Mój sprzęt

 • Nazwa zestawu: AndreoKomp
 • Typ zestawu: komputer stacjonarny
 • Procesor: ​Intel Core i5 4670K + Thermalright True Spirit 140@500rpm + Arctic MX-2
 • Karta graficzna: Gigabyte GTX 760 OC 2GB (Fan 900rpm)
 • Płyta główna: Asrock Z87 Extreme 4
 • Pamięć RAM: Crucial Ballistix Tactical 4x4GB 1600MHz CL8
 • Dysk twardy: Crucial BX100 500GB
 • Dodatkowe informacje:

Komentarze

 • MSI prezentuje płyty B550 pod procesory AMD Ryzen 4000 - jakie modele pojawią się w sklepach?

  Ocena komentarza: 0
  @Franz @kitamo
  Mamy przystępne cenowo płyty główne bardzo często z dwoma kartami sieciowymi, więc już teraz można połączyć dwa komputery wykorzystując kartę 2,5 Gb/s, a do połączenia internetowego wykorzystać kartę 1 Gb/s lub Wi-Fi. Wprowadzenie do sprzedaży serwera NAS z dwoma kartami sieciowymi 2,5 Gb/s i 1 Gb/s nabiera już sensu, bo również będzie można go wykorzystać. Mocno bym się zdziwił, jak by żaden producent routerów nie chciał wyróżnić swojego produktu portami 2,5 Gb/s, które będzie można wykorzystać.
  Nie było płyt głównych, routerów, serwerów NAS z 2,5 Gb/s, więc może żaden z producentów nie chciał inwestować w coś co nie będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem przez brak możliwości wykorzystania tego. Zawsze musi być ten pierwszy krok do popularyzacji czegoś.

  15

 • MSI prezentuje płyty B550 pod procesory AMD Ryzen 4000 - jakie modele pojawią się w sklepach?

  Ocena komentarza: 0
  Nareszcie w płytach przystępnych cenowo pojawiają się karty sieciowe 2,5 Gb/s.

  15

 • To są jakieś żarty! Ceny płyt głównych Intel Z490 zwalają z nóg

  Ocena komentarza: 0
  Podziękujcie AMD za wyższe ceny płyt głównych!
  Ja takie, a nawet wyższe ceny widziałem już przy płytach AMD z X570. Intel tylko dostosował ceny płyt z Z490 do płyt z X570.
  Przy płytach z X570 mało kto widział problem, bo starsze tanie płyty obsługiwały Ryzen 3000, ale na starych płytach Ryzen 4000 nie będzie już chodził i wtedy każdy problem zobaczy, ponieważ moim zdaniem trzeba liczyć się z tym, że płyty z B550 będą również droższe od płyt z B450, a co za tym idzie płyty Intela ze słabszym chipsetem również będą droższe. Nie chce mi się wierzyć, że między płytami X570/Z490, a pozostałymi będzie tak duża różnica w cenie, ale chciałbym się mylić.

  135

 • Składasz komputer na nowych Intelach? Gigabyte zaprezentował płyty Z490... dużo płyt Z490!

  Ocena komentarza: 1
  @Franz
  Ja już widziałem takie dziwadła:
  TP-Link Archer AX11000 - 2349zł
  - 5 GHz: 4804 Mb/s (802.11ax)
  - 1x WAN 2.5G/1G/100M
  - 8x LAN 1G/100M/10M
  Najśmieszniejsze jest to, że internet 2,5 Gb/s można podłączyć, ale wykorzystać po kablu już nie można haha.

  40

 • Składasz komputer na nowych Intelach? Gigabyte zaprezentował płyty Z490... dużo płyt Z490!

  Ocena komentarza: 2
  @Franz
  Jeszcze śmieszniej wygląda sytuacja z serwerami NAS, w większości porty 1 Gb/s gdzie dyski HDD już od dawna są wstanie wykorzystać nawet 2,5 Gb/s, nie wspominając już o konfiguracjach RAID czy dyskach SSD, które również można zamontować w takim serwerze.

