Na topie

Oczyszczanie dysku po aktualizacji Windows 10 - czyli jak odzyskać 10GB wolnego miejsca

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Tematyka: Porady Windows Windows 10

Po dużych aktualizacjach Windows 10 typu cumulative update, może zostać od 10GB do 20GB starych plików, które zajmują nam dysk. Warto wiedzieć, że można je odzyskać wbudowaną w system funkcją Oczyszczanie dysku: Oczyść pliki systemowe

Oczyszczanie dysku po aktualizacji Windows 10 - czyli jak odzyskać 10GB wolnego miejsca

A A

Jeśli jeszcze nie znasz tej funkcji systemu, może się przydać, zwłaszcza gdy nie masz pojemnego dysku. Po dużych aktualizacjach Windows 10 (nazywanych przez MS cumulative update) - jak ta ostatnia 1709 o której pisaliśmy - system tworzy na dysku C: katalog Windows.old, ze starymi plikami. Dla posiadaczy pojemnych dysków nie jest to problem warty uwagi i zachodu, ale gdy nasz komputer jest wyposażony w dysk SSD zaledwie 128 lub 64GB (a niektóre intelStick mają nawet 32GB), zajęcie go 10GB archiwum ze starymi plikami, wydaje się czystym marnotrastwem.

Każdy kto już próbował ręcznie kasować katalog Windows.old przekonał się, że nie da się go całkowicie usunąć (bez używania brutalnych metod lub usuwania z poziomu innego systemu). W najlepszym przypadku odzyskamy około 4GB.

Oczyszczanie dysku po aktualizacji Windows 10

 

W Windows 10 jest jednak "legalne" narzędzie do odzyskiwania zajętego miejsca i kasowania starych plików Windows, a nazywa się Oczyszczanie dysku: Oczyść pliki systemowe.

Windows 10 - Oczyszczanie dysku: Oczyść pliki systemowe

Aby je otworzyć wykonaj następujące czynności:

  1. W Exploratorze - Ten Komputer, kliknij na dysku C prawym przyciskiem myszki i wybierz z menu Właściwości
     
  2. W otwartym oknie (zakładka Ogólne) kliknij przycisk Oczyszczanie dysku (tuż obok wykresu z wizualizacją zajętości dysku C
     
  3. Otworzy się kolejne okno Oczyszczanie dysku, w nim z kolei kliknij na przycisk Oczyść pliki systemowe
     
  4. Po kilkunastu sekundach skanowania ponownie pojawi się okno Oczyszczanie dysku, ale teraz na liście pojawią się dodatkowe opcje, między innymi Poprzednie instalacje systemu Windows

Windows 10 - Oczyszczanie dysku: Oczyść pliki systemowe

Teraz wystarczy zaznaczyć, kliknąć OK, poczekać kilka minut i odzyskujemy od 10 do 18GB - zależnie od tego, jak dawno nie korzystaliśmy z tej funkcji.

Polecamy także:

inf. własna

Odsłon: 29496 Skomentuj newsa
Komentarze

34

Udostępnij
  1. chotnik2
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2017-12-30 19:17

    To jest przeciez w systemie od W95 chyba...

    Skomentuj

    1. randallandhopkirk
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-01 02:09

      Ta funkcja, ale poprawnie działająca znalazła się dopiero w Windows 7, ale już po premierze bety Windows 10. Wcześniej jej działanie to była zaledwie imitacja, bez realnego rezultatu.

      Skomentuj

      1. chotnik2
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2018-01-01 17:09

        Nie prawda.
        Ogolnie dzialala, tylko miala mniejsza/inna funkcjonalnosc, np nie czyscila sciagnietych i juz zainstalowanych update z SoftwareDistribution folderu.

        Skomentuj

    2. jeomax.co.uk
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-01-01 21:13

      Patrzac obiektywnie na rozwoj portalu oraz "postep" kulturowy smiem twierdzic, ze jeszcze za swojego zycia przeczytam tu niejeden "artykul" opisujacy sensownosc wciskania przycisku START.

