Na topie

Foxconn i Sharp postawią na telewizory 8K

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Tematyka: 8K Producenci: Foxconn SHARP

W fabrykach Foxconn w Chinach i w Stanach Zjednoczonych produkowane będą na masową skalę wyświetlacze 8K do telewizorów marki Sharp.

  • Foxconn i Sharp postawią na telewizory 8K
A A

Telewizory z wyświetlaczami 4K nikogo już nie dziwią – stają się właściwie standardem, zastępującym Full HD w naszych salonach. Kolejnym etapem ma być rozdzielczość 8K, czyli 7680 x 4320 pikseli. Liderem w wyścigu chce najwyraźniej zostać Foxconn.

Skąd takie stwierdzenie? Ano stąd, że Foxconn w ciągu najbliższych trzech lat zainwestuje 10 miliardów dolarów w amerykańską fabrykę (w południowo-wschodniej części Wisconsin), w której produkowane będą właśnie wyświetlacze LCD o rozdzielczości 8K.

Firma Foxconn zapowiedziała w kwietniu, że nieco mniej, bo 9 milionów dolarów, zainwestuje w fabrykę wyświetlaczy LCD o rozdzielczości 8K w Chinach (w Kantonie). Wierzy ona bowiem, że już w 2020 roku zapotrzebowanie na takie wyświetlacze będzie ogromne.

Wyświetlacze 8K produkowane będą z myślą o telewizorach marki Sharp, której pakiet większościowy należy właśnie do firmy Foxconn. Jedni i drudzy wspólnie planują również inwestycje w produkcję paneli OLED (zarówno do smartfonów i tabletów, jak i telewizorów).

Rozdzielczość 8K, która znaleźć ma zastosowanie w ekranach o większych niż przeciętna przekątnych, to 4 razy więcej pikseli niż w przypadku 4K i 16 razy więcej niż w Full HD, a to oznacza dla widza większą szczegółowość obrazu. 

Źródło: MarketWatch, FlatpanelsHD

Odsłon: 3689 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij

Telewizory w marketplace

  1. brusss
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-07-27 12:24

    http://d2xhqqdaxyaju6.cloudfront.net/file/teaser-s/305016/1517c14c638/s-500-500.jpg
    65" tv 8k dopiero przy mniej niż 1,2 m będzie robił różnicę w stosunku do 4k, więc to raczej nie do salonów będą wyświetlacze. No chyba, że marketingowcy jednak wypracują sobie, żeby ludzie połykali to jak młode pelikany.

    Skomentuj

    1. Pószek okrószek
      Oceń komentarz:

      -7    

      Opublikowano: 2017-07-27 13:29

      A ja powiem, że różnicę dopiero zrobi nie ilość pikseli na panelu, ale ich jakość. Zwróćcie uwagę na jakość obrazka jaka jest pomiędzy dobrymi CRT, a tymi LCD. Obraz na LCD jest taki organiczny, żyjący kolorami, gdzie na LCD wydaje się, że jest on taki ''cyfrakowo'' płaski, bez życia.

      Moim zdaniem TV w technologii CRT powinny być wciąż produkowane dla koneserów jakości obrazu, a dla motłochu, któremu wszystko jedno co się podstawi, niech dalej będą te kiepskie LCD.

      Skomentuj

      1. owatanka
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-07-27 19:21

        A wiec nie iphony w Wisconsin a tv 8k? hehe a trump wspominal cos o trzech fabrykach.

        Skomentuj

      2. mgkiler
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2017-07-27 22:41

        Bo jak masz LCD za 400zł i nigdy nie widziałeś obrazu na monitorze do grafiki no to sorry...

        Skomentuj Historia edycji

  2. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-27 12:30

    Przecież już w przyszłym roku będą na pewno miały premierę telewizory w rozdzielczości 8k od różnych producentów.Wygląda na to ,że UHD i Super UHD będzie ze sobą koegzystowało właśnie ze względu na HDR i najgorsze jest to ,że różne standardy wejść/wyjść do/z telewizora nie nadążają za tym i trzeba będzie używać dwóch kabli na przykład.
    Ta rozdzielczość 8k to nie jest jakieś cudo bo patrząc na takiego SAMSUNGA co chce wydać nowe okulary VR samoczynne gdzie dla każdego oka będzie rozdzielczość 10k na dwóch calach to teraz ciekawi Mnie jaką mocą będą musiały dysponować karty graficzne żeby to uciągnąć.

    Skomentuj

    1. owatanka
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-07-27 19:31

      Mozna zawsze zastosowac sztuczki programistyczne takie jak w ps4pro do podbicia obrazu do 4k bez potrzeby na wieksza moc obliczeniowa mozna tez powielic obraz z lekkim przesunieciem jak w kartach nvidi tez bez wiekszego uderzenia w wydajnosc co prawda jak mowisz 10k na oko to dosc sporo ale niekoniecznie trzeba wyswietlac grafike piksel na piksel.

      Skomentuj

  3. darioz
    Oceń komentarz:

    -6    

    Opublikowano: 2017-07-27 12:31

    Dopiero 8K będzie pierwszą rozdzielczością którą będzie można nazwać wysoką. 4K to wciąż za mało i nawet na 40 calowych telewizorach z bliska wciąż widać piksele. A powinno być jak na smartfonach że dopiero pod lupą piksele są widoczne.
    Dlatego 8K to krok w dobrym kierunku. Pamiętajmy że taśma filmowa 35 mm jest wciąż znacznie lepsza niż zapis cyfrowy i rozdzielczość jej porównywalna z 16K!!!