  40

 • Tych dysków Toshiby unikaj - są słabsze od standardowych modeli

  Ocena komentarza: 1
  @kokosnh
  Dokładnie, jeśli dobrze pamiętam przy zapisie CMR maks na talerz to 1,8 TB. Jak zmniejszyli ilość talerzy w WD40EFRX z 4 na 3 bez zmiany cache to ok, ale jak tylko pojawił się model WD40EFAX z cache 256 MB to jeszcze nie wiedząc ile tam siedzi talerzy od razu lampka czerwona mi się zapaliła. Jak się okazało słusznie. Nie śledziłem sytuacji z dyskami o większej pojemności, ale nie chce mi się wierzyć w to co piszę WD, że w WD80EFAX z cache 256 MB nie ma zapisu SMR. Moim zdaniem nawet jak dzisiaj nie ma, to za chwilę będzie.
  Przy okazji zapytam, jakie jest Twoje zdanie na temat bezpieczeństwa danych na dysku SMR w sytuacji kiedy podczas zapisu zostanie wyłączony prąd?

  12

 • Tych dysków Toshiby unikaj - są słabsze od standardowych modeli

  Ocena komentarza: 1
  Wielka afera to producenci HDD żeby uciszyć temat tylko na blogu udostępniają listę dysków wykorzystujących SMR. Temat ucichnie to zmienią ofertę i wrócimy do punktu wyjścia. Tyle z tej całej afery może być.
  Sukces będzie dopiero wtedy, kiedy producenci będą w specyfikacji dysku pisać o sposobie zapisu danych. Na dzień dzisiejszy nawet jak ktoś kupi dysk z SMR i nie będzie z niego zadowolony, nie będzie mógł go zwrócić, bo dysk jest zgodny ze specyfikacją w 100%.

  Wydajność to jedno, ale dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo danych. Na wydajność mógłbym przymknąć oko jak by cena dysku była atrakcyjna, ale na bezpieczeństwo danych NIE! Moim zdaniem dysk z zapisem SMR nie gwarantuje bezpieczeństwa danych, ponieważ skoro podczas zapisu uszkadza sąsiednie ścieżki, to jeśli podczas zapisu dojdzie do awarii prądu uszkodzone dane nie zostaną ponownie zapisane w poprawny sposób, a co za tym idzie stracimy je i nawet nie będziemy wiedzieć które to dane.
  Jeśli się mylę to prosiłbym o link do informacji przekreślające moją teorie.

  12

 • Kingston przyspiesza swoje topowe dyski SSD - modele KC2500 osiągają nawet 3500 MB/s

  Ocena komentarza: 0
  Moim zdaniem SSD to nie napęd i nie dysk, ale na pewno nośnik danych, więc nośnik SSD byłoby najlepszym określeniem.
  Potocznie przyjęło się mówić dysk SSD i tak na pewno już zostanie.

  11

 • WD ukrywał informacje o słabszych HDD. Producent przyznaje się do błędu i obiecuje poprawę

  Ocena komentarza: 0
  @rlistek
  Ja HDD używam tylko jako magazyn danych, ale obawiałbym się sytuacji w której mam podłączony dysk, zapisuje i usuwam na nim dane, a tu nagle awaria prądu. Moim zdaniem stracimy dane, które nie zdążyły się nadpisać i nie będziemy wiedzieć które.
  Na ten temat również coś czytałeś, że w ogóle nie obawiasz się dysków z zapisem SMR?

  22

 • WD ukrywał informacje o słabszych HDD. Producent przyznaje się do błędu i obiecuje poprawę

  Ocena komentarza: 3
  Można zrozumieć pakowanie technologii SMR w najbardziej pojemne dyski, żeby zaoferować dysk o jeszcze większej pojemności, ale pakowanie SMR w dysk o pojemności 2TB i nie informowanie o tym klienta… brak słów. Słabsza wydajność to jedno, ale co w przypadku kiedy podczas zapisu zostanie wyłączony prąd? Moim zdaniem stracimy dane, które nie zdążyły się nadpisać i nie będziemy wiedzieć które. Dowiemy się po czasie jak jakiś plik nie pójdzie otworzyć.

  Obiecali poprawę, ale poprawy na razie nie widać, bo na ich stronie nadal przy dyskach nie ma stosownej informacji. Wpis na blogu to za mało, na dodatek nie wypisali wszystkich modeli z SMR.

  Moim zdaniem chyba najłatwiej odróżnić HDD z zapisem SMR po dużej pamięci cache.
  WD Red SMR WD60EFAX - cache 256 MB
  WD Red CMR WD60EFRX - cache 64 MB

  WD Blue SMR WD60EZAZ - cache 256 MB
  WD Blue CMR WD60EZRZ - cache 64 MB

  22

 • WD ukrywał informacje o słabszych HDD. Producent przyznaje się do błędu i obiecuje poprawę

  Ocena komentarza: 1
  @tomto
  Dysk po "x" ścieżkach nachodzących na siebie ma ścieżkę normalną, która przerywa proces nadpisywania.