      Skomentuj

  2. Adriian
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-12-30 19:20

    A niech mi ktoś powie co się stało jak po reinstalacji office 2016 z 12GB wolnego zrobiło się 49GB?

    Zainstalowałem na tej samej partycji, pełna wersja (wszystkie składniki programu).

    Chyba niemożliwe, że wcześniej uzbierało się aż 37GB aktualizacji?

    Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      12    

      Opublikowano: 2017-12-31 04:22

      Nie doceniasz Windowsa : )

      Skomentuj

  3. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-12-30 20:06

    A ja bym chciał przestrzec przed ręcznym kasowaniem Windows.OLD po aktualizacji.
    Na jednym z komputerów okazało się, że system po aktualizacji z jakichś powodów nadal używa plików z Windows.OLD i po usunięciu katalogu z poziomu płytki startowej (bo normalnie się nie dało - pliki zablokowane w użyciu) system przestał się uruchamiać.
    Za to narzędzie MS wygląda, że przenosi pliki do katalogu Windows, bo takich problemów nie sprawia.

    Skomentuj

    1. drcocaina
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2017-12-30 20:27

      Zgadza się po aktualizacji w katalogu Windows_OLD są pliki/biblioteki używane przez system po aktualizacji. Usunięcie "permanentne" folderu powoduje błąd systemu i nie da się uruchomić komputera.

      Skomentuj

      1. CrisPL
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2017-12-30 21:07

        Te wasze komentarze wydają się nielogiczne, bo skoro używa tych bibliotek to system nie pozwoliłby ich usunąć. Sam usuwałem ten folder wielokrotnie i nic się nie stało.

        Skomentuj

        1. 3ndriu
          Oceń komentarz:

          8    

          Opublikowano: 2017-12-30 22:59

          Może skorzystali z metod brutal force. Możesz wszystko usunąć na dysku jak będziesz chciał. To czy powinieneś to już inna sprawa...

          Skomentuj

    2. kokosnh
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-12-30 22:25

      skoro pisało że są w użyciu, to co się dziwisz ? Trzeba było usunąć wszystko poza używanymi.

      Skomentuj

    3. NanoXen
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-12-31 00:36

      Potwierdzam, też miałem taki przypadek
      w moim przypadku konkretnie jakieś używane czcionki tam były
      normalnie usunąć się foldery nie chciały, ale po zabawie uprawnieniami dałem sobie radę... tyle że system już nie ogarniał, bo w menu start i jakichkolwiek okienkach nie było napisów :D
      zakończyło sie reinstalacją systemu...

      Skomentuj

  4. PIRAT_PL
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-12-30 20:32

    Ja pamiętam ta funkcja była od 98 (95 miałem niecały rok czasu na kompie więc nie pamiętam).
    Ale na XP czy 7 jak już miałem jakieś pojęcie o korzystaniu z komputera to użytkowałem tą opcję czyszczenia z innymi.

    Skomentuj

  5. Vatharian
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-12-30 20:36

    To nie wszystko.
    Jeszcze ten folder:
    C:\windows\SoftwareDistribution\Download
    Tam lądują pobrane, ale niezainstalowane aktualizacje. Teoretycznie Windows update powinien czyścić stąd wszystko, tak samo oczyszczanie dysku, ale wielokrotnie się spotkałem z leżącymi tam śmieciami.

    Kilka godzin temu oczyszczałem laptopa po aktualizacji do najnowszej kompilacji Windows 10, i oczyszczanie dysku usunęło 21 GB "plików Windows Update", a w wymienionym folderze zostało jeszcze kolejne 8 GB, z datami >3 miesiące wstecz.

    Skomentuj

    1. PIRAT_PL
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-12-31 11:45

      Aaaa i już się człowiek dowiedział czegoś nowego, no tym razem nie ma tam dużo ale zawsze trochę pamięci więcej na SSD ;) Dzięki

      Skomentuj

    1. Moria
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-12-30 23:53

      W kolejnym wątku wklejasz te swoje mądrości? Wydaje ci się, że komuś tym zaimponujesz? Litości.

