Tablety

Kontrola rodzicielska, podsumowanie

przeczytasz w 4 min.

Na temat funkcjonalności systemu Android rozpisywaliśmy się już wielokrotnie przy okazji testów większości tabletów i smartfonów. Tym razem ograniczymy się do kilku informacji, które są najważniejsze dla rodziców i oczywiście głównych użytkowników, czyli dzieci. Po pierwsze warto od razu poinformować, że zarówno sam Android, jak i aplikacja KIDO'Z zostały przetłumaczone na język polski.

Yarvik Junior Tablet pulpit

Yarvik Junior Tablet aplikacje

Ilość preinstalowanego oprogramowania nie jest bardzo duża. Na pokładzie znajdziemy m.in. program do czytania e-booków, czytnik dokumentów biurowych OfficeSuite oraz gwóźdź programu, czyli aplikację KIDO'Z. Jej działanie polega na tym, że zastępuje klasyczny interfejs użytkownika i pozwala zarządzać dostępem do treści internetowych

Yarvik Junior Tablet kidoz

Co tak naprawdę mogą przeglądać nasze pociechy? Podstawowy dostęp do treści jest bardzo restrykcyjny. Jest to jednak duży atut Yarvika Junior - rodzice mają właściwie stuprocentową pewność, że dzieci nie trafią na treści dla nich nieprzeznaczone. Korzystać można z aplikacji w sklepie KIDO'Z Apps Store, specjalnie spreparowanych materiały internetowe, klipy telewizyjne online (najczęściej kreskówki) oraz gry.

Yarvik Junior Tablet app store

Yarvik Junior Tablet app store

Przeglądarka prowadzi do stron o treściach bezpiecznych. Najczęściej są one powiązane z telewizjami dla dzieci i popularnymi kreskówkami w nich emitowanymi.

Yarvik Junior Tablet przeglądarka

Yarvik Junior Tablet przeglądarka

Podobnie sprawa wygląda w przypadku filmów. Wybór tytułów domyślnych jest bardzo szeroki - kolekcja jest na tyle szeroka, że dziecko nie będzie nudziło się przez długie tygodnie. Ważna będzie informacja, że wszelkie materiały multimedialne osiągalne są po uprzednim podłączeniu tabletu do internetu (przez Wi-Fi).

Yarvik Junior Tablet kidoz tv

Yarvik Junior Tablet kidoz tv

Yarvik Junior Tablet tv

Gier również nie zabrakło. Domyślnie dostęp mamy dostęp do ponad 50, ale w każdej chwili doinstalować możemy nowe z bezpiecznego sklepu Apps Store.

Yarvik Junior Tablet gry

Rzeczą oczywistą jest jednak to, że dziecięca pomysłowość jest nieskończona. Ciekawskie pociechy potrafią dotrzeć do tak ukrytych opcji każdego sprzętu, że nawet najlepszy specjalista jedynie o nich czytał. Pytanie więc brzmi czy będą w stanie łatwo wyłączyć nakładkę KIDO'Z i skorzystać z domyślnego interfejsu Andoida 4.1? Odpowiedź brzmi nie.

Po przyciśnięciu na klawisz HOME nie powrócimy na pulpit systemowy, lecz do głównego menu aplikacji KIDO'Z. Z kolei naciśnięcie przycisku „X” nie spowoduje natychmiastowego wyłączenia bezpiecznej nakładki. Zamiast tego pojawi się prośba o wprowadzenie hasła głównego. Dopiero po podaniu poprawnego kodu aplikacja wyłączy się. Wyłączeni i ponowne włączenie tabletu nic nie da - KIDO'Z uruchomi się domyślnie, zastępując interfejs androidowy.

Yarvik Junior Tablet kidoz admin

Hasło podać trzeba też podczas próby dostępu do ustawień kontroli rodzicielskiej.

Yarvik Junior Tablet kidoz admin

W opcjach znaleźć można szereg najprzydatniejszych funkcji pozwalających kontrolować co i kiedy dziecko może przeglądać.

Yarvik Junior Tablet kontrola rodzicielska

Najciekawsza jest funkcja ograniczania czasu działania tabletu. Możemy na przykład określić ile godzin dziennie dziecko może korzystać z tabletu i w jakich dokładnie ramach czasowych.

Yarvik Junior Tablet kontrola rodzicielska

W razie konieczności możemy na moment włączyć dostęp do aplikacji ze sklepu Google Play, ale nie radzimy zostawiać tej opcji włączonej na dłużej. Nie wszystkie treści dostępne w tym sklepie są właściwe dla kilkuletnich dzieci.

Yarvik Junior Tablet ustawienia

Podobnie wyłączyć możemy dostęp wyłącznie do bezpiecznych stron internetowych, ale w praktyce jest to najgorsze posunięcie z możliwych - zaletą internetu jest to, że można udostępniać najrozmaitsze treści, ale niestety znaczna część z nich może być niekorzystna dla dzieci (przynajmniej z punktu widzenia rodzica).

Yarvik Junior Tablet ustawienia kidoz

Yarvik Junior Tablet zezwolenia

Twórcy aplikacji KIDO'Z pracuje nad kolejną funkcją - bezpieczne płatności (eWallet). Ma to być cyfrowy portfel, na który rodzice przelewali będą określoną kwotę do wykorzystania przez dziecko w określonym czasie. Na razie jednak ta funkcja nie jest dostępna w wersji finalnej (wg deklaracji ma pojawić się wkrótce).

