Na topie

Nissan ostrzeże przed odwodnieniem

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Ciekawostki Tematyka: Motoryzacja Producenci: Nissan

Osoba, której organizm nie jest właściwie nawodniony, ma dłuższy czas reakcji i słabszą uwagę – tak, jakby była pod wpływem alkoholu.

 • Nissan ostrzeże przed odwodnieniem
A A

Naukowcy z brytyjskiego Loughborough University wykazali w 2015 roku, że najzwyczajniej w świecie odwodniony kierowca może być równie dużym zagrożeniem na drodze, co kierowca znajdujący się pod wpływem alkoholu. Jego czas reakcji jest dłuższy, a uwaga – mniejsza. Inżynierowie z firmy Nissan najwyraźniej wzięli sobie to do serca, bo stworzyli materiał, który ma jasno dawać do zrozumienia, że… „panie kierowco, czas na łyk wody”.

Motoryzacyjny gigant z Japonii niejednokrotnie już zaskakiwał nas nietypowymi pomysłami, a SOAK rozwinęty we współpracy z holenderską firmą Droog jest kolejnym. To mianowicie materiał, którym można pokryć na przykład fotel kierowcy lub kierownicę. Jeśli „szofer” jest dobrze nawodniony, materiał zachowa swój naturalny kolor, ale gdy skład potu wykaże problem, fotel lub kierownica szybko zmienią barwę na żółtą.

Pomysł na SOAK nie jest zupełnie nowy. Pomysłodawczyni, którą jest Paulien Routs, myślała raczej o zastosowaniu w strojach treningowych, ale Nissan uznał, że można przenieść tę koncepcję i urzeczywistnić ją także w samochodach. Pozostaje tylko pytanie, ilu kierowców rzeczywiście zdecydowałoby się na taką „opcję”… Bylibyście wśród nich?

A skoro wspomnieliśmy o nietypowych pomysłach Nissana, to kilka z nich: funkcja trąbienia w przypadku zostawienia dziecka lub psa na tylnej kanapie, lakier świecący w ciemności oraz farba, dzięki której auto się nie brudzi.

Źródło: TechSpot, Nissan

Odsłon: 2969 Skomentuj newsa
Komentarze

2

Udostępnij
 1. kitamo
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-10-04 15:21

  Zamiast skupiać się na realnych problemach z bezpieczeństwem to zajmują się gadżetami.

  Skomentuj

 2. Yamaraj6
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-10-06 00:01

  Myślę, że raczej mało osób po bieganiu będąc spoconym wsiada do samochodu...

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!