      Skomentuj

    2. shadowman333
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-12-31 11:13

      Czego to ludzie nie zrobią dla alkoholu...

      Skomentuj

      1. drcocaina
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-01-01 16:44

        Wystarczyło powiedzieć: daj na browara :)
        Przypomniała mi się jeszcze sytuacja z życia.
        Miałem kolegę, który prowadził na początku XXI wieku kawiarenkę internetową. Jak komputer załapał wirusa to robił z tego "zagrożenie biologiczne" na dzielnicy i zamykał szefowi lokal na 24H, "bo trzeba" było na wszystkich komputerach system z back-up-u przywracać. To był dopiero Informatyk Janusz. Miał jeszcze jedną bolączkę proces svchost.exe to do dziś dnia jest dla niego wirus umożliwiający obserwowanie szefowi co robi w pracy przez wbudowaną kamerę.

        Skomentuj Historia edycji

  6. xrobcio
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-31 00:48

    To jeszcze polecam wklepac w CMD
    %Systemroot%\system32\cmd.exe /c cleanmgr /sageset:65535 & cleanmgr /sagerun:65535

    Skomentuj

  7. Kapperro
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-31 01:26

    Warto również co jakiś czas klepnąć jako admin (w cmd lub PowerShell):

    Dism.exe /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup /ResetBase

    zwłaszcza gdy system ma już trochę zainstalowanych poprawek i folder WinSxS kapkę nam "spuchł". :)

    Skomentuj

    1. chotnik2
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-01 17:12

      To jest to samo, co robi opisana w artykule opcja, tylko jeszcze z zaznaczona opcja "Windows update - oczyszczanie".
      Jak tak odpalisz to wlasnie w tle sie uruchamia dism.

      Jak po tym odpalisz ta komende ktora podales, to wykonuje sie w sekunde.

      Skomentuj

  8. Esper
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-31 09:19

    Dla jakiej wersji win10 to działa? Ja tej opcji nie mam...

    Skomentuj

    1. NanoXen
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-31 10:32

      Dla każdej
      i dla każdego innego Windowsa

      Skomentuj

    2. kaviter
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-31 11:33

      u mnie też tego nie ma

      Skomentuj

    3. harukapl
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-31 12:03

      Powinno być dla wszystkich, niestety po aktualizacji do builda 1709 znikła mi opcja "Oczyść pliki systemowe"

      Skomentuj

  9. Tomasiak
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-31 10:46

    Ło panie... ja mam 30GB xD

    Skomentuj

    1. gabioless
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-31 11:42

      Ja miałem ponad 37GB

      Skomentuj

    2. Tijiv
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-01 07:16

      27GB XD

      Skomentuj

    3. ECRYGIGS
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-01-01 16:39

      Ja mam 1.7GB i wole tego nie ruszać, bo kto wie ;D

      Skomentuj

  10. harukapl
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-12-31 11:45

    Ogólnie polecam użyć NTLite i zrobić sobie kompilacje bez tego całego syfu Microsoftowego, zyskać można sporo dodatkowego miejsca :)

    Skomentuj

  11. jwq007
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-31 15:21

    czy to normalne, że do tej pory nie widzi mi najnowszej wersji systemu do zainstalowania w windows update?

    Skomentuj

    1. jeomax.co.uk
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-01-01 21:15

      Normalne. A co wiecej - zdrowe (dla ciebie). Jak bedziesz "napalony" za bardzo, to skonczysz z najnowsza latka systemu, ktory bedzie chodzil, jak chce. Przy czym w wiekszosci raczej "nie chce".

      Skomentuj

  12. patol1984
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-02 07:21

    Nie używałem oczyszczania od 2 lat a tu tylko 1GB

    Skomentuj

  13. Daniel303
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-02 11:11

    Powinna być opcja w sondzie: Zawsze używam tego narzędzia po instalacji aktualizacji przez system.