Na topie

EVGA i Kingpin Cooling prezentują automatyczny system chłodzenia... ciekłym azotem

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Chłodzenie

Roboclocker szczególnie sprawdzi się podczas ekstremalnego podkręcania. Podczas pierwszych testów udało się pobić pięć rekordów wydajności.

 • EVGA i Kingpin Cooling prezentują automatyczny system chłodzenia... ciekłym azotem
A A

Ekstremalne podkręcanie podzespołów nie należy do najłatwiejszych zadań – nie tylko ze względu na potrzebę dostosowania wszystkich parametrów, ale również konieczność ciągłego dolewania ciekłego azotu. Firmy EVGA i Kingpin Cooling postanowiły uprościć to drugie zadanie i przygotowały zautomatyzowany system chłodzenia ciekłym azotem. Efekty prac zaprezentowano podczas targów Computex 2018.

Roboclocker to właściwie rozwinięcie pomysłu z 2016 roku, ale teraz został on dopracowany. Zasada działania jest podobna do chłodzenia wodnego, gdzie na kluczowych elementach zainstalowano bloki odprowadzające ciepło. Główna różnica sprowadza się do innego czynnika chłodniczego – w tym przypadku jest to ciekły azot, który pozwala na uzyskanie dużo niższych temperatur i dużo wyższego potencjału na przetaktowanie.

Do sterowania chłodzeniem wykorzystano przerobiony kontroler Mortal Kombat Fight Stick dla konsoli Xbox – pozwala on schłodzić układy do wyznaczonych wartości, a ponadto dostosowuje się do aktualnego obciążenia platformy testowej. Poszczególne parametry podzespołów overclocker musi jednak ustawić samodzielnie.

Mimo wszystko Roboclocker i tak jest sporym ułatwieniem dla ekstremalnych overclockerów. Maszynę miał okazję już wypróbować Vince „k|ngp|n” Lucido i udało mu się uzyskać pięć nowych rekordów wydajności w benchmarkach 3DMark Fire Strike, 3DMark Fire Strike Extreme, 3DMark Fire Strike Ultra, 3DMark Time Spy i 3DMark Time Spy Extreme.

EVGA Roboclocker

Czy używanie automatycznego chłodzenia ciekłym azotem jest zgodne z duchem overclockingu? Cóż, tutaj pewnie zdania będą podzielone...

Źródło: EVGA

Odsłon: 4414 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. Yaceek
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-06-05 21:13

  Zaraz zaraz. Z czego zrobione są rurki? Polimery po schłodzeniu do tak ekstremalnych temperatur twardnieją tak bardzo, że wręcz kruszą się w dłoni, a szkło pęka przy wielokrotnych schładzaniu i ocieplaniu.

  Skomentuj

  1. Reyqer
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-06-05 21:22

   Wierzchnia warstwa to pewnie tylko izolacja.

   Skomentuj

   1. xxx.514
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-06-05 22:07

    Wg mnie wierzchnia warstwa to rzeczywiście izolacja - stwierdzam to po pomarszczonym materiale na zgięciach przy karcie grafiki chociażby. Całość może być na bazie mikrowłókien nylonowych - które są odporne na działanie ciekłego azotu. Same rurki mogą być z inwaru lub kompozytów. Mimo wszystko, EVGA znowu zaskoczyła pomysłem i finezją wykonania. Teraz czekać na wersje kompaktowe zamiast układów WCLC.

    Skomentuj

  2. kitamo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-06-06 00:50

   z zewnątrz jest izolacja, w srodku stal lub kompozyt.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!