Internet

Został Ci tylko tydzień. Podpowiadamy, jak rozliczyć PIT 2020 przez Internet

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
9 komentarzy Dyskutuj z nami

Najwyższy czas wykorzystać Twój e-PIT 2020. Jeśli zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT przez Internet, to wiedz, że teraz jest to banalnie proste, bo wypełnione zeznanie już na Ciebie czeka. Wystarczy zweryfikować informacje i przesłać dokument do urzędu – bez wychodzenia z domu.

Oficjalna usługa Twój e-PIT 2020 działa i to już ostatni moment, by z niej skorzystać, bo termin nadsyłania zeznań upływa 30 kwietnia. W tym poradniku odpowiadamy na nurtujące wielu pytanie: jak rozliczyć PIT przez Internet – szybko i bezproblemowo, bo to jedna z tych spraw urzędowych, które załatwisz bez wychodzenia z domu. Od ubiegłego roku jest to prostsze niż kiedykolwiek wcześniej, bo Urząd Skarbowy sam wypełnia PIT-a, a do Ciebie, czyli podatnika, należy jedynie weryfikacja informacji (i ewentualne uzupełnienie dokumentu, na przykład o przysługujące ulgi). Tłumaczymy jak to zrobić.

Twój e-PIT 2020. Jak rozliczyć PIT przez Internet? Najpierw trzeba się zalogować

W tym roku nie musisz ręcznie wypełniać PIT-a ani nawet udawać się do Urzędu Skarbowego. Ba, teoretyczne nie musisz robić nic, a nawet gdy coś robisz (bo na przykład przysługujące Ci ulgi nie zostały uwzględnione), to i tak jest to zautomatyzowane tak bardzo jak to tylko możliwe. Wszystko dzięki oficjalnej usłudze Twój e-PIT. Jak z niej skorzystać?

Twój e-PIT 2020 logowanie

Gdy już wejdziesz na stronę epit.podatki.gov.pl (najlepiej kliknij ten link, bo w sieci możesz znaleźć odnośniki do fałszywych witryn stworzonych przez oszustów), to jaki jest pierwszy krok, jeśli chcesz skorzystać z usługi Twój e-PIT? Logowanie – rzecz jasna. Można to zrobić na dwa sposoby. Prostszy jest zupełnie bezproblemowy i polega na wykorzystaniu Profilu zaufanego. Z naszego poradnika dowiesz się, jak założyć Profil zaufany i do czego jeszcze Ci się przyda

A jeśli nie masz (i nie chcesz mieć) Profilu zaufanego, to dla Ciebie przygotowany został drugi sposób na zalogowanie się. Polega on na wpisaniu kilku informacji, które pozwolą zweryfikować, że Ty to Ty: numer PESEL/NIP, data urodzenia i kilka kwot z tegorocznego i ubiegłorocznego zeznania PIT. (Uwaga: to nie zadziała, jeśli rozliczasz się po raz pierwszy lub w poprzednim roku Twoja kwota nadpłaty/niedopłaty wyniosła 0 zł – wtedy zostaje Ci tylko Profil zaufany). 

Wypełnij e-PIT za rok 2019...

Po zalogowaniu się, na ekranie zatytułowanym „Twój e-PIT-37 za rok 2019” pojawią się trzy opcje formy rozliczenia (indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko) oraz podsumowanie informacji: lista dokumentów (informacji o przychodach), dochód czy podatek. 

Wszystkie dane należy przejrzeć i upewnić się, że są poprawne – służą do tego przyciski po prawej stronie. Korzystając z tych ostatnich, można również dodać przysługujące ulgi i odliczenia, wybrać organizację, której zamierza się przekazać 1% podatku oraz podać rachunek bankowy (jeśli zmienił się od ostatniego razu), na który ma zostać przelana ewentualna nadpłata.

Poniżej znajduje się jeszcze przycisk „edytuj pozostałe dane”. Po jego kliknięciu rozwija się lista, pozwalająca zmienić cel złożenia dokumentu, dane osobowe i urząd skarbowy, a także (w ostatniej opcji) na przykład zgłosić fakt posiadania Karty Dużej Rodziny.

... I prześlij go do Urzędu bez wychodzenia z domu

Po zweryfikowaniu wszystkich informacji należy kliknąć „zapisz zmiany” (jeśli się jakichś dokonało), a następnie: „akceptuj i wyślij”. W celu potwierdzenia na następnym ekranie należy kliknąć „wyślij PIT”, co oznacza oficjalne złożenie PIT-37 za 2019 rok.