  22

 • Masz starszego Windows 10? Microsoft ma dla Ciebie dobrą wiadomość

  Ocena komentarza: 0
  @PIRAT_PL
  Nie wiem czego uczyli Cię na tym profilu informatycznym, ale na pewno nie informatyki.
  Pierwszy procesor x64 powstał w 2003 roku. Był to Athlon 64. Zatem już od 17 lat mamy w procesorach architekturę 64 bitową. Jeśli chodzi o systemy operacyjne to Windows XP, Vista, 7, 8 i 10 wspiera architekturę x86 i x64. Oczywiście Windows XP na samym początku był w wersji tylko x86, ale po pojawieniu się procesorów x64 powstał Windows XP 64-bit.
  Z innych powodów są problemy z odpalaniem starszych gier i programów.

  29

 • Masz starszego Windows 10? Microsoft ma dla Ciebie dobrą wiadomość

  Ocena komentarza: 1
  @PIRAT_PL
  Moim zdaniem na dobrym systemie gry powinny chodzić wstecz (w Windows 7 tak było), ponieważ stara dobra gra, to jak stary dobry film, po czasie chce się do tych rzeczy wracać i system nie może być przeszkodą. Nie wiem czy Crysis jest wspierany, ale na pewno jest sprzedawany, a w tym momencie musi chodzić na jedynym wspieranym systemie operacyjnym bez problemu. Tak też jest, gra już działa z dźwiękiem i to nawet przestrzennym na słuchawkach.

  @SuperTurboUser
  Skoro pisałeś, że dźwięk powinien być, a w grze już wcześniej patrzyłem czy wszystko jest dobrze ustawione, przyjrzałem się problemowi pod kątem obecności dźwięku na innych wyjściach audio i udało się znaleźć rozwiązanie. Ostatecznie wygląda to tak.
  Dźwięk z systemu i programów działa wychodząc przez kabel HDMI lub wyjście jack 3.5 mm (wyjście głośnikowe/słuchawkowe z przodu urządzenia).
  Dźwięk z gry działa tylko na wyjściu jack 3.5 mm, ale urządzenie np. słuchawki trzeba podłączyć jeszcze przed uruchomieniem gry. Kiedy podłączymy słuchawki przy włączonej grze (na samym początku tak sprawdzałem), słuchawki nie zostają wykryte przez system Windows 10 (nawet po wyłączeniu gry) i dźwięku na nich nie ma w ogóle.
  Póki co nie znalazłem sposobu na to, żeby dźwięk wychodził z gry również przez HDMI.
  Dzięki panowie za zainteresowanie i pomoc.

  29

 • Został Ci tylko tydzień. Podpowiadamy, jak rozliczyć PIT 2020 przez Internet

  Ocena komentarza: 1
  @chotnik2
  https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/pytania-i-odpowiedzi/#rozliczenie-po-30-kwietnia

  9

 • Masz starszego Windows 10? Microsoft ma dla Ciebie dobrą wiadomość

  Ocena komentarza: 0
  @PIRAT_PL
  Ja kilka dni temu na nowym komputerze Mini-PC zainstalowałem Windowsa 10, zainstalowałem pierwszą grę Crysis, żeby sprawdzić wydajność sprzętu i już pierwszy problem. Brak dźwięku w grze. Odinstalowałem sterowniki audio, które Windows 10 sam zainstalował i zainstalowałem nowe od producenta. Dźwięku nadal w grze nie ma. Skoro Windows 10 jest taki bezproblemowy, a Ty używasz go tyle czasu, to napisz mi proszę co trzeba zrobić, żeby dźwięk był. Ja nie mam doświadczenia z Windows 10, więc skoro wszędzie dźwięk jest, a nie ma tylko w grze, to nie mam pojęcia dlaczego. Jestem bardzo ciekaw czy ja o czymś nie wiem i wystarczy kilka kliknięć, żeby dźwięk był, czy nie jest tak jak piszesz i Windows 10 już na samym starcie zaserwował mi pierwszy problem.

