Na topie

Alert RCB - co to jest?

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Mobile Ciekawostki Tematyka: Na Topie Vademecum

Do kolejnych Polaków dociera Alert RCB. Co to jest i czy takie wiadomości będziemy otrzymywać regularnie? Odpowiadamy.

  • Alert RCB - co to jest?
A A

Być może już dostaliście, a jeśli nie, to w każdej chwili możecie otrzymać na swoje telefony Alert RCB. Co to takiego?

Co to jest Alert RCB?

Alert RCB to nic innego jak komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wiadomości tego typu są wysyłane w postaci SMS-ów do abonentów z określonego terytorium i stanowią ostrzeżenia przed burzami, gradem, ulewnym deszczem, silnym wiatrem, powodziami, wyciekami niebezpiecznych substancji czy też przeprowadzanymi akcjami antyterrorystycznymi.

Alert RCB screen

Taki SMS zawiera podstawowe informacje o rodzaju zagrożenia oraz wskazówkę na temat tego, jak uchronić się przed jego skutkami. Jego przygotowaniem zajmuje się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które następnie przesyła wiadomość do operatorów telekomunikacyjnych, a ci rozsyłają je do swoich klientów, opierając się na ich obecności w pobliżu tej lub innej stacji bazowej. 

Założenia są następujące: Alert RCB to zwięzłe i konkretne ostrzeżenie, docierające do każdej osoby, której dotyczy jakieś nieprzeciętne zagrożenie. Nie jest wymagane pobieranie jakichkolwiek aplikacji czy wyrażanie chęci otrzymywania takich wiadomości. Aktualnie trwają testy tego programu, który jeszcze przed końcem roku ma funkcjonować w pełni.

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Odsłon: 8472 Skomentuj newsa
Komentarze

10

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

  1. HelmuD
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-06-12 19:48

    Bardzo dobry pomysł.

    Skomentuj

    1. musslik
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-06-12 22:51

      ale wykonanie beznadziejne, dostajesz sms z alertem jak cię już grad po głowie puka od dobrych kilku minut ;)

      Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-06-18 14:03

      ciekawe kiedy będzie ostrzegał przed tornadem domowym :)

      Skomentuj

  2. voxcordi
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-06-12 21:02

    Otrzymałem takie już dwukrotnie. Zagrożenie burzowe w Gdańsku. Bardzo przydatne.

    Skomentuj

  3. Tomasz Duda
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2019-06-12 21:30

    Bardzo przydatne. Takie ostrzeżenia zawsze powinny być rozsyłane bez aplikacji. To jest kwestia zbyt istotna i poważna, by zastanawiać się czy ktoś ma apkę, czy nie.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-06-18 14:09

      takie ostrzeżenia w Japonii są rozsyłane już od dobrych paru lat, właśnie jako SMS bo ta droga jest bardzo niezawodna.

      Obecnie RCB ma bardzo dużą gradację. Ja np. to samo ostrzeżenie dostałem 2 razy, bo mi się słuchawka przełączyła na nadajnik innego operatora :) a z powodu dużej gradacji, ostrzeżenie stało się dla mnie bezwartościowe, bo tam gdzie jestem nic złego się nie działo. Jednak cieszę się, że inni w zagrożonym miejscu zostali ostrzeżeni.
      W przyszłości mają zwiększać precyzję ostrzeżeń, prawdopodobnie nawet z rozdzielczością do nadajnika GSM. Ale to wymaga pracy.

      Skomentuj

  4. Pioyer
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-06-12 22:06

    to juz jest od dawna w sumie, pierwszy sms dostalem juz 23.09.18

    Skomentuj

  5. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-06-13 08:29

    RCB jest przydatne, ale w praktyce potrafił wysyłać wielokrotne powiadomienia dla sąsiedniego województwa, przez co osoby mogły znieczulić się na zgłoszenia.
    Aby system zatrybił w pełni, musi być dopracowany w najmniejszych szczegółach, na co liczę, bo zamysł jest przedni.

    Skomentuj

    1. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-06-13 13:54

      Właśnie dostałem powiadomienie, że w Toruniu mają być "silny wiatr, burze, grad".
      Prognoza ICM, wiatr w porywach poniżej 50 km/h, średnio poniżej 20 km/h, burze drobne i przejściowe, brak gradu.

      To jest właśnie to, o czym pisałem, wysyłają mało wartościowe komunikaty, które sieją więcej paniki niż to warto.

      Skomentuj

  6. lasq09
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-06-14 23:26

    Od połowy maja dostałem 3 wiadomości, 2 kompletnie nietrafione - nawet się nie zapowiadało na burzę i wiatr, inne prognozy też nic takiego nie przewidywały. Pierwsza wiadomość była "prawdziwa" ale to była zwykła burza jak co roku o tej porze a ostrzeżenie jak przed globalnym kataklizmem.