Na topie

Mniejsze OLED TV w drodze - LG Display potroi produkcję paneli

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Tematyka: 4K 8K OLED Producenci: LG

LG Display chce, by telewizory OLED trafiły do większej grupy odbiorców. Dlatego też wyprodukuje mniejsze panele. Równocześnie stawia na rozwój, przygotowując wyświetlacze 8K i nietypowe.

 • Mniejsze OLED TV w drodze - LG Display potroi produkcję paneli
A A

LG Display to główny dostawca paneli OLED do telewizorów – korzysta z nich LG, ale też tacy producenci jak Sony, Panasonic czy TP Vision (który w Europie odpowiada za markę Philips). Południowokoreański gigant nie przestaje inwestować w te wyświetlacze i w najbliższej przyszłości chce oferować coraz szerszą paletę rozwiązań.

Będą mniejsze telewizory OLED 4K i 8K

Z najnowszych doniesień wynika, że LG Display zamierza potroić produkcję paneli OLED TV – z około 3 milionów w ubiegłym roku (do 4 milionów w tym, 7 milionów w 2020 i wreszcie) do 10 milionów w 2021. Wraz z liczbą rosnąć ma także różnorodność…

Przede wszystkim do aktualnych 55-, 65- i 77-calowych paneli OLED o rozdzielczości 4K, dołączyć ma mniejszy, 48-calowy. Może spotkać się to z bardzo pozytywnym przyjęciem, bo do tej pory na rynku brakowało właśnie takiego formatu. Jest to istotny krok na drodze do popularyzacji telewizorów tego gatunku.

LG Display plan

Dodatkowo LG Display zwiększy także produkcję paneli OLED o rozdzielczości 8K. W tym roku do sklepów trafi pierwszy tego typu telewizor producenta z Korei – 88-calowy model z serii Z9. Najwyraźniej planowane jest rozszerzenie oferty, bo w najbliższych latach tworzone mają być też wyświetlacze o przekątnych 77 i 65 cali, a więc katalog będzie mógł być podobny do QLED-ów Q900R Samsunga

Nietypowe wyświetlacze OLED, czyli telewizory przyszłości

Rozszerzenie oferty LG Display objawi się jednak nie tylko nowy rozmiarami, ale też wprowadzeniem lub zwiększeniem intensywności produkcji rozwiązań „nietypowych”. Chodzi tutaj o wyświetlacze Wallpaper (supersmukłe do wieszania na ścianie), Crystal Sound (z głośnikami scalonymi z ekranem), Rollable (czyli po prostu zwijane) i Transparent (a więc przezroczyste). 

Telewizory Wallpaper są już dostępne w ofercie LG, a pierwszy rolowany model (widoczny poniżej) pojawi się w tym roku. Z technologii Crystal Sound korzysta natomiast Sony. 

Źródło: OLED-info, FlatpanelsHD. Foto: LG Display (1), OLED-info (2)

Odsłon: 16270 Skomentuj newsa
Komentarze

16

Udostępnij
 1. Agresor
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2019-03-08 14:31

  W końcu ktoś poszedł po rozum do głowy, jeszcze żeby ukazały się oledy 40-43, już bym kupił.

  Skomentuj

  1. leon-san
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2019-03-08 14:33

   Albo 32-37, też bym się zainteresował

   Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2019-03-08 16:20

   dokładnie to, 42" 4K, bo większego mi nie trzeba. tyle że za takie komentarze zlatują się do mnie minusowe przegrywy :D

   a jak się wreszcie zaczną pojawiać mniejsze matryce, to może wreszcie oledy wejdą do monitorów komputerowych.

   czy bym kupił? mocno się zatanawiam, bo nadal jest problem z wypalaniem.

   Skomentuj

    1. Ethanar
     Oceń komentarz:

     4    

     Opublikowano: 2019-03-08 17:53

     Fakt, że wypalanie wyświetlaczy OLED może być problemem (choć z roku na rok jest coraz lepiej) ale wydaje się po prostu, że to cena jest główną przeszkodą dla OLEDów w laptopach. Po prostu krojenie matryc 13"-16" się nie opłaca.

     Skomentuj

     1. maroo
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2019-03-08 23:38

      Tyle że cena jest sztucznie wygórowana. Koszty wytworzenia matrycy OLED są znacząco mniejsze niż LCD. Pomijam tu fakt kosztu samego źródła światła czyli materii OLED i nakładów na badania choćby w kwestii wypalania się. Ale ekran jest znacząco mniej skomplikowany, technologie produkcji bardzo zbliżone (warstwy przewodzące) ale sam ekran ma minimum elementów. Dziwię się że takie opory, jednocześnie nie dziwię bo to kwestia finansowa - jeszcze można sporo zarobić na LCD. Niedawno zakupiłem 4K LCD w miejsce uszkodzonej plazmy FHD. Oczywiście rozdzielczość bajka ale generalnie, straszna miernota do plazmy. O ile miałem plazme tanią i ten też tani, o tyle tam taniości nie było widać, obraz był świetny (odrobinę słaba biel, jasność) a tutaj jest żenująco słabo - lekkie przemieezczenie się w pokoju i fatality, jest clouding, jest zaciemniony przy rogach, szarości są ogromnie zależne od kąta patrzenia co też odbija się przy oglądniau z bliższa. Dlatego czekam na OLED lub inną alternatywę bo LCD to paść była i jest jeśli chodzi o TV. Tak, widziałem LCD z max półki Panasonica, Samsunga i jest sporo lepiej niż mój tani Phillips ale dalej trochę brak do plazmy

      Skomentuj

     2. Ethanar
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-03-10 13:28

      Generalnie pomija się koszty R&D. LG zainwestowało, inni nie. I dlatego LG dyktuje ceny.