    Skomentuj Historia edycji

    1. vegasnight9
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-27 18:18

      Porównywanie ppi smartfona i telewizora nie ma sensu, gdyż nikt normalny nie ogląda TV siedząc metr od niego. Te 8K to tylko i wyłącznie marketing i kolejna "rewolucja" aby zmusić szarego kowalskieg do wydania hasju na nowy sprzęt.

      Skomentuj

      1. darioz
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-07-28 11:48

        Mylisz się!!! Dopiero jak dojdziemy do 16K będzie można pomyśleć o dłuższej przerwie (np 20 lat) nad wprowadzeniem standardu 32K i więcej!!!
        Jak myślisz, skąd się biorą filmy sprzed 40 i więcej lat w ''doskonałej'' jakości Ultra HD? Bo są skanowane klatka po klatce z taśmy filmowej 35 mm a jak pisałem ta taśma bije na głowę jakość 4K a nawet 8K i jest porównywalna z 16K, więc zapis cyfrowy jest jeszcze w ciemnej dupie i minie dużo czasu zanim dorówna taśmie 35 mm!!!
        Nawet dzisiaj żadna licząca się wytwórnia nie porzuci taśmy 35 mm na rzecz zapisu cyfrowego, bo wiedzą że to byłby strzał w kolano i w przyszłości taki film byłby znacznie trudniejszy do zremasterowania a jakość nie byłaby i tak zadowalająca, bo obraz cyfrowy wygląda dobrze tylko i wyłącznie w natywnej rozdzielczości.
        To jakbyś chciał zremasterować do 8K film DVD. Możesz to zrobić ale i tak pomimo podbicia rozdzielczości prawdziwa rozdzielczość i tak będzie 576p, a sam film będzie wyglądał okropnie!!!
        Dlatego 16K będzie rozdzielczością dla domowego użytkownika która będzie optymalna zwłaszcza do dużych salonów gdzie będą stały Telewizory po 200 cali i większe!
        Jednak mam nadzieje że na tym się nie poprzestanie i rozdzielczości będą dalej podbijane na potrzeby ogromnych wyświetlaczy kinowych i nie tylko będzie 32K ale i 64K, 128, 256K, 512K i 1024K a nawet i więcej!!!

        Skomentuj

  4. Marek2704
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-07-27 13:40

    Tak, tak. Oczywiście 8K to przyszłość, problem w tym, że nawet na 4k brakuje contentu. Stacje telewizyjne jakoś się nie kwapią z modernizacją, filmów na dyskach wciąż mało, a streaming kuleje, i długo będzie jeszcze kulał, z powodu słabych łączy. Jedynie tylko Japończycy planują nadawanie w 8K swojej letniej olimpiady w... 2020. Porozmawiajmy więc o "ósemkach" za kilka lat :)

    Skomentuj

  5. kokosnh
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-07-27 14:16

    Nie widzę 8K w telewizorach, co najwyżej jako monitory 8K miało by sens.

    Skomentuj

  6. hex3n
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-27 14:32

    Pffff ja czekam na 64K Bo więcej K to..... hmmm..... drożej??? Poza tym jeśli się zdecydujesz na takie K to po zakupie zawsze głośno stwierdzisz: Po co mi było to P********* K*******!

    Skomentuj Historia edycji

  7. bodziokrak
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-07-27 14:55

    Po co do czego i komu ma to służyć. Mam tv zeszłoroczny 4k 65" i bardzo dobry materiał 4k oglądany z odległośći 3 i więcej metrów jest nie do odróżnienia w stosunku do FULLhd, z bliskiej odległości i może ale lepiej podejść z lupą. Gdzie tu sens logika, a różnica między 4k 8k będzie jeszcze mniejsza.
    W polszy są może 2 komercyjne stacje nie full hd a jeszcze hd no i jedyna słuszna jest jedna może dwie. Jest problem eterem przesłać taką ilość danych a tu jeszcze 8k. Nawet fizyczne nośniki nie będą w stanie tego pociągnąć, film 4k zajmuje 100gb +- zależy od czasu trwania. Wszystko to tylko marketing, lcd 4k są już dość mocno rozpowszechnione, wielu producentów masa chińczyków, walka o swój udział w rynku doprowadziła do tego że producent coraz mniej zarabia na takim tv. Trzeba dopiąć jakąś nową literkę do reklamy, 3d nie wyszło, hdr też raczej średnio, 4k mają wszyscy, no ale my mamy 8k. Ludzie tego nie potrzebują ale marketing jednak nam wmówi że jesteśmy w błędzie.

    Skomentuj

    1. owatanka
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-07-27 19:27

      Eee nie gadaj z 3 metrow mozna odroznic fullHD od 4K i to bez wiekszego problemu bo juz sobie testy na 65" lg oled sprawdzalem na przykladach filmikow dostarczonych przez producentow "dema" czy filmy "a raczej jeden film" i kilku gier na ps4pro widac roznice miedzy fullHD chociaz jesli wejdziesz do pokoju i zobaczysz film nie bedziesz w stanie powiedziec czy to fullhd czy 4k ale po zmianie jednego na drugie podczas ogladania wyraznie pokazuje roznice.

      Skomentuj

  8. Kynareth
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-27 22:42

    8K jest do VR niezbędne.

    Skomentuj

  9. wiktorn86
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-28 00:27

    Takie szybkie moralne starzenie się technologii ma swoje wady. Po co inwestować w coś co nazajutrz jest do wyrzucenia? Po co mi wymieniać telewizor 1080p skoro poczekam i kupię sobie 1080K?

    Skomentuj Historia edycji

    1. zielony888
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-30 20:14

      Ja też mam Philipsa 1080p, nie widzę różnicy między 4K a FHD na moim rozmiarze ekranu. Dzisiaj telewizory o parametrach takich jak ma mój są mocno poszukiwane na rynku, a nie jest w tej chwili znowu je tak łatwo znaleźć. :)