Ciekawostki

Superkomputer za 30 milionów złotych trafi do Politechniki Gdańskiej

z dnia 2014-10-11
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
58 komentarzy Dyskutuj z nami

Będzie to najszybsza maszyna obliczeniowa w Polsce - wykona biliard operacji matematycznych na sekundę.

Superkomputer PG
foto: Wikipedia via TVN24

30 milionów złotych – tyle kosztować będzie superkomputer, który do końca tego roku zostanie zbudowany przez konsorcjum firm Megatel i Action na terenie Politechniki Gdańskiej. Ta cena zobowiązuje – będzie to pierwsze w Polsce urządzenie potrafiące wykonywać biliard (1 000 000 000 000 000) operacji matematycznych na sekundę.

Maszyna będzie miała formę klastra – grupy połączonych ze sobą komputerów. Urządzenie zostanie wyposażone we więcej niż 2600 procesorów, a całość zostanie pomieszczona w 30 szafach. Tak skonstruowane monstrum ważyć będzie około 15 ton. Jerzy Proficz z Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej zapewnia, że będzie to jednak najszybsza maszyna obliczeniowa na terenie naszego kraju.

Do czego wykorzystany zostanie gdański superkomputer? Według przekazanych przez Proficza informacji, znajdzie on zastosowanie w wielu dziedzinach – między innymi fizyce, chemii i medycynie. Konkretnie mowa jest tutaj o przeprowadzaniu wirtualnych eksperymentów – maszyna pozwoli na przechodzenie przez cały proces szybciej i taniej niż w rzeczywistości.

Superkomputer Politechniki Gdańskiej posłuży również między innymi do analizy zapisów dźwiękowych oraz obrazów. Jeśli mowa o tym ostatnim – komputer przeanalizuje nagrania z badań przewodu pokarmowego w celu wskazania obrazów mogących sugerować występowanie niepokojących zmian.

Trzeba też dodać, że to nie pierwszy superkomputer Politechniki Gdańskiej. Od trzech lat pracuje tam również inne tego typu urządzenie. Według rektora prof. Henryka Krawczyka „starszy brat” jest jednak około dziesięć razy wolniejszy niż najnowszy nabytek.

Źródło: PAP, TVN24

marketplace

Komentarze

58
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  30 milionów złotych za superkomputer na potrzeby nauki, techniki i medycyny... Niewiele w porównaniu z portalem internetowym dla bezdomnych za 50 milionów zł. Ech, Polska...
  Zaloguj się
  45
 • avatar
  Szkoda, że nie podaliście w jakie procesory będą wyposażone.
  Zaloguj się
 • avatar
  Teraz będą mogli przeprowadzić symulacje i udowodnić zamach w Smoleńsku.
 • avatar
  ale będą kopać bitcoiny ;D
  Zaloguj się
 • avatar
  Dobra to teraz sobie pomyślcie, jaki superkomputer można by zbudować za 1,5 miliarda, które poszły w błoto na bramki na autostradach.
  Zaloguj się
 • avatar
  Niestety, GTA na tym komputerze chodziło by wolniej niż na high-endowym PC. Moc tego komputera bierze się z tego że ma pare tysięcy przeciętnych procesorów, z których GTA było by w stanie wykorzystać jeden lub najwyżej dwa.

  Bardzo trudno jest pisać złożone oprogramowanie czasu rzeczywistego, tak żeby efektywnie używało wielu procesorów. Złożone, to znaczy takie które nie musi po prostu przeliczyć sto bazylionów razy tego samego wyrażenia, tylko wykonuje wiele wzajemnie zależnych od siebie operacji, których nie da się trywialnie zrównoleglić.
  Zaloguj się
 • avatar
  Nalezy im sie, lata temu gdy tam studiowalem mechanike tez prze jakis czas mieli tam jeden z najszybszych komputerow europie. Dopiero po jakims czasie ktos powiedzial mi ze mijam to cacko kazdego dnia jak chodzilem na wyklady.
  Zaloguj się
 • avatar
  W czasie, gdy go zgłoszą do top500 będzie najwyżej w drugiej 50-tce i to przez 1/2 roku.
  Xeony będą na bank, tylko czy nowe E5 14-18 rdzeni, czy E5 12 rdzeni, no i czy będą Xeony phi lub Tesle, czy same CPU.
  Zaloguj się
 • avatar
  wracamy do czasów kiedy na kompa trzeba było mieć całe osobne pomieszczenie :D
  Zaloguj się
 • avatar
  Za 10 lat taka moc obliczeniowa będzie w każdym domowym PC więc po co wydawać 30 milionów jak za 10 lat taki zestaw złoży się za 1500
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Podajcie jaki jest pobór mocy tego superkomputera !
  Skąd wzieli na niego pieniądze i dlaczego jest to opłacane z moich podatków ?
  Wiadomo że nic to ie wniesie a nawet jak coś wynajdą to sprzedadzą zagranice i tyle Polska skorzysta...!
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  Chciałbym zauważyć, że reprezentacja Polski historycznie wygrała z Niemcami. I osiągnęła to w stricte niemiecki sposób. Nie grając piłką, grając mniej wolnych, bez rożnych, a jednak skutecznie. To jak nowa husaria, w oblężeniu a jednak zwycięsko.
  Nie bomy się być POLAKAMI
  Zaloguj się
  -14
 • avatar
  Ja chce taki w końcu na czymś gta iv pójdzie w stałych 60 klatkach na sekunde
  Zaloguj się
  -20
 • avatar
  Pójdzie na tym łacz dogs w 30 klatkach na s ? :D
  Zaloguj się
  -24
 • avatar
  30mln na komputer???A ja 2 tygodnie bije sie z myslami ( i kobieta) czy wydac 1300zl na GTXa 970
  Zaloguj się
 • avatar
  Mam nadzije, ze Megatel i Action to Polskie firmy, ktore zyskaja na doswiadczeniu bo juz i tak sprzet musimy kupowac z zachodu....
  Zaloguj się
 • avatar
  i nawet na tym nie zagraja eklusiwy z konsol he he
 • avatar
  To dobrze bo może w końcu obliczą przeciętny iloraz inteligencji studenta politechniki podzielony przez ilość litrów wódki którą może wypić.
 • avatar
  Ciekawe jak szybko łamie hasła.