Nokia Belle: aktualizacja systemu - Symbian jak Android

Jakub Kralka | 2012-02-09

Kategoria: Mobile Telefony Systemy operacyjne Tematyka: Symbian Producenci: Nokia

Symbian - system, który przed kilkoma laty był symbolem zaawansowanych technologii mobilnych - jest obecnie jednym z mniej liczących się graczy na rynku. Nokia wciąż jednak dba o jego rozwój.

Pozostający w cieniu mobilnego Windows, iOS czy Androida system regularnie rozwijany jest przez fińską firmę. W sieci zgodnie z zapowiedziami pojawiła się właśnie jego najnowsza aktualizacja, zatytułowana "Nokia Belle", która Symbiana wprowadza na salony nowoczesności, upodabniając go w sporym stopniu do konkurencyjnych systemów.

Nokia Belle Symbian Update

Update przewidziany jest dla następujących telefonów:

Zmiany w interfejsie są w tym wypadku dość znaczne. Dodano zupełnie nowe widżety oraz opcję przesuwania ich pomiędzy poszczególnymi ekranami. Skoro o tych ostatnich mowa mowa - ich dotychczasowa liczba została podwojona, obecnie system obsługuje do sześciu równolegle istniejących ekranów. Ulepszono również pasek opcji i menu.

Aktualizacji doczekały się również poszczególne opcje systemu, kamery są obecnie w stanie nagrywać filmy z jakością HD, poprawiono sposób wyświetlania stron internetowych. W niedalekiej przyszłości Nokia Belle ma udostępnić również korzystanie z biurowego pakietu Microsoft Apps.

Poniżej zamieszamy film, w którym firma Nokia wyjaśnia w jaki sposób dokonać aktualizacji telefonu.

Zobacz nowe produkty Nokia w marketplace

Nie przegap

Komentarze (19)

  1. Sanches
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2012-02-09 11:27

    Nie tak dawno pisało że Nokia wstrzymała rozwój Symbiana i zwolniła ileś tam osób z działu odpowiedzialnego za jego rozwój.
    Chyba coś przeoczyłem od tamtej pory

    Skomentuj

  2. mlodyb13
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-02-09 11:27

    ciekawe czy na nokie 500 też bedzie katualizacja

    Skomentuj

    1. deny86
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-02-09 11:38

      Tak, ma być na 100%. Tyle że z kilkutygodniowym opóźnieniem, a z jakich przyczyn to Ci już nie powiem bo sam nie wiem dokładnie.

      Skomentuj

    2. entuzjasta789
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2012-02-09 11:39

      na filmiku było napisane że będzie niebawem;)

      Skomentuj

      1. mlodyb13
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2012-02-09 12:39

        nawet nie bedą a są obsługiwane

        redakcjo zakualizuj liste obługiwanych smartfonów

        Skomentuj

  3. Adixxx
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2012-02-09 12:59

    Trzeba jeszcze zaznaczyć fakt, że Symbian Belle (czy jak kto tam woli Nokia Belle) jest obecnie jednym z najlepszych i najstabilniejszych systemów mobilnych, wystarczy poczytać recenzje (np. na gsmarena.com).
    Przeprowadzając aktualizacje do Belle na mojej N8 poczułem nareszcie, że mam nowoczesny oraz bardzo ładny system w telefonie. Stabilność co dziwne również została poprawiona. Nic się nie wiesza, resetuje czy spowalnia. Rozijana belka znana z Maemo/MeeGo a nie z Androida to również spore udogodnienie. Cały interface jest świetnie spasowany.
    Jednak najbardziej co mi się spodobało to zwiększona żywotność baterii. Teraz telefon spokojnie wytrzymuje mi bez ładowania +/- 100h (czasem jest to nawet 120h) przy średnim dziennym użyciu czyli godzinnym przeglądaniu internetu, ponad godzinnymi rozmowami, paroma smsami i muzyką.

    Szkoda, że Nokia rezygnuje z nareszcie godnego uwagi systemu... chociaż WP7 to świetny następca Symbiana.

    Skomentuj

    1. jan Kowalski
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2012-02-09 15:41

      100 godzin? Kolega ma N8 i jak gramy w wormsy na lekcji, to pada po godzinie. Nie sądze żeby nowy soft wydłużył działanie stukrotnie.

      Skomentuj

      1. cysi3k
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2012-02-09 17:14

        Ja gdy używam nawigacji też mi pada w 3 godziny ale gdy tylko dzwonie i sms'uję to 4 dni spokojnie trzyma.

        Skomentuj

  4. Anonim20
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2012-02-09 13:18

    Do Nokii 5230 będzie ten update:)?

    Skomentuj

    1. rambostyle88
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-02-09 15:56

      NIE!

