Sieci

Jak udostępnić sieć znajomym

przeczytasz w 3 min.

TP-Link TL-WR1043ND

TP-Link TL-WR1043ND

Dostęp do bezprzewodowej sieci to wygodny i prosty sposób na łączność internetową i komunikację wewnętrzną. W celu zwiększenia bezpieczeństwa sieci zabezpieczamy ją, stosując szyfrowanie WPA, WPA2, czy też nieco mniej bezpieczne WEP.

Oczywiście możemy zostawić sieć niezabezpieczoną, jednak w tym przypadku narażamy się nie tylko na włamanie do zasobów sieci, ale także na nieuprawnione wykorzystanie jej przez osoby trzecie. Pół biedy, jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym i mamy ogromną działkę, a zasięg sieci ogranicza się do budynku mieszkalnego. Jednak w przypadku bloków, gdzie występuje dość duże zagęszczenie mieszkańców, niezabezpieczona sieć to idealne zaproszenie sąsiadów do podłączenia się do niej i korzystania za darmo.

Może nic się nie stanie, jeśli sąsiad podłączy się i przejrzy sobie kilka stron WWW. Gorzej, jeśli nasza sieć zostanie wykorzystana do popełnienia przestępstwa (np. udostępnianie materiałów chronionych prawem autorskim) czy oszustwa. W takim przypadku to my jesteśmy odpowiedzialni za ten czyn i trudno będzie udowodnić niewinność i dowieść, że to nie my jesteśmy sprawcami przestępstwa. Dlatego też warto stosować jak najsilniejsze zabezpieczenia sieci komputerowej.

Jednak jeśli w domu czy mieszkaniu przebywają goście, czasami jesteśmy proszeni, by zapewnić im dostęp do WiFi. Kumpel chce sprawdzić pocztę, koleżanka zajrzeć na Facebooka, a rodzice przesłać zdjęcia do znajomych? Rozwiązaniem problemu może być dodatkowy punktu dostępu w strefie DMZ i stosowanie za każdym razem innego, skomplikowanego hasła dostępowego. Problem można rozwiązać w nieco inny sposób. Jeśli urządzenia wspierają mechanizm WPS lub QSS, możemy szybko połączyć się z siecią stosując jeden z dwóch rodzajów konfiguracji WPS. Pierwsza z nich to połączenie za pomocą przycisków (Push-button WPS) WPS. Zarówno router, jak i urządzenie sieciowe, które podłączamy, powinny być wyposażone w przycisk WPS. Naciskamy przycisk na routerze, a następnie naciskamy przycisk na urządzeniu. Po kilkunastu sekundach połączenie zostanie zestawione.

Druga metoda to wpisanie kodu PIN na urządzeniu klienckim. Kod PIN powinniśmy wcześniej ustawić w menu konfiguracyjnym routera. W przypadku routera TP-Link TL-WR1043ND mechanizm uwierzytelniania i łączenia nazywa się QSS, niemniej opiera się na tym samym mechanizmie co WPS. W przypadku routera Netgear WNDR3700 to już WPS.

WPS PIN METOD

 

Naciskamy przycisk WPS/QSS na routerze i w urządzeniu klienckim wpisujemy PIN z menu routera. Po kilkunastu sekundach nastąpi zestawienie połączenia. Dzięki mechanizmowi WPS nie musimy pamiętać nazwy naszej sieci (może to być losowy ciąg znaków) ani hasła. Całym procesem łączenia do sieci zajmuje się WPS.

Inną ciekawą opcją jest również "sieć gościnna". To funkcja pozwalająca na zdefiniowanie oddzielnych zasad zabezpieczeń i nazwy sieci WiFi dla gości. Oprócz innej nazwy SSID możemy przydzielić tzw. izolację WiFi (klienci podłączeni do sieci gościnnej nie będą widzieli siebie nawzajem). Przydział sieci domowej możemy realizować oddzielnie dla pasma 2,4 i 5 GHz. Dodatkowo możemy zabronić użytkownikom sieci gościnnej dostępu do naszych zasobów sieci domowej poprzez deaktywację opcji „Allow guest to access My Local Network”.

Oczywiście możemy przydzielić dostęp do domowej sieci bezprzewodowej podając nazwę, hasło i rodzaj zabezpieczeń. Jednak w przypadku przechowywania w zasobach sieci materiałów, które nie powinny być współdzielone, narażamy się na utratę prywatności.

