Xblitz ALControl Professional - profesjonalista nie tylko z nazwy
Gadżety

Xblitz ALControl Professional - profesjonalista nie tylko z nazwy

przeczytasz w 2 min.

Zdarza Wam się wstać z ciężką głową po udanym wieczorze? I to akurat wtedy, gdy mieliście jechać gdzieś autem? Jeśli tak, to pomyślcie nad porządnym alkomatem.

Jechać czy nie jechać? Oto jest pytanie, z którym każdemu z nas przyszło się zmierzyć, choćby ten jeden raz po spotkaniu z procentami, kiedy przyszło nam rano obudzić się z ciężką głową. Odpowiedź jest prosta. Jechać! Jechać do sklepu po alkomat. Na przykład taki, jak Xblitz ALControl Professional.

Kilka słów wstępu

W 2016 według danych Komendy Głównej Policji przyłapano blisko 80 tys. nietrzeźwych (0,2 – 0,5 ‰) i pijanych (0,5 ‰ <) kierowców. Pytanie: ilu jeszcze udało się przejechać? Piłeś, nie jedź – prosta zasada, ale głupota pcha kierowców, którzy tłumaczą się dość standardowo: Przecież to tylko 3 piwka, piłem na pełny żołądek lub przez noc wyparuje. Oczywiście, mamy możliwość zbadania się alkomatem na każdym posterunku policji, choć sam doświadczyłem, że nie zawsze się da (bo po co mi takie badanie? Autentyczna historia, serio).

Xblitz ALControl Professional zestaw

Alternatywą jest zakup własnego alkomatu, ale jaki sprzęt kupić? Możemy wybrać spośród 2 typów: półprzewodnikowych lub elektrochemicznych. Jeżeli nie chcemy oszczędzać na własnym bezpieczeństwie warto wybrać alkomaty elektrochemiczne, ponieważ w odróżnieniu od półprzewodnikowych nie są tak podatne na zakłamanie odczytu poprzez jedzenie, picie czy też miętowe gumy do żucia.

Wielu z nas decyduje się na zakup alkomatu wybierając te najtańsze, bo to przecież nasza polska domena. Są to bardziej zabawki niż urządzenia, które pokazują rzeczywisty pomiar. Pamiętajmy o tym, że dokładność pomiaru jest bardzo ważna, bo kontrolujący nas policjant weźmie pod uwagę wynik ze swojego profesjonalnego urządzenia, a nie z naszej zabawki za kilkadziesiąt złotych.

Xblitz ALControl Professional pomiar

Xblitz ALControl Professional - specyfikacja techniczna:

 • Typ czujnika: platynowy sensor elektrochemiczny produkcji UK
 • Metoda próbkowania: zaawansowana analiza ilościowa
 • Zakres pomiaru: 0.000~2.000mg/l (0.40%B.A.C, 4.0‰B.A.C, 4.0g/l)
 • Poziom alarmowy: 0.250 mg/L (można go modyfikować)
 • Rozdzielczość pomiarowa: 0.01mg/L
 • Wyświetlacz: kolorowy wyświetlacz LCD
 • Warunki pracy: temperatura: 10℃~40℃; wilgotność: <95%RH (bez rosy)
 • Warunki przechowywania: 0℃~50℃
 • Baterie: 2×AA 1.5V LR6
 • Wymiary: 146 x 57 x 32 mm
 • Żywotność czujnika: 2 lata
 • Gwarancja: 5 lat

Budowa i zawartość opakowania

Xblitz ALControl Professional to alkomat elektrochemiczny, którego wyróżnikiem jest platynowy sensor produkowany w Wielkiej Brytanii. To on jest odpowiedzialny za dokładne pomiary stężenia alkoholu w wydychanych powietrzu.

W zestawie z naprawdę solidnie wykonanym i estetycznie zaprojektowanym alkomatem otrzymujemy 5 jednorazowych ustników, eleganckie etui, polskojęzyczną instrukcję obsługi oraz komplet baterii AA. Urządzenie w niczym nie przypomina tanich alkomatów z supermarketów czy dyskontów, co sugeruje samo w sobie, że mamy do czynienia z porządnym sprzętem.

Xblitz ALControl Professional budowa

Jak wygląd pomiar?

Alkomat jest gotowy do użycia zaraz po rozpakowaniu. Jest już fabrycznie poprawnie skalibrowany i o nic nie musimy się w tej kwestii martwić. Dodatkowo producent w ramach promocji przez 12 miesięcy oferuje darmową kalibrację, gdybyśmy mieli takie życzenie. Normy pomiarowe są dostosowane do Polskich wymogów.