  29

 • Windows 20 zaprezentowany. To tylko koncepcja, ale Microsoft mógłby się z niej wiele nauczyć

  Ocena komentarza: 1
  Moim zdaniem najważniejsza zmiana jaka powinna być wprowadzona w wyglądzie Windows 10 to przywrócenie ramek wokół okien. W Windows 7 były szklane i takie powinny być dodane. Sam cień w jasnym motywie nie wystarcza, żeby były widoczne wyraźne granice między oknami, a z czarnym motywem nie widać ich w ogóle. Moim zdaniem właśnie przez usunięcie szklanych ramek, Windows 10 nie spodobał się wizualnie bardzo wielu użytkownikom (mi również) i to trzeba w pierwszej kolejności poprawić, a później popracować nad spójnością wszystkiego, bo w tej chwili Windows 10 wygląda tak, jak by z Windows 7 została zrobiona aktualizacja do Windows 10 i coś poszło nie tak.

  23

 • Szykujcie komputery. Nowy Crysis zapowiedziany!

  Ocena komentarza: 0
  Czy ktoś z Was spotkał się z brakiem dźwięku w Crysis na Windows 10?

  46

 • Wszystko mający router za nieco ponad 200zł? Testy D-Link DIR-853

  Ocena komentarza: 0
  @dariusz666
  Idea sieci Mesh jest taka, że dwa routery z włączoną tą opcją tworzą pojedynczą sieć o danej nazwie. Urządzenie mobilne widzi sieć tak, jak by był tylko jeden router. Przy przełączaniu się między routerami nie dochodzi do zrywania połączenia i ponownego jego nawiązywania.
  Obawiam się, że urządzenia z włączoną funkcją „Roaming” nadal tworzą dwie sieci, a funkcja „Roaming” zarządza tym z jaką z dwóch sieci łączy się urządzenie mobilne. To są oczywiście tylko moje domysły. Trzeba by było to przetestować.
  Każda firma inaczej nazywa technologię Mesh, ale na stronie D-Link filtrując urządzenia jest możliwość wyboru zaawansowanej funkcji „Wi-Fi Mesh” i nie ma na liście D-Link DIR-853. Routery z tą funkcją mają nawet w nazwie dopisek Smart Mesh.

  11

 • Czeka nas rewolucja w zasilaczach komputerowych? Intel proponuje nowy standard ATX12VO

  Ocena komentarza: 0
  Moim zdaniem najpierw należałoby wprowadzić nowy standard płyt głównych, który będzie lepiej dopasowany do współczesnych podzespołów (zwłaszcza kart graficznych), a dopiero potem można wprowadzić nowy standard dla zasilaczy. Wtedy możemy mówić o rewolucji, która prędzej czy później będzie konieczna.

  47

 • Wszystko mający router za nieco ponad 200zł? Testy D-Link DIR-853

  Ocena komentarza: 1
  @PiotrJakub
  Jak masz serwer NAS i PC z dwoma portami LAN, to na Twoim miejscu kupiłbym sobie taki switch:
  TP-LINK T1500G-8T - 249zł
  Chyba nie ma co liczyć, że w tanich routerach taka opcja się pojawi, więc taniej będzie kupić dwa urządzenia. Tani switch zarządzalny do sieci LAN i tani router lub system Mesh do sieci Wi-Fi.

  11

 • Wszystko mający router za nieco ponad 200zł? Testy D-Link DIR-853

  Ocena komentarza: 2
  "Wszystko mający router za niecałe 250 zł?"
  Niestety, moim zdaniem nie ma najlepszej funkcji jaką wymyślono w ostatnich latach, czyli Wi-Fi Mesh. Dziwne, że funkcja która w tanich routerach byłaby najbardziej potrzebne nie jest dodawana, a trafia tylko do bardzo drogich routerów. Chyba nie po to kupuje się router za ponad 500zł, żeby do niego dokupować kolejne urządzenia zwiększające zasięg i prędkość Wi-Fi.

  11

 • Test AMD Radeon RX 5700 i RX 5700 XT - recenzja premierowa

  Ocena komentarza: -1
  Kolejna premiera pokazująca jak pazerne jest AMD! Ładnie chcieli wydoić klientów wprowadzając karty wydajniejsze w danym segmencie, ale z trochę gorszą opłacalnością. Niestety, szybka reakcja NV z wprowadzeniem kart SUPER i plan się posypał. Skoro nie mogli już walczyć o klienta pod względem wydajności w danym segmencie, to zostali zmuszeni do obniżenia cen jeszcze przed premierą, żeby powalczyć pod względem opłacalności.
  Takie dobre jest AMD. Firma jak wszystkie. Strach pomyśleć jakie ceny by nam serwowali jak by mieli całkowity monopol na CPU i GPU, skoro jak tylko gdzieś widzą okazje to serwują podwyżkę. W tym przypadku miała być minimalna, ale tylko dlatego, że konkurencja na więcej nie pozwalała.

