Zarządzanie dyskami w Windows 8
Systemy operacyjne

Zarządzanie dyskami w Windows 8

przeczytasz w 2 min.

Funkcje pozwalające na zarządzanie dyskami twardymi rozwijały się wraz z wprowadzaniem kolejnych wersji systemu Windows.

Funkcje pozwalające na zarządzanie dyskami twardymi rozwijały się wraz z wprowadzaniem kolejnych wersji systemu Windows. Obecnie, w systemie Windows 8, mamy do dyspozycji proste w obsłudze narzędzia, które pozwalają na szybkie przeprowadzenie takich operacji jak inicjalizacja dysku, tworzenie partycji i woluminów, ich formatowanie i kasowanie, a także zmianę wielkości woluminów bez utraty danych. Prędzej czy później znajomość tych narzędzi może się okazać przydatna, zwłaszcza gdy pojawią się problemy z funkcjonowaniem dysku twardego lub wówczas gdy będziemy chcieli swój komputer rozbudować o nowy dysk twardy.

Samo podłączenie dysku twardego do komputera nie stanowi obecnie wielkiego problemu. Wszystkie przewody jakie musimy podłączyć do dysku czy do płyty głównej mają tak skonstruowane wtyczki, że można je podłączyć tylko we właściwy sposób co chroni dysk i płytę główną przed uszkodzeniem. Jeżeli masz komputer starszy niż 5 lat to sprawdź tylko czy wyposażony jest on w kontroler dysków typu SATA (SerialATA).

Wyłączyć zasilanie

Zanim zaczniesz montaż dysku przygotuj cztery wkręty o właściwej średnicy gwintu. Delikatnie sprawdź czy dobrze wkręcają się w obudowę dysku, tak aby nie zniszczyć gwintów. Przygotuj też przewód, którym podłącza się dysk do płyty głównej i na wszelki wypadek również przewód pozwalający na rozdzielenie zasilania jeśli w komputerze nie będzie wolnej wtyczki do zasilania dysku (takie przewody są dołączane do zasilaczy lub płyt głównych, ale nie zawsze dostaniemy je kupując zmontowany komputer).

Wyłączyć zasilanie

Montaż dysku zacznij od wyłączenia komputera, a najlepiej wyłącz też zasilacz. Na tylnej ściance zasilacza powinien być odpowiedni przełącznik. Jeżeli zasilacz nie ma osobnego włącznika to wyjmij wtyczkę z gniazda zasilającego komputer w prąd.

Podłączanie dysku twardego

Po wyłączeniu komputera otwórz obudowę i wyszukaj wiązkę przewodów złożoną z czterech żył (żółte, czerwonej i dwóch czarnych), która zakończona będzie szeroką wtyczką. Szeroką wtyczką wepnij do złącza na tylnej ściance dysku. Obok wtyczki zasilającej przypnij do dysku dużo węższą i płaską wtyczkę od przewodu SATA.

Podłączanie dysku twardego - złącze SATA

Przewód SATA podłącz do wolnego gniazdka SATA na płycie głównej. Nie jest przy tym istotne, w które gniazdo podłączysz dysk. Do gniazd SATA powinien być już podłączony dysk twardy z systemem operacyjnym oraz napęd optyczny chyba, że komputer jest tak stary, że napędy te albo jeden z nich podłączony jest jeszcze do kontrolera typu IDE. Nawet wtedy komputer ten powinien już jednak mieć na płycie wolne gniazda SATA. Gdy dysk będzie już podłączony włóż go w wolne miejsce w obudowie i przykręcić odpowiednimi wkrętami. Później włącz zasilacz lub wetknij wtyczkę do gniazda zasilającego (o czym potrafią zapomnieć nawet doświadczeni użytkownicy komputerów) i włącz komputer.