Jeżeli wyszła Ci nadpłata, to możesz opuścić ten akapit i przejść dalej, jeżeli jednak masz kwotę do zapłaty, to pamiętaj, że od tego roku musisz wpłacić ją na swój mikrorachunek podatkowy. Usługa Twój e-PIT pozwala na błyskawiczne uiszczenie opłaty: na liście złożonych dokumentów odnajdź swój PIT i kliknij „zapłać online”.

Kolejnym krokiem powinno być pobranie wypełnionego PIT-a na dysk komputera (i ewentualne wydrukowanie go). W tym celu należy (korzystając z menu u góry) przejść z zakładki „bieżące dokumenty” do „złożone dokumenty” i przy interesującym nas zeznaniu kliknąć „pobierz PIT”. Tam pojawi się między innymi opcja eksportu do PDF. Po wszystkim trzeba się już tylko wylogować. I to wszystko – obywatelski obowiązek spełniony. 

Poniżej możesz zobaczyć film Ministerstwa Finansów, podsumowujący te wszystkie informacje:

Możesz też nie robić nic - Twój ePIT 2020 zostanie automatycznie zatwierdzony

Jeśli nie przysługują Ci żadne ulgi albo z jakiegokolwiek innego powodu nie chcesz nic robić, to masz takie prawo. Jeśli nie zalogujesz się albo nie prześlesz zeznania, to wraz z upływem terminu składania PIT-ów, automatycznie przygotowana deklaracja zostanie zatwierdzona. Nie musisz się więc obawiać, a w przypadku wystąpienia kwoty do zapłaty, Urząd Skarbowy poinformuje Cię o tym pisemnie.

Źródło: inf. własna. Foto na wejście: NjoyHarmony/Pixabay

Czytaj dalej o finansach osobistych: 

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  chotnik2
  A czas nie został przypadkiem wydłużony do końca maja?
 • avatar
  Kojot321
  Pity w tym roku można wysyłać do końca maja, wydłużyli termin o miesiąc. Pierwsze zdanie w tytule artykułu niepotrzebnie straszy i jest clickbajtowy. Niebezpiecznie zbliżacie się do poziomu rzetelności onetu...
 • avatar
  pawluto
  Ja kilka dni temu się rozliczyłem...Logowanie - Tragedia.
  Już opisuję...
  Wejście na stronę - A tam by zalogować się trzeba mieć pity z roku 2019 i pity z roku...2018 !
  No więc pit z 2019 miałem pod ręką - Problem zaczął się z pitem z 2018...
  Gdzie jest ??? Szukanie...Szukanie. Kilka dni...Jest ! Zalazł się !
  Logowanie.
  Proszę podać przychód z 2018 i przychód z jednego pita z 2019...
  To drugie bez problemu...
  To pierwsze niekoniecznie ...pierwsza próba ....druga...trzecia...nieudane. Spróbuj jutro bo dziś wyczerpał limit (trzy razy).
  Dobrze że kumpel zadzwonił i podpowiedział - Trzeba dodać przychód z wszystkich pitów.
  Ok. dodałem. Czekam na następny dzień.
  Logowanie.
  Wpisuje dane.
  Jest !!!
  Udało mi się zalogować - Pierwszy etap...
  A teraz drugi...Podaj sumę jaką musiałeś zwrócić albo jaką zwrócił ci US...
  No tak - jak mam to pamiętać...Ale z pamięci chyba dwa złote...
  Znowu trzy próby nieudane...
  No to na następny dzień znowu przeszukiwanie wyciągów z banku i odszukanie zwrotu...
  Nie dwa złote ale złotówka :)
  Następnego dnia...Pełen sukces :)
  Zalogowałem się , przeszedłem pierwszy etap - Sukces.
  Drugi etap - sukces !
  Mogę się rozliczyś ! YeeeAAAHHHH !
  Pytanie tylko - Po co to wszystko tak komplikować ???
  Dziś jestem już przygotowany na rozliczenie za rok - odłożone pity i wszystko wyliczone...
  Człowiek uczy się całe życie ! Pozdro
 • avatar
  Warmonger
  Spryciarze... ja już zwrot dostałem ;)