Chłodzenie

Zalman CNPS11 Extreme - nadciąga tornado

przeczytasz w 3 min.

Zalman to koreańska firma rozwijająca i doskonaląca swe produkty od 1999r, projektuje, wytwarza i dostarcza części dla komputerów stacjonarny oraz notebooków. Sprzedawane wyroby cechuje wysoka jakość, rozsądna cena oraz szczególny nacisk kładziony na ograniczanie hałasu generowanego przez produkty tejże marki. Firma ta jest pierwszym producentem, który stworzył system dzięki któremu w obudowie domowego peceta nie trzeba montować generujących szum wentylatorów.

Chłodzenie pasywne bo o nim mowa, może być proste, używające tylko radiatorów, bądź kombinowane z rurami cieplnymi lub ogniwami Peltiera.

(poniżej chłodzenie mostka północnego)

Ideą chłodzenia pasywnego jest odpowiedni układ metalowych finów (najczęściej z czystej miedzi lub aluminium)mogących być dodatkowo połączonych z systemem, który wykorzystuje do odprowadzenia ciepła z karty graficznej, płyty głównej lub procesora rurki cieplne. Niektóre radiatory są tak skonstruowane np. te na płytach głównych, że w odpowiednio przygotowanej obudowie (tj. gdy radiator na niej jest skierowany ku górze)  wykorzystuje się  zjawisko znane jako  „konwekcja”. (jak wiadomo gorące powietrze samoczynnie unosi się do góry).  Dzięki temu można znacznie zwiększyć przepływ powietrza nie używając żadnych wentylatorów – im radiator się mocnej nagrzeje tym szybciej będzie przepływać przez niego powietrze, a przy tym wydajniej oddawać ciepło. Nowoczesne radiatory są wspierane przez ciche wentylatory wolnoobrotowe.

Poniżej przykład chłodzenia firmy Zalman dla karty graicznej:


Spis treści:

  1. Historia Zalman'a
  2. Zawartość opakowania
  3. Konfiguracja testowa
  4. Wyniki testów
  5. Podsumowanie

 Po krótkiej histori firmy zaczynamy przegląd testowanego coolera:
 

Specyfikacja (dane producenta):

Wymiary (dł × szer × wys)135×80×154 mm
Waga600g
Powierzchnia radiatora7600 cm2
MateriałyMiedź, aluminium
Prędkość obrotowa1000-1950 obrotów na min.
Głośność17 - 33 dBA
Zasilanie5-12V
SterowaniePWM, przejściówka
Pasta TermoprzewodzącaZalman STG2

Zalman CNPS11 Extreme jest kompatybilny z procesorami, wyposażonymi w podstawki: Intel 1155, 1156, 1366, 775 oraz AMD AM2, AM2+ oraz AM3. 

Zawartośc opakowania:

W kartoniku dostarczonym przez zespół benchmarka znalazłem:

m. in. backplate, zestaw śrub i blaszek dla płyt Intela oraz AMD, bardzo przydatny klucz do przykręcania chłodzenia z główką pozwalającą na przykręcanie pod kątem, co przy małych płytach z radiatorami nie jest takie łatwe jak się wydaje, dwie nalepki pozwalające przykleić backplate do płyty głównej, które pomagają zainstalować chłodzenie wykluczając celowanie śrubami w otwory

 

 

 

 

 

oraz oczywiście samo chłodzenie, instrukcje obrazkową montażu w języku Angielskim oraz Chińskim, ultrawydajna pastę Zalman ZM-STG2M, przejściówkę z rezystorem rozszerzającym zakres obrotów wentylatora oraz nalepkę na obudowę Zalman.

Do testów użyłem programu Prime 95 x64 v25,11 build 2 do obciążenia wszystkich rdzeni procesora  oraz Core Temp do pomiaru temperatur.  Testy, aby zapewnić porównywalne warunki wykonałem przy tej samej temperaturze pokojowej 24 stopni oraz, aby zniwelować rolę pasty termoprzewodzącej oba chłodzenia pracowały na paście Zalman  ZM-STG2M.

W coolerze Zalman CNPS11 Extreme zastosowano pojedynczy wentylator o średnicy 120 milimetrów. Jego prędkość jest regulowana automatycznie, w zakresie od 1000 do 1950 obrotów na minutę. Wentylator działa w dwóch trybach – Low Nosie Mode (cisza) oraz Performance Mode (wydajność). Zmiany trybów dokonujemy, poprzez podłączenie lub odłączenie przejściówki RC24P. W teście nie uwzględniłem przejściówki, gdyż cooler nie hałasował, a temperatury zmieniły się w testach o +-2 stopnie jej działanie polegało jedynie na zmniejszaniu obrotów wentylatora, a przy małym obciążeniu wentylator prawie sie zatrzymywał (Zalman może rozproszyć do 350 W energii więc 95W z mojego Phenoma nie robiło na nim żadnego wrażenia. Głośność wentylatora oceniam na 9/10 ponieważ tylko pod 100% obciążeniem był ledwie słyszalny w zamkniętej obudowie. 