  46

 • Czy tani Mesh może być dobry? Testujemy TP-Link Deco M4!

  Ocena komentarza: 2
  Moim zdaniem tworząc sieć opartą na technologii Mesh lepiej nie używać routerów, które tej technologii nie obsługują. Obecność chociaż jednego urządzenia bez takiego wsparcia tylko psuje całą idee. Szkoda, że TP-Link Archer C6 nie obsługuje technologii Mesh. Dwa takie urządzenia byłyby idealnym dla mnie rozwiązaniem.

  Na dzień dzisiejszy jaki najtańszy router z (1xWAN, 4xLAN) obsługuje technologię Mesh?

  3

 • TP-Link Archer C6 - testujemy odświeżony model z obsługą MU-MIMO!

  Ocena komentarza: 1
  Dzięki za test. Szkoda tylko, że wykonany w innej lokalizacji niż test D-Link DIR-825/EE oraz w inny sposób. Jeszcze nie analizowałem obu szczegółowo, ale wydaje mi się, że ciężko będzie jednoznacznie stwierdzić, który router jest lepszy bazując na tak odmiennych testach.
  @Wojciech Spychała i @Piotr Romański
  Waszym zdaniem pod kątem zasięgu/prędkości Wi-Fi, który z tych dwóch jest lepszy?

  7

 • Premiera AMD Ryzen 9 3950X - 16-rdzeniowy potwór pod płyty AM4

  Ocena komentarza: -1
  Tak się doi klientów! W jedną premierę AMD zaserwowało większe podwyżki niż Intel przez ostatnie lata. Przebili nawet firmę NVIDIA. Kiedy AMD ma coś do powiedzenia za procesor z niskiego segmentu czyli Ryzen 5 3600 (6/12) trzeba będzie zapłacić ok. 1000zł. Za topowy… ok. 4000zł! Kto narzekał na ceny Intela to teraz niech się cieszy cenami AMD. Ja rozumiem, że firma to nie instytucja charytatywna, ale żeby podwoić liczbę rdzeni, a nie opuścić nawet 1$ za procesor 6/12 to już jest pazerność na najwyższym poziomie.

  70

 • Rewolucja w systemach NAS - SSD zastępują HDD

  Ocena komentarza: 1
  Ja potrzebuje tylko jeden dysk HDD na kopię zapasową, więc jeśli nie można w serwerze NAS włączyć hibernacji tylko na jednym z dwóch dysków HDD, to moim zdaniem najlepsze będą dwie opcje:
  - dysk HDD (główny) w serwerze NAS + dysk HDD w obudowie z USB 3.0 z opcją hibernacji
  - dysk SSD (główny) + dysk HDD (kopia zapasowa) w serwerze NAS i wtedy można włączyć hibernacje dysków bez obaw o responsywność dysku SSD (główny)

  26

 • Rewolucja w systemach NAS - SSD zastępują HDD

  Ocena komentarza: 1
  Z tego co się zorientowałem w sieci, to najtańszy switch obsługujący agregacje portów to TP-LINK TL-SG2008 za 247zł.

  26

 • Rewolucja w systemach NAS - SSD zastępują HDD

  Ocena komentarza: 0
  Dzięki za informacje.
  Myślałem, że to będzie proste i tanie rozwiązanie na przyspieszenie sieci LAN, ale widzę, że same problemy są przy tym rozwiązaniu. Problem komputera może dałoby się rozwiązać kupując płytę główną z 2 portami 1Gb/s. Może sterowniki od producenta działałyby poprawnie, ale jak router/switch z link aggregation będzie kosztował kilka set złotych, to nie warto w to się bawić.
  Hibernacje jednego z dwóch dysków w serwerze NAS potrzebowałbym nie do oszczędzania energii, tylko żeby dysk dodatkowy, na którym jest tylko kopia zapasowa (robiona raz na jakiś czas) nie nabijał niepotrzebnie godzin pracy. Dysk główny nie chce hibernować ze względu na responsywność o której pisałeś oraz częste włączanie i wyłączanie nie jest dobre dla HDD. Co ciekawe w DSM Synology do hibernacji dysku podłączonego pod USB jest oddzielna opcja.