      Skomentuj

     3. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-03-12 09:27

      "Tyle że cena jest sztucznie wygórowana. Koszty wytworzenia matrycy OLED są znacząco mniejsze niż LCD."

      zasadniczo prawda. lecz druga prawda jest taka, że uzysk przy drukowaniu matryc OLED (tak, oledy się drukuje) jest bardzo niski. a skoro jest dużo odpadu, więc cena też jest wysoka.

      na cenę wpływa też silnie dostępność, przy znacznie wyższej jakości obrazu na początku eksploatacji oleda.

      Moim zdaniem z LCD nadal można wycisnąć bardzo wiele, ale to już przy gęstym podświetleniu matrycowym, aby zmniejszyć rozświetlenie wokół jasnych elementów. wymaga to też dopracowania sterowników w celu równoczesnego sterowania matrycą i podświetleniem. I wtedy okazuje się, że LCD ma porównywalną jakość obrazu z OLED, a w dodatku w trakcie eksploatacji nie wypala się.

      za to cieszę się że Samsung w sumie odpuścił sobie produkcję dużych matryc OLED, bo nadal są problemy materiałowe. Za to robią sobie coś co nazwali microled, a to są już trwałe diody nieorganiczne, stosowane od lat, które przy zachowaniu niskiej temperatury pracy, są niemal wieczne. jako podświetlenie LCD wytrzymują baaaardzo długo.

      Skomentuj

     4. markuz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-03-23 19:41

      OLEDy dopiero będzie się drukować. Pojawiają się pierwsze prototypy, ale jeszcze troche czasu upłynie zanim trafią na rynek. Dzisiaj wszystkie matryce produkowane są tradycyjną metodą.
      Są drogie bo popyt 3x przewyższa podaż. LGD może dyktować wysokie ceny, a i tak się znajdą kupcy. Mało tego: do tej pory LGD sprzedawało "po kosztach", aby tylko zachęcić jak najwięcej klientów. Teraz, kiedy koszty produkcji spadają, oni... podnoszą ceny :>)
      Samsung odpuścił TV oled, ponieważ ich "klasyczne rgb" ma wady uniemożliwiające zastosowanie w dużych formatach. Próbowali, ale nie dało się ich wyeliminować.
      LGD używa opatentowanej technologii w-rgbw. Ich panele działają na innej zasadzie. Są jaśniejsze, trwalsze, mają lepsze kolory, potrzebują mniej prądu.

      Skomentuj Historia edycji

    2. Silver
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2019-03-08 18:50

     W droższych modelach są w ofercie panele z OLED np Thinkpad Carbon .... tylko cena uwaga ponad 8k zł a specyfikacja jakoś nie porywa za tą cenę.

     Skomentuj

    3. Malwin
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2019-03-09 12:42

     Czarne "belki" nic nie wypalą, bo w OLEDach czarny nie jest świecącym pixelem geniuszu xD

     Skomentuj

    4. BrumBrumBrum
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2019-03-12 09:21

     nie zastanawiam się, lecz wiem. na telewizorze jest dużo dynamicznych treści, z wyjątkiem logo nadającej stacji, oraz pasków także pasków "prawdy" w serwisach informacyjnych.

     w telefonach ekran świeci się relatywnie krótko, bo gaśnie przy każdej nadarzającej się okaczji.

     w przypadku monitorów komputerowych świecą one ciągle przez długi czas jak TV, ale mają ogromną ilość statycznych treści.

     efekt? dla oledów praca w roli monitora komputerowego jest najcięższym testem.

     Skomentuj

   1. Kropeczka
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-03-19 07:21

    Ja daje plusa

    Skomentuj

 2. HardCorak
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-08 16:58

  Brakuje jeszcze 32". Monitor z oledem byłby super a takich na rynku nie ma ponieważ?

  Skomentuj

  1. roman106
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-03-08 19:51

   Dell "wypuścił" monitor OLED. Bardzo szybko wycofał się ze sprzedaży - po cichu bez rozgłosu, żeby do porażki się oficjalnie nie przyznać.

   Skomentuj

  2. PeterMac
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-03-08 22:38

   @HardCorak - są, wpisz JOLED w Google.

   Skomentuj Historia edycji

   1. HardCorak
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-03-09 08:32

    Nawet jeśli są to tylko bardziej ciekawostki. Nie dość że kupić taki problem to jeszcze cena pewnie jak za OLEDa 80 cali.

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!