Podsumowanie

Zbudowanie domowej sieci bezprzewodowej nie jest trudne. Bogata oferta producentów sprzętu może nie ułatwia wyboru, ale za to pozwala na dobranie odpowiedniego do potrzeb urządzenia. Dzięki sieciom bezprzewodowym w wygodny sposób możemy podłączać wszelkiego rodzaju urządzenia, począwszy od notebooków, tabletów i smartfonów, a kończąc na cyfrowych ramkach czy drukarkach sieciowych.

Wykorzystanie sieci radiowej uwalnia nas od okablowania sieciowego i pozwala na swobodne poruszanie się z urządzeniami po całym mieszkaniu lub nawet podwórku. Oczywiście sama sieć bezprzewodowa to tylko początek do stworzenia wydajnego środowiska sieciowego, służącego nie tylko do pracy, ale również rozrywki. To doskonały początek, by korzystać z wszelkiego rodzaju multimediów poprzez połączenie się z serwerami usług drogą bezprzewodową. Przy odrobinie cierpliwości i odpowiedniego rozplanowania sieci (o czym pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów) możemy stworzyć wydajną, skalowalną i bezobsługową sieć bezprzewodową.

TP-Link ekspert

W tej części napisaliśmy jak można wykorzystywać możliwości swojej sieci. Zachęcamy również do lektury części pierwszej:

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Michur
  1
  Bardzo fajny art. nawet nie przyszło mi do głowy by udostępniać telefon na kompie teraz czekam na: Ustawienia sieci QoS w urządzeniach dlink.
  • avatar
   Fourth Illusion
   -1
   Zrozumial bym jak by ta siec robili na Sisco ale TP-Link ? ta padaka...
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Fuck! SOPA&PIPA!!!
    • avatar
     Konto usunięte
     -3
     Artykuł sponsorowany, artykuł sponsorowany.
     • avatar
      DarioX7
      0
      a czemu nie wymienili hub USB Digitus DN-13010 który mam 1Gb/s sieci przewodowych ??
      • avatar
       rafcik_er
       0
       Mam takie pytanie. Mam teraz neta bezprzewodowego w technologii 2,4 GHz z dużą anteną przyczepioną do ściany która wygląda podobnie do satelitki. Czy opłaca się u tego samego operatora założyć sprzęt na 5 GHz? Będzie net lepiej chodził?? teraz z jakością to jest tak trochę marnie może dlatego że mieszkam mniej więcej w granicach dobrego sygnału
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Wi-fi to bardzo pomocna technologia. Jakiś czas temu otrzymałem od Netii router i jak na sprzęt typowo od firm dostarczających internet jest wyjątkowo dobry. Wi-fi bardzo dobrze się sprawuje :)
        • avatar
         wolfikx
         0
         Może wyleję kilka moich przemyśleń.

         Zaprezentowany router TP-Link może i parametrami i funkcjonalnością jest OK ale potrafi się zawieszać z niewyjaśnionych przyczyn. Aktualnie jest spakowany do serwisu :)
         Wykorzystywałem udostępnienie dysku podłączonego poprzez USB. Niestety z tą funkcjonalnością na dłuższą okres jest problem, czasami router gubił połączenie z dyskiem i dostęp do danych był niemożliwy.
         Funkcja QSS - przychodzą znajomi i proszą o dostęp do sieci, mają laptopa no i gdzie oni mają sobie wcisnąć przycisk wss na laptopie :)

         No i sławetne DLNA, mamy filmy na serwerze i odtwarzamy za pomocą DLNA na telewizorze -> ale gdzie są napisy ?? DLNA nie obsługuje napisów do filmów i to jest spory problem.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          moje uwagi są takie dajcie sobie skopuj z hasłami bo to nie jest problem złamać przeciętny live box to 15 minut roboty i wchodzę. Najlepiej stosujcie filtrowanie mac chociaż i to jak będę chciał nie jest problemem. Przy słabym sygnale polecam spróbować wyższe pasmo. QOS jest do dupy a przekierowanie portów wcale nie przyspieszy torrenta.
          • avatar
           wolfikx
           0
           Na 4 stronie 2 razy jest to samo zdjęcie.