  26

 • Rewolucja w systemach NAS - SSD zastępują HDD

  Ocena komentarza: 2
  Przecież digitmaster cały czas piszę o rozwiązaniu do domu, a nie firm. Do firmy to wiadomo, że tylko gotowe rozwiązania.

  26

 • Rewolucja w systemach NAS - SSD zastępują HDD

  Ocena komentarza: 1
  Krótko mówiąc najszybciej i najtaniej będzie bez RAID. Ja właśnie w serwerze NAS nie wykorzystuje RAID. Bardziej odpowiada mi rozwiązanie polegające na synchronizowaniu określonych lokalizacji zgodnie z harmonogramem.
  Widzę, że masz sporą wiedzę i doświadczenie, więc miałbym do Ciebie dwa pytania:
  - serwer NAS z 2 portami 1Gb/s, router z 4 portami 1Gb/s, komputer z jednym portem 1Gb/s na płycie i jednym portem 1Gb/s na dodatkowej karcie sieciowej. Czy te urządzenia bez problemu będą mogły działać z prędkością 2Gb/s?
  - czy w serwerze NAS Synology z 2x HDD można włączyć hibernacje HDD w taki sposób, żeby jeden dysk przechodził w stan hibernacji, a drugi cały czas pracował?

  26

 • Rewolucja w systemach NAS - SSD zastępują HDD

  Ocena komentarza: 2
  O tym nie pomyślałem. Przy RAID5 kontroler ma co robić przy obliczaniu sum kontrolnych. Zatem chcąc uzyskać jak największą wydajność należałoby kupić 4x ADATA SU650 960GB, żeby przy RAID10 mieć 2TB na dane. A czy przy RAID0 i RAID1 wydajność obecnych kontrolerów RAID jest wystarczająca, żeby wykorzystać w 100% potencjał dysków SSD z łączem 10 Gb/s?
  Moim zdaniem Twój pomysł może być również fajny, kiedy idziemy nie w maksymalną wydajność, ale w jak największą opłacalność. Kupujemy używany komputer za 600zł i 2x HDD 3TB (650zł).

  26

 • Rewolucja w systemach NAS - SSD zastępują HDD

  Ocena komentarza: 1
  Mamy używany, duży, prądożerny serwer plików o pojemności zaledwie 2TB i z łączem 1 Gb/s, które zabije zalety SSD w RAID5.
  Twój pomysł jest fajny pod warunkiem, że złożymy nowy, mały, energooszczędny i cichy komputer pod ten konkretny cel z dodatkową kartą sieciową 10 Gb/s, która wykorzysta potencjał dysków SSD w RAID5. Niestety wtedy robi się już ok. 3000zł, a w tej cenie można już sięgać po gotowe rozwiązania. Np. Asustor AS4004T (1800zł) + 3x ADATA SU650 960GB (1300zł).

  26

 • Rewolucja w systemach NAS - SSD zastępują HDD

  Ocena komentarza: 5
  @Benchmark
  Przetestujcie również na interfejsie sieciowym 1Gb/s. Ciekawe czy będą jakieś korzyści w operacjach na małych plikach i przy wielozadaniowości.

  26

 • Premiera Ryzen 3000 - AMD daje prztyczka w nos Intelowi

  Ocena komentarza: -5
  Nowa architektura, niższy proces technologiczny i wzrost IPC tylko o 15% przy pamięciach DDR4-3200. Spodziewałem się zdecydowanie lepszego postępu. Na dodatek nowy 12 rdzeniowy procesor w żaden sposób nie wpłynął na obniżenie ceny Ryzen 5 3600. Nadal 199$ czyli u nas niecałe 1000zł. Teraz AMD będzie doić klientów. Firma nic nie lepsza od Intela. Ja jestem rozczarowany tą premierą. Mam tylko nadzieje, że teraz kiedy rdzeń AMD i Intela mają podobną wydajność oraz biorąc pod uwagę inne zalety procesorów Ryzen, Intel zacznie walczyć o klienta niską ceną.

  93

 • Telewizory LG 2019 - polska premiera

  Ocena komentarza: 1
  Nareszcie telewizory OLED z 4K 120Hz i VRR (Variable Refresh Rate).
  Szkoda tylko, że nowe karty NV nie mają HDMI 2.1.
  Jest możliwość aktualizacji kart, żeby zaczeła obsługiwać HDMI 2.1, a co za tym idzie 4K 120Hz i FreeSync?

  6

 • Dark Rock Slim - nowe chłodzenie od be quiet!