Konfiguracja Testowa:

ProcesorAMD Phenom II X4 945 @3,22 GHz   
RAM

GeIL DDR3 1750MHz CL9 Enhance Plus 

Płyta główna

Gigabyte GA-880GM-UD2H

Karta graficzna

Gigabyte Nvidia GTX 460 OC 1GB DDR5

Zasilacz

OCZ ModXStream Pro 600W

Obudowa

ModeCom Hedy A0803

Chłodzenie

Chłodzenie

Zalman CNPS11 Extreme

Dodatki

Revoltec Dark Green 80mm przód obudowy

Procesor Standardowo pracuje na częstotliwości 3.0 GHz, ale u mnie domyślną wartością jest taktowanie 3,2 GHz (222 x 14,5).   Dla testów został także podkręcony do stabilnego 3,6 GHz na Zalmanie. Nie ryzykowałem podkręcenia, i obciążania go na Boxowym chłodzeniu z racji napięcia prawie 1,5 V przy 3,6 GHz

 Przy standardowym 3,2 GHz:

 Po podkręceniu do 3,6 GHz i podniesieniu napiecią do prawie 1,5 V

 Podsumowanie:

Optymalnie zaprojektowane i ułożone aluminiowe blaszki, rozpraszają ciepło szybko i skutecznie. Dla zwiększenia wydajności zastosowano pięć rurek cieplnych, uformowanych w kształt litery U. Radiator (co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka) jest zbudowany w kształcie litery V. Zwiększa to przepływ powietrza oraz zmniejsza turbulencje powietrza. Zmiany dosięgły rurek cieplnych mają one budowę, która zapewnia zmniejszenie rezystancji cieplnej, względem produktów innych producentów. Ciepło pokonuje krótszą drogę, zatem jest szybciej odprowadzane z procesora. Jedyny mankament to uciążliwy montaż.

Główni konkurenci Zalmana to: Thermaltake, Cooler Master, Arctic Cooling, Noctua oraz Scythe

Na sam koniec chciałem podziękować redakcji benchmark.pl za wypożyczenie sprzętu do testów oraz użytkownikom forum benchmark.pl za cenne uwagi i porady podczas tworzenia tejże minirecenzji.

 GALERIA TESTOWA



Co do dźwięku to hałas, który jest na filmie nie jest wytwarzany przez sam cooler, a czuły mikrofon wyłapał przejeżdżające samochody oraz Revolteca z przodu obudowy  ;)

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    0
    Widzę, że to pierwsza twoja recka. Bardzo ciekawie zrobiona - układ inny niż zazwyczaj ;D

    Oczywiście daję plusa

    PS. widzę, że ktoś zapomniał filmik wsadzić ;]
    • avatar
      kopczenko
      0
      sprzęcior fajny w troszke lepiej wentylowanej obudowie moglo by byc ta kilka stopni lepiej..
      szkoda ze nie miales porownania z czyms lepszym niz box. 21 stopni w idle robi wrazenie - w pokoju pewnie
      • avatar
        Lightning
        0
        Trochę krótka ta recenzja, ale jak na pierwszą nie jest źle. Wstawiłeś sporo zdjęć w miarę dobrej rozdzielczości, nie widzę literówek...

        Ja bym sprawdził podatność na podkręcanie - chłodzenie boxowe vs. te testowane.
        Plus sie należy.

        Ogólnie to chyba Mugen 2 rev. B byłby lepszy.
        • avatar
          Wiskas
          0
          Ładna recka ,ładne chłodziwo, ciekawe ułożenie-pluski leci.....choć od pewnego czasu irytują mnie porównania do schładzaczy boxowych....
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Pozdrawiam użytkownika CNPS X11 zalman zawsze robił dobre chłodenie profesjonalne i świetnie wykończone. Recka w pożądku
            • avatar
              misiek12_sdz
              0
              65st na chłodzeniu za >200zł przy mild oc na 3,6GHz? Albo słaba sztuka chłodzenia albo coś nie tak z prockiem, bo masa osób ma PII na 4GHz ze znacznie słabszymi chłodzeniami.
              • avatar
                lucjanmPL
                0
                65 stopni po godzinnym katowaniu najnowszym primem 4 rdzenie w małej obudowie jaką jest hedy a0803 to wg mnie bdb wynik, zważywszy że na boxie prawie tyle było przy normalnym taktowaniu, sprzęt stał w pokoju, a wiadomo że nie każdy phenom się kreci do 4ghz, być może pisałeś o wyższych modelach 955 albo 965 black edition, a i mój jest 95W rewizja, a nie 125W a to też inaczej się kręci
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Recenzja świetnie zrobiona. Też mam Phenoma II więc wiem jak pracuje na BOXowym chłodzeniu. Na szczęście mała zmiana coolera na Arctic Freezer 7 Pro Rev.2 znacznie poprawiła pracę komputera i procesora :)