      Skomentuj

  5. wrobli
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-02-09 15:11

    Tu jest stronka gdzie jest opisane jakie modele i czy jest juz dostepne oprogramowanie
    http://europe.nokia.com/find-products/nokia-belle-update/nokia-belle-update-availability

    Skomentuj

    1. losarturos
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-02-11 16:06

      A jak jakiś soft nie jest gotowy to szukamy w necie pojęcia Nokia Phoenix i sami sobie wgrywamy co z dostępnych softów nam się najbardziej podoba ;-)

      Skomentuj

  6. mortin123
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-02-09 20:20

    Update przewidziany jest dla następujących telefonów:

    Nokia N8
    Nokia E7
    Nokia E6
    Nokia X7
    Nokia C6-01
    Nokia C7
    Nokia Oro

    Skomentuj

  7. ninjaboy
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-02-09 21:44

    Zrobiłem wczoraj update mojej N8 do belle i muszę przyznać Nokia odwaliła kawał dobrej roboty w porównaniu do Anny, niebo a ziemia;)

    Skomentuj

    1. losarturos
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-02-11 16:04

      Mam takie same odczucia po aktualizacji C7. Nagle moja nokia przestała być mułem i zamieniła się w żółwia szybko biegającego ;-)

      Skomentuj

  8. Anonim20
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-02-12 19:08

    Człowiek zapytał z kulturą to trolle hejtują i minusują
    nie szło napisać tak jak użytkownik
    @wrobli to zrobił co za mózgo-zjeby

    Skomentuj

  9. gumidlo
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-02-13 10:25

    Czy na symbianie Bella mozna miec taka klawiature jak na Annie? Chodzi i o ta z duzymi klawiszami. Nie uzywalem tej obruconej w poziomie bo mam za duze paluchy no a teraz w Belle jestem skazany na nie albo na jeszcze mniejsze. Ratujcie.

    Skomentuj

  10. Lex-or
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-05-08 12:11

    Czasami już nie mogę czytać niektórych wypowiedzi. Zdaję mi się, że w niektórych przypadkach opiniowanie tych systemów polega tylko na tym, aby dopiec tym, którzy maja inne systemy w komórkach jak ten, co zamieszcza opinię. Czyli typowe - ,,a co, g.. wiem o funkcjonowaniu tego drugiego, ale i tak wiem, że to dziadostwo". Ale wracając do tematu - myślę, że obiektywnie mogą się wyrazić Ci, co korzystają z tego typu urządzeń nie tylko do zabawy, ale przede wszystkim do pracy. Każdy też wybiera takie narzędzia pracy, jakie mu odpowiadają. osobiście uważam, że zarówno android jak i symbian (zwłaszcza wersja Belle) są dobre. Korzystam w pracy biurowej z telefonów Nokii, na symbianie. Jestem z nich zadowolony. Posiadałem kilka urządzeń z androidem, podobnie jak wielu moich współpracowników i po kilku tygodniach pracy (pracy!) wielu zrezygnowało, zaznaczając, iz jest to fajne, jest to zrobione nie pod biurówkę, tylko pod zabawę, zakupy w jakiś sklepikach, względnie przeglądanie internetu. wszystko jest cukierkowe, choć działa bardzo płynnie. bardzo duży minus - android - możemy zapomnieć o anonimowości. Po oszacowaniu możliwości systemu uznaliśmy, że przecież nie potrzebujemy czegoś takiego. Druga bardzo istotna kwestia - urządzenia wyposażone w ten system - (z wyjątkiem HTC) - to jest nieporozumienie. Każda Nokia jest wykonana w taki sposób, że służy przez długi czas. Nie wiem jak Wam, ale mnie zależy i doceniam jakość wykonania telefonu. cdn

    Skomentuj

  11. Lex-or
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-05-08 12:25

    cd. NIe zauważyłem, aby w produktach Samsunga było się czym zachwycać. Co do symbiana - płynność działania to czasami jest abstrakcja, potrafi się zawiesić. Różnie bywa z mapami, choć są darmowe. Posiada jednak kilka plusów, o których użytkownicy Nokii wiedzą. Każdy powinien sobie odpowiedzieć na pytanie czego oczekuje od telefonu ( o ile można go tak jeszcze nazwać). Osobiście po doświadczeniach, nie wybiorę zabawkowego i kolorowego systemu android. Pracuje na symbianie, ponieważ jest on dla mnie wygodniejszy. A co do kwestii jego ,,przedpotopowości" - a co to ma za znaczenie, biorąc pod uwagę że żywotność każdego smartfona nie wynosi już 5 lat, tak jak kiedyś telefony wytrzymywały. Obydwa systemy są dobre, obydwa mają minusy. Uważam jednak, że nie ma tak naprawdę podstaw twierdzić, że symbian to jest zło nad złem. Bo taka opinia wyssana jest z palca i poparta raczej...hmmm....ograniczeniem umysłowym. Gumidlo - w Belle jest możliwość włączenia klawiatury alfanumerycznej. podczas pisania smsa na dole masz ikonkę taką z 3 poziomymi kreskami (czyli funkcja przy której włączasz np. emotikony) - wchodzisz i włączasz kl. alfanumeryczna. Pozdrawiam.