Tablet odtwarza następujące typy plików multimedialnych:

Obsługiwane formaty
audio
Obsługiwane formaty
wideo
Obsługiwane formaty
graficzne
 • MP3
 • WMA
 • AAC
 • WAV
 • FLAC
 • OGG
 • APE
 • AVI (H.264/H.263)
 • DivX (HD),
 • MOV
 • WMV
 • MP4
 • FLV
 • ASF
 • 3GP
 • 3D Half SBS
 • RMVP
 • JPG
 • BMP
 • GIF
 • PNG
 • TIFF

Gry przeznaczone dla najmłodszych dzieci zazwyczaj nie są skomplikowane. Dominuje tutaj grafika 2D, więc procesor graficzny nie napracuje się nadmiernie. Co prawda na tablecie uruchomić można także gry typu Dead Trigger, ale nie są one przeznaczone dla dzieci. Angry Birds-y działały idealnie.

Yarvik Junior Tablet angry birds

Yarvik Junior Tablet gry

Podsumowanie

Yarvik Junior Tablet 8” to ultramobilny komputerek z dotykowym ekranem, który wprowadza dziecko w nowoczesny świat elektroniki użytkowej. Oczywiście oprócz funkcji czysto rozrywkowej Yarvik ma też funkcję dydaktyczną. Dzieciaki korzystając z tabletu rozwijają swoje umiejętności i uczą się nowych rzeczy. Warunek jest oczywiście jeden - przeglądane treści muszą być odpowiednie dla najmłodszych.

Z tego właśnie powodu tradycyjny tablet został wyposażony w specjalną aplikację KIDO'Z, która umożliwia skuteczne zarządzanie treściami do których nasze pociechy mają dostęp. Tablet uruchamiał będzie się ze specjalnym interfejsem użytkownika, który umożliwi oglądanie kreskówek, przeglądanie zatwierdzonych stron internetowych (rozrywkowych i edukacyjnych) oraz granie w gry nienasycone agresją.

Sama konstrukcja tabletu również jest przemyślana. Obudowa jest dość gruba i solidna oraz nie zawiera małych elementów, które dziecko mogłoby łatwo wyłamać i połknąć. Tablet oferowany jest obecnie na rynku polskim w cenie około 650 zł. Czy jest wart swojej ceny? To oczywiście zależy od oczekiwań. Sądzimy jednak, że dzieciaki mogą na tym skorzystać, a rodzice będą mieli spokojną głowę i trochę czasu dla ciebie.

 Podsumowanie 
 

plusy:
skuteczna kontrola rodzicielska
dostęp do treści bezpiecznych dla dzieci
trwała i bezpieczna obudowa
dobra jakość wykonania
możliwość wyświetlania obrazu na zewnętrznych telewizorach (HDMI)
wbudowana kamerka

 

minusy:
niezbyt jasne podświetlanie LED-owe
słabe kąty widzenia wyświetlacza

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 699 zł
 

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dunny
  6
  Prawie 700 zł......drogo. Gdyby coś z zakresu 300 - 400 wtedy jak najbardziej.
  • avatar
   cyferluu
   4
   700zl to chyba nie drogo jak dla klasy średniej bo ci co zarabiają mniej to pomimo iż pracują często dłużej i czasu nie mają nawet na Teleexpress to dla swoich pociech zawsze znajdą czas ZAWSZE wiec nie potrzebują czegoś takiego.

   mój POV oczywiście,
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    Kupno tabletu dla dziecka to bardzo śliski grunt i wielka zagrycha dla rodzica, mój syn ma 4 lata więc właśnie tak mam. Nie posiadam swojego tabletu i mogę kupić Maćkowi właśnie tak dedykowany dzieciom, tylko czy chcę? Jeśli kupię sobie ale z myślą o dziecku, mogę mu go dawać kiedy ja chcę i na pewnych zasadach aby bawił i uczył. Jak będzie jego, to po jakimś czasie zabieranie zabawki „bo za długo gra” będzie i dla mnie użeraniem się na własną prośbę, a tłuczone najpewniej będą same gry. Zabijacze czasu są dobre ale nie dla dzieci, one mają się uczyć jeździć na rowerze, pływać, biegać po chaszczach. Poza tym jak się ktoś decyduje na dziecko to niech mu poświęci ile czasu może, a nie jak to w reklamach i tekstach sponsorowanych, przepraszam że się tak wyrażę, pierdolą: żeby rodzice mieli trochę czasu dla siebie. (Nie „ciebie”, jak powyżej w tekście). Nie przekreślam pozytywnej roli jaką może wnieść ale w większości wypadków wszyscy wiemy jak to wygląda. Edukacyjnie jak najbardziej, ale do gier stanowczo nie.
    • avatar
     idzpro100
     4
     Kupię synowi. Zapomniałem! Nie mam syna...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Nie, jak można robić takie rzeczy dzieciom, one powinny grać w piłkę, a nie zajmować się elektroniką. Takie urządzenie + gry nie rozwija umysłu tylko go wypacza, a co się stało z Minecraftem przez falę młodszych graczy pozostawię bez komentarza. Od komputera są lepsze rzeczy, na przykład gazety typu "Świat Wiedzy" - dowiadujesz się dużo, bo te informacje są ciekawe. Jeśli coś będzie trudne dla małego, to zawsze może o to zapytać, więc jeszcze bardziej wejdzie mu to w pamięć. Takich alternatyw jest dosyć dużo, więc ten tablet nie ma za bardzo racji bytu.