  Ocena komentarza: 1
  Zapowiada się bardzo ciekawie. W końcu chłodzenie z serii Dark Rock, które nie zasłoni pierwszego slotu pamięci RAM. Główna wada Dark Rock 4.

  9

 • D-Link DIR-825/EE – nie tylko router

  Ocena komentarza: 1
  Można liczyć na taki sam test, ale routera TP-LINK Archer C6?

  12

 • Jak wybrać laptopa? Oto na jakie cechy zwrócić uwagę

  Ocena komentarza: 1
  Na myśli miałem każdy model z Wi-Fi 802.11ac, który na dzień dzisiejszy można kupić w sklepie. Pomijając najwyżej jakieś budżetowe konstrukcje, których jedyną zaletą jest cena.

  Niestety rzadko kto testuje prędkość Wi-Fi, a producenci w specyfikacji podają w większości przypadków tylko: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Pozostałymi parametrami chwalą się tylko wtedy, kiedy wykraczają po za normę rynkową.

  Ja nie śledzę rynku mobilnego, więc chciałbym się dowiedzieć, czy kupując laptopa z Wi-Fi 802.11ac przynajmniej w większości przypadków mogę liczyć na prędkość 867 Mb/s, a mniej niż 433 Mb/s na pewno nie będzie (nawiązanego połączenia).
  W moim obecnym laptopie tylko na prędkość Wi-Fi narzekam. Mam Wi-Fi 802.11n (40 MHz 1x1, mimo obecności dwóch anten) i niestety jest to HP z whitelist i nie mogę wymienić karty.

  8

 • Jak wybrać laptopa? Oto na jakie cechy zwrócić uwagę

  Ocena komentarza: 2
  @Paweł Maziarz
  Czy dzisiejsze laptopy z Wi-Fi 802.11ac zawsze obsługują kanał o szerokości 80 MHz i mają min. 2 anteny (pracujące 2x2), co umożliwia nawiązywanie połączenia z prędkością 867 Mb/s?

  8

 • ADATA SD600Q - przenośne SSD w dobrej cenie

  Ocena komentarza: 3
  @Paweł Maziarz
  Ponad trzy lata temu przeprowadziłeś test wytrzymałości dysków SSD z kościami MLC. Wyniki bez dwóch zdań pokazały, że nie ma co obawiać się o wytrzymałość takich dysków, zwłaszcza w zastosowaniach domowych.

  Czy byłaby możliwość przetestowania dysków SSD tym razem pod kątem retencji danych?
  Przy obecnych cenach dysków test nie byłby kosztowny, a pracy przy nim byłoby bardzo mało. Wystarczyłoby kupić kilka dysków SSD o małej pojemności z pamięciami najlepiej 3D QLC, w całości je zapisać i przechować w temperaturze pokojowej np. 6 miesięcy. Potem co np. 3 miesiące podłączać jeden dysk i sprawdzać, czy wszystkie dane można odczytać. To odpowiedziałoby na pytanie czy zewnętrzny dysk SSD nadaje się do przechowywania danych przez jakiś czas, czy tylko do przenoszenia danych.
  Co sądzisz o takim teście?

  Po tym teście, gdyby dyski miały kości 3D QLC można by było je wykorzystać do kolejnego test na wytrzymałość. Tym razem test na pewno nie trwałby tak długo jak wcześniej. Gdyby nośników było więcej niż trzy jak ostatnio, to jak połowa z nich by padła, to na drugiej połowie można by było sprawdzić jak zmieniła się retencja danych, kiedy nośnik jest mocno zużyty.

  Nie ma takim testów w sieci, a są moim zdaniem bardzo potrzebne. Użytkownicy coraz częściej swoje dane przechowują na dyskach SSD, pendrive czy kartach pamięci nie zdając sobie sprawy, że z tych nośników dane mogą wyparować. To samo dotyczy wytrzymałości. Były testy wytrzymałości kości MLC, to nikt ich się nie obawia, ale jak tylko słyszą QLC to myślą, że taki dysk będzie im służył max 2 lata gwarancji pod warunkiem, że będą o niego dbać.

  7

 • TP-Link Archer C6 - domowy router WiFi AC z MU-MIMO 2x2

  Ocena komentarza: 0
  Jak zasięg się poprawił to Archer C6 został w 100% wykorzystany:
  802.11ac 5 GHz - kanał 80 MHz, 256 QAM (867 Mb/s)

  Dzięki wielkie za informacje. Pozdrawiam :)

  14

 • TP-Link Archer C6 - domowy router WiFi AC z MU-MIMO 2x2

  Ocena komentarza: -1
  Komentarz do usunięcia.

