu to wystarczy, że pukniesz to słowo, a zostanie ono wklejone w tekst.

Mając przygotowaną do pracy Klawiaturę ekranową możesz otworzyć dokument, który pisałeś na smartfonie. W tym celu otwórz Menu Start i puknij kafelek programu Internet Explorer lub włącz inną przeglądarkę internetową. Wejdź następnie na stronę chmury internetowej SkyDrive i zaloguj się korzystając z tej samej nazwy użytkownika, jakiej używałeś łącząc się z chmurą na smartfonie. Nie korzystaj przy tym z aplikacji SkyDrive, bowiem nie pozwala ona na użycie internetowej wersji programu Word.

Po wyświetleniu zawartości chmury internetowej odszukaj tekst, który zacząłeś pisać na smartfonie i puknij jego ikonę. Na ekranie pojawi się po chwili podgląd wybranego tekstu. Jeżeli chcesz rozpocząć jego edycję to puknij menu EDYTUJ DOKUMENT, a następnie wybierz polecenie Edytuj w aplikacji Word Web App.

Po chwili uruchomiona zostanie internetowa wersja programu Word. Za jej pomocą możesz edytować i formatować tekst, korzystać ze styli, a także wstawiać zdjęcia i cliparty. W trakcie pisania tekstów program będzie tez zaznaczał błędy w pisowni. Niestety nie można tworzyć tabel. Jeżeli jednak tabela jest już wstawiona do dokumentu to możesz mieć nieznaczny wpływ na jej wygląd. Program pozwala na kasowanie i tworzenie całych wierszy i kolumn tabeli, a także na sterowanie sposobem wyrównania tekstu w komórkach tabeli.

Po zakończeniu edycji tekstu pamiętaj aby go zapisać, bo inaczej tracąc przez przypadek połączenie z siecią możesz utracić cały plik. Puknij więc menu Plik i wybierz z niego polecenie Zapisz. Jeżeli chcesz zapisać dokument pod inną nazwą wybierz polecenie Zapisz jako i wpisz nazwę pliku. Zaczekaj cierpliwie aż program zapisze plik. Może się bowiem zdarzyć, że chwilowy brak dostępu do serwera nie pozwoli na zapisanie pliku. Jeśli miałoby to miejsce cierpliwie wybierz kilka razy polecenie Zapisz, aż program prześle dokument na serwer i wyłączy się.