Xblitz ALControl Professional baterie

Xblitz ALControl Professional jest zaprojektowany w taki sposób, że nawet po gorączce sobotniej nocy jesteśmy w stanie wykonać pomiar. I nie chodzi tu wcale o prostotę obsługi, choć to nie wątpliwie duży plus, ale o pasywny pomiar. Sprawdza się on w przypadku problemów z wydychaniem powietrza lub jeżeli nasz obiekt pomiarowy skupiony jest tylko na podtrzymywaniu funkcji życiowych.

Wystarczy, że ściągniemy ustnik, podsuniemy go pod nos delikwenta i w momencie wdmuchiwania powietrza wciśniemy przycisk DOWN. Innymi słowy, nawet półżywi damy radę zmierzyć swoje i nie tylko swoje wyczyny poprzedniej nocy.

Xblitz ALControl Professional ustnik

Standardowa procedura pomiaru wygląda następująco:

 • Załóż ustnik
 • Przytrzymaj przycisk START
 • Odczekaj ok 10 sek
 • Dmuchnij w ustnik
 • Poczekaj na wynik

Oprócz sygnału świetlnego (czerwonej diody LED) urządzenie o każdej czynności powiadamia dźwiękiem. Wyświetlacz jest duży i czytelny. Wynik pomiaru podawany jest do 3 miejsca po przeczinku/tysięcznego miejsca.

Xblitz ALControl Professional wyświetlacz

Podsumowanie

Wykonałem kilkadziesiąt pomiarów w różnych odstępach czasu, będąc w różnych stanach skupienia. Nie twierdzę, że urządzenie jest nieomylne. Twierdzę jednak, że jest bardzo precyzyjne i można z ograniczonym (rzecz jasna) zaufaniem przyjmować za pewnik jego wskazania. Pamiętajmy też, że jedynym naprawdę precyzyjnym alkomatem jest ten, za pomoca którego przebada nas policjant podczas kontroli. Na koniec zostawię Was z pytaniem. Czy 350 złotych za cenę życia swojego i innych to dużo? Odpowiedzcie sobie sami.

Wypadek samochodowy

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  5
  Ja jak mam jechać to nie piję i tyle.
  • avatar
   ronos
   1
   Do takiego sprzętu powinny być państwowe dopłaty. Ciekawe ilu pijanych mniej liczyłyby nasze drogi.
   • avatar
    brusss
    0
    A ja praktykuję krótki spacer na najbliższą komendę. Człowiek się od razu przewietrzy z rana. I przynajmniej wie za co podatki płaci. :)
    • avatar
     KENJI512
     -4
     "Czy 350 złotych za cenę życia swojego i innych to dużo? Odpowiedzcie sobie sami."

     Człowiek sam powinien być w stanie ocenić czy jest w stanie jechać. I to nie tylko alkohol, bo co zmieni jedno piwko, gdy ktoś będzie bezpiecznie i 2x bardziej uważnie jechał w porównaniu do ludzi mocno zmęczonych lub jeżdżących na letnich w zimę?

     + pytanie - te jednorazowe ustniki potem trzeba dokupować do każdego badania? drogie to? :D
     • avatar
      silvver
      0
      "Warunki pracy: temperatura: 10℃~40℃"
      Czyli na mrozie lub nawet przy 5 C nie zmierzymy już?

      Ciekawe jaki zakres temp. pracy mają alkomaty używane przez policję, bo na mrozie i tak badają
      • avatar
       sebos80
       0
       Przydał by się jakiś test/porównanie tego alkomatu bo to, że kosztuje x zł i ma czujnik z UK, o niczym nie świadczy, a artykuł może nabrałby jakiegoś większego sensu niż reklamowo-prewencyjny.
       • avatar
        Bemwu
        0
        Wygląda ciekawie, chętnie bym potestował ten Xblitz ALControl, bo miałem kiedyś taki tani alkomat kupiony za 150 zł chyba zwykły półprzewodnikowy i pokazywał totalne głupoty.
        • avatar
         shoken
         0
         A mozna skorzystac z alkomatow w necie http://alkomatonline.pl/pomiar-wirtualnym-alkomatem.aspx
         tylko trzeba pamietac ile sie wypilo.
         • avatar
          chotnik2
          0
          Prosta zasada dla normalnych - jezeli nie jestes pewny swojej trzezwosci to nie jestes trzezwy.
          Dla patoli nie ma zasad, nie mogac stac beda mysleli, ze sa trzezwi.
          • avatar
           husarz457
           0
           Ten alkomat dostałem w prezencie na urodziny, jak do tej pory jestem zadowolony z działania, mały, poręczny, to dobry wybór.