  14

 • TP-Link Archer C6 - domowy router WiFi AC z MU-MIMO 2x2

  Ocena komentarza: 1
  Na 99% masz 2 anteny Wi-Fi w S8 i z takimi ustawieniami pracowało Wi-Fi.
  802.11n 2,4 GHz - kanał 20 MHz, 64 QAM (130 Mb/s)
  802.11ac 5 GHz - kanał 80 MHz, 16 QAM (351 Mb/s)
  Wychodzi na to, że przy 2,4 GHz Wi-Fi pracuje tylko na pojedynczym kanale. Dlatego takie duże różnice masz względem 5 GHz. Przy podwójnym kanale prędkość by Ci się podwoiła. Na Twoim miejscu zainteresowałbym się dlaczego tak jest. Może w routerze nie masz włączone 40 MHz.

  Mógłbym Cię jeszcze prosić o sprawdzenie tego samego co wyżej (nawiązana szybkość łącza przez telefon), ale przy samym routerze?

  14

 • TP-Link Archer C6 - domowy router WiFi AC z MU-MIMO 2x2

  Ocena komentarza: 1
  A mógłbyś chociaż sprawdzić jaka szybkość zostaje nawiązana przy połączeniu? Na telefonie wystarczy wejść w ustawienia telefonu i Wi-Fi. Na liście sieci Wi-Fi wybrać połączenie i masz podstawowe dane o nim. Będzie tam coś w stylu „Szybkość łącza”.

  Duża różnica jest między 2,4GHz, a 5GHz. Dużo sieci Wi-Fi jest w pobliżu?

  14

 • TP-Link Archer C6 - domowy router WiFi AC z MU-MIMO 2x2

  Ocena komentarza: -1
  Komentarz do usunięcia.

  14

 • TP-Link Archer C6 - domowy router WiFi AC z MU-MIMO 2x2

  Ocena komentarza: 1
  Skoro na drodze są przeszkody i nadal są prędkości 25-30 MB/s to moim zdaniem dobrze się ten router spisuje. Takie prędkości w 100% mnie by zadowalały.

  Mam jedno pytanie do Ciebie. Intel Wireless-N 7260 to karta standardu 802,11n 2,4GHz, która na pewno łączy się z Twoim routerem z prędkością 300 Mbps (kanał 40MHz, 2 anteny), a jak wygląda to w przypadku Galaxy S8? Domyślam się, że łączy się w standardzie 802,11ac 5GHz, ale z jaką prędkością i przy jakiej szerokości kanału? Orientujesz się ile anten w takim S8 jest?

  14

 • Creative Super X-Fi już w Polsce - „nowy poziom realizmu”

  Ocena komentarza: 2
  Na papierze brzmi świetnie, ciekawe jak będzie to działać w praktyce.
  Szkoda, że do dnia dzisiejszego nie są wydawane filmy z dźwiękiem 3D do odtwarzania którego wystarczą zwykłe słuchawki stereo. Efekt niesamowity.

  10

 • TP-Link Archer C6 - domowy router WiFi AC z MU-MIMO 2x2

  Ocena komentarza: 2
  Z jakiej odległości od routera i jakie urządzenie osiągało takie wyniki?

  14

 • TP-Link Archer C6 - domowy router WiFi AC z MU-MIMO 2x2

  Ocena komentarza: 2
  Planowałem wymienić swój obecny router na TP-LINK Archer C1200, ale ten na papierze prezentuje się nawet lepiej i na dodatek jest tańszy. Pod jakimś względem droższy Archer C1200 jest lepszy od Archer C6? (oprócz portu USB)

  Czy każde urządzenie obsługujące 802.11ac skorzysta z technologii kształtowania wiązki (beamforming)?

  14

 • Czas pożegnać Windows 7

  Ocena komentarza: 3
  "...przedsiębiorstwa będą mogły uzyskiwać wsparcie wyłącznie płacąc – 50 dolarów w pierwszym roku, 100 dolarów w drugim i 200 dolarów w kolejnym."
  Dobrze wiedzieć, że wsparcie dla Windows 7 będzie jeszcze przez kilka lat. Szkoda tylko, że po 14 stycznia 2020 będzie to wymagało kombinowania. Podejrzewam, że będzie mniej problemów ze zdobyciem aktualizacji, niż z działaniem Windows 10.

  77