Procesory

AMD Sempron 140 podkręcony do 5,5GHz

z dnia 2010-04-15
Damian Szymański | Redaktor serwisu benchmark.pl
20 komentarzy Dyskutuj z nami

Czy zastanawialiście się kiedyś jak podkręcają się procesory z najniższej półki cenowej? Co prawda co jakiś czas fani overclockingu zasypują nas kolejnymi świetnymi wynikami, jednak większość z nich osiągana jest na najwydajniejszych i drogich procesorach.

Znalazł się jednak pewien zapaleniec, który postanowił spróbować podkręcić do maksimum tani, jednordzeniowy procesor AMD Sempron 140. Układ nie jest już konstrukcją nową, a jego cena obecnie wynosi nieco ponad 100 zł - czy to wróży coś dobrego? Otóż tak, bo ten wykonany w 45 nm procesie technologicznym procesor można w wielu przypadkach skutecznie i sprawnie odblokować, co czyni z niego dwurdzeniowego Athlona II X2 440. Wiąże się z tym jednak spore ryzyko niepowodzenia, choć w większości przypadków się udaje.

Ten oparty o rdzeń "Sargas", pracujący z częstotliwością 2700 MHz procesor działa z mnożnikiem 13,5, z szyną o prędkości 4000 MT/s oraz napięciem wahającym się w granicach od 0,85-1,42 V.
Podczas prób podkręcania na standardowo dołączanym do niego boksowym chłodzeniu, procesor osiągnął prędkość 3,8 GHz, co jak na najtańszy układ dla gniazda AM3 robi wrażenie. Mimo to overclocker próbował dalej, tym razem z zastosowaniem chłodzenia LN (ciekłego azotu). Procesor w tym przypadku udało się podkręcić do stabilnego 5,5 GHz, co jest już niezłym osiągnięciem.

Do procedury podkręcania wykorzystano kartę graficzną MSI GTX275, pamięci OCZ Blade PC16000, Gskill PC8000HZ, dysk twardy Western Digital 250GB, zasilacz Enermax Revolution 85+ 1050W oraz dwie płyty główne MSI 790FX-GD70 oraz Gigabyte 790X-UD3. Co ciekawe procesor osiągał lepsze rezultaty współpracując z pamięciami DDR2 niż z DDR3.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Źródło: InsideHW

marketplace

Komentarze

20
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ładny wynik :D
  Zaloguj się
 • avatar
  ładnie po takim katowaniu wygląda płyta i procesor, nie wiem czy się do czegoś nadadzą :)
 • avatar
  Jak napisali że wynik był stabilny to nie powinno być problemy z dalszym używaniem płyty, jedyne co to wysuszyć by trzeba. A co do wyniku to jestem zaskoczony, wiedziałem że można sporo wycisnąć z tego procka ale żeby 5,5GHz, szkoda że niema podanych żadnych wyników wydajności ale kolesiowi należy się pełen szacun ^^
 • avatar
  Na DDR2 się lepiej podkręcają procki...
 • avatar
  Ja sie zas zastanawiam nad celowoscia zdania "Do procedury podkręcania wykorzystano kartę graficzną MSI GTX275" :) Czy to jakies osiagniecie, ze ta plyta obsluzyla ta karte, czy moze lepiej sie wszystko podkrecalo ;-)
 • avatar
  Autor nie zrobił testów gdyż wiadomo, że procesor nie nada się do żadnej wymagającej gry to wciąż jeden rdzeń tylko, nawet gdyby osiągnął 10 GHZ. Może szkoda mu było też ciekłego azotu na takie testy :)
 • avatar
  > "chłodzenia LN (ciekłego azotu)"

  Ciekły azot to LN2 ;)
  Zaloguj się
 • avatar
  A tam drobna pomyłka :) Ja chciałbym zobaczyć czy i kiedy redaktorzy PClab przestaną używać słowa "schładzacz" bo to naprawdę nijak się ma oryginalnej nazwy cooler.
 • avatar
  Athlon II X2 440 - co tu?
  Zaloguj się
 • avatar
  a kto używa do podkręcania w domu ciekłego azotu ?;P
  Zaloguj się