Na topie

Autonomiczne ciężarówki Volvo w kopalni

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Ciężarówki, które nie potrzebują kierowcy, jeszcze przed końcem przyszłego roku zaczną wykonywać zadania transportowe na terenie pewnej norweskiej kopalni. To pierwsze komercyjne zastosowanie technologii Volvo, a przy okazji kolejny jej test.

 • Autonomiczne ciężarówki Volvo w kopalni
A A

Autonomiczne ciężarówki stają się rzeczywistością, a jednym z głównych autorów piszących ten nowy rozdział w historii transportu jest Volvo. Na mocy podpisanej umowy wkrótce rozpoczną one wykonywanie zadań dla jednej z norweskich kopalń. 

Volvo Trucks - testy zakończone powodzeniem

Volvo od lat rozwija samokierujące się ciężarówki. Ich użyteczność była i jest testowana między innymi przez plantatorów trzciny cukrowej czy przedsiębiorstwa zajmujące się wywozem śmieci, a od 2016 roku w Szwecji sprawdzano, czy takie pojazdy mogłyby znaleźć zastosowanie w kopalniach, gdzie miałyby zwiększyć wydajność i poprawić bezpieczeństwo.

Volvo FH16 tunel

Testy zakończyły się powodzeniem i dlatego też zainteresowanie tym rozwiązaniem wyrazili zarządcy norweskiej kopalni Brønnøy Kalk. Podpisali oni umowę z firmą Volvo, która dostarczy sześć autonomicznych ciężarówek FH16, które zostaną wykorzystane do transportu wapienia na pięciokilometrowej trasie złożonej z dróg i tuneli łączących kopalnię z portem. 

Choć mówimy tu o pierwszym faktycznym zastosowaniu komercyjnym, Volvo podchodzi do tego też jak do swego rodzaju testu. Od autonomicznej ciężarówki w norweskiej kopalni nie będzie się bowiem wymagało szczególnie dużo, jako że teren, po którym będzie się poruszać jest dość ograniczony. Zebrane w ten sposób dane mogą jednak przyspieszyć proces wprowadzania takich pojazdów na drogi.

Volvo FH16 truck

Autonomiczne ciężarówki to usługa transportowa

Czymś, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, jest fakt, że nie bez powodu użyliśmy stwierdzenia, że Volvo dostarczy (a nie sprzeda) ciężarówki Brønnøy Kalk. W rzeczywistości bowiem Szwedzi zaoferowali Norwegom „jedynie” usługę transportową, której podstawowym elementem są właśnie autonomiczne pojazdy. Plusami dla zarządców kopalni mają być elastyczne koszty oraz brak dużych inwestycji z góry czy wydatków na konserwację.

Ciężarówki Volvo na razie będą poruszać się po terenie kopalni z tzw. kierowcami bezpieczeństwa, ale do końca przyszłego roku mają stać się całkowicie samowystarczalne. 

Źródło: VentureBeat. Foto: Volvo Trucks

Odsłon: 3994 Skomentuj newsa
Komentarze

7

Udostępnij
 1. derekpl
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-11-21 10:17

  Po woli kolejny zwod odchodzi do lamusa

  Skomentuj

  1. misiofazi
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-11-21 11:36

   Niestety ludzi coraz więcej a pracy coraz mniej... wnioski wyciągnijcie sami

   Skomentuj

   1. lurriel
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-11-21 12:53

    a te ciężarówki się same 'rozmnażają'? Ktoś je musi zaprojektować, napisać oprogramowanie, dostarczyć hardware, dostarczyć fizycznie elementów do budowy takiego pojazdu. I serwis, same się serwisują??
    Nie, pracy nie jest mniej, jest tylko efetkywniej wykonywana.

    Skomentuj

    1. misiofazi
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-11-21 16:36

     w fabrykach gdzie większość produkcji wykonują roboty... żyjcie sobie tą utopią wspaniałej przyszłości

     Skomentuj

  2. Michał 06
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-11-21 16:11

   problem jest w tym że ta ciężarówka potrzebuje jasnej drogi do jazdy bez przeszkód i ogromną ilość miejsca do wszelakich podjazdów ,jednym zdaniem musi jeździć jak po torach ,bezsens kompletny ,po to jest w pojeździe wykwalifikowany kierowca żeby mógł odnaleźć się w każdej sytuacji na drodze (np: zmienić koło ) a to jest ekonomiczne same w sobie nie wspominam o ryzyku jakie ponosi kierowca dostarczając towar na czas czego maszyna nie potrafi ,transport drogowy to przede wszystkim mobilność i szybkość ,kolej to zabytek.

   Skomentuj

   1. benutzer
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-03-22 17:59

    Jak bracia Wright pierwszy raz się wzbili w powietrze to powinni od razu przelecieć Atlantyk a nie fruwać przez 12 sekund. A jaki bezsens był z projektem Apollo? Dopiero jedenasta misja zakończyła się sukcesem i lądowaniem na Księżycu. A jak miałeś 9 miesięcy i zamiast normalnie chodzić raczkowałeś po podłodze, to też był bezsens totalny.

    Na razie ani centa na tym nie zarobią. Ale zdobędą ogromne doświadczenia. Za 5 lat wymyślą auta jeżdżące po autostradzie a za 20 autonomiczne tiry zaparkują pod każdą biedronką czy lidlem. Przeca od czegoś trzeba zacząć. Niech testują to przez parę lat w kopalni a nie wpuszczają 40-sto tonowe tiry do miasta żeby jeździły wkoło jakiejś szkoły.

    Skomentuj

   2. benutzer
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-03-22 18:05

    Najlepiej biadolić i narzekać. Jakbyśmy wszyscy tak robili, to dalej byśmy siedzieli na drzewach i wcinali banany.

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!