Na topie

Plotki o planach Intela dotyczących Skylake-X refresh

Autor:
Krzysztof Hukalowicz

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Procesory HEDT od Intela ostatnio nie miały zbyt dobrej prasy. Rezygnacja z lutowania IHS, czy problemy z sekcją zasilania płyt opartych na układ X299 na pewno nie działały na korzyść tych CPU.

  • Plotki o planach Intela dotyczących Skylake-X refresh
A A

Kaby Lake-X skończy swój żywot na koniec 2018. Sprzedaż wypadła zdecydowanie poniżej oczekiwań Intela. Nie dziwi to jednak, bo tak naprawdę nie do końca wiadomo do kogo był skierowany ten procesor. Skylake-X natomiast doczeka się "odświeżenia" w trzecim lub czwartych kwartale bieżącego roku. Dostępne wersje będą miały między 6 a 18 rdzeni.

Intel Skylake-X i9 i7

Nie nastąpią żadne zmiany architekturalne, za to wróci proces lutowania odpromiennika (IHS) do rdzenia, zamiast używanego od tej generacji HEDT tzw. gluta. Wydaje się, że to reakcja Intela na potrzebę utrzymania tempa wzrostu wydajności. Obecnie dostępna generacja osiąga na ogół od 150 do 200 MHz większe zegary ponad standardowe. Dzięki zmianie (na to co było do tej pory kluczową cechą HEDT!) Intel spodziewa się osiągania do 5 GHz na 12 i 14-rdzeniowych odmianach, z TDP szacowanym na między 275 a 300 W.

Intel Skylake-X i9 i7

Wymusi to na pewno konieczność opracowania nowego rozkładu sekcji zasilania (a już wcześniej bywały one problematyczne). Firma Supermicro zapewnia, że opracowała już produkt ze wsparciem 300W TDP, jego oznaczenie to SuperO C9X299-PG300. Na koniec informacja odnośnie następcy. Architektura Cascade Lake (CLX) z 14 nm procesem produkcyjnym pojawi się prawdopodobnie dopiero w połowie 2019 roku, a nie jeszcze 2018, jak sugerowały wcześniejsze doniesienia.

Źródło: HardOCP

Odsłon: 4102 Skomentuj newsa
Komentarze

26

Udostępnij
  1. mutissj
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-04-11 15:51

    Ryzen TR ich do tego zmusi

    Skomentuj

  2. BariGT
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2018-04-11 15:56

    @kitamo
    To jak to bylo?
    " hur dur procesory pękajo jak sa lutowane, dlatego musimy miec gluta" - czy jakos podobnie? :)

    Jak widac strach oblecial przed nowymi TR2 to i lutowac procesory mozna.

    Skomentuj

  3. FennPL
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-04-11 17:11

    hahaha, wpadka i szybka zmiana frontu

    Skomentuj

  4. usuniety_c89fe1248fbe
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-04-11 17:22

    Miło, co prawda wystarcza mi zwykłe i5 skylake, ale jeżeli pojawi się lutowanie, to bardzo chętnie zmienię platformę na takiego 6 lub 8 rdzeniowca i na kilka lat pozostanie mi tylko zajmować się modernizacją GPU.

    Skomentuj

    1. chotnik2
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-11 20:15

      Tylko 6 core juz jest w Z370 i bedzie Z390, bez sensu troche sie pchac w drozsze X

      Skomentuj

      1. usuniety_c89fe1248fbe
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2018-04-11 21:34

        Ale tam nie ma lutowanej czapki, a jak wspomina artykuł, będą musiały powstać również płyty z lepszą sekcją zasilania, więc dla mnie to bardziej opłacalne niż obecne Z370/390. Pomijam, że może będę chciał 8 rdzeni.

        Skomentuj

        1. chotnik2
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-04-12 11:20

          Moze w Z390 tez bedzie lut na 8C. Oby.

          Skomentuj

  5. chotnik2
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-04-11 18:27

    Gdzie ci obrońcy gluta?
    Podobno przy lutowaniu sa mikropekniecia i w ogole i w szczegole to jest do d...
    To co sie stalo, ze Intel do tego wraca?!

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-12 09:21

      "TDP szacowanym na między 275 a 300 W"

      Skomentuj

    2. marcadir
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-12 12:58

      AMD ich trochę przydusiło to i lut się znalazł... pęknięć nie będzie, mają nadmiar gluta to za szpachlę będzie robić :-)

      Skomentuj

  6. chotnik2
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-04-11 22:33

    Odnosnie Skylake X i naszych lokalnych ekspertow od glutow :

    kitamo 2017-09-06 15:38
    a co maja napisac ? ze mają problem z lutowaniem w tej litografii chipow?

    Jesli pasta zapewnia prawidłowe działanie procesora nie ma to zadnej roznicy dla normalnego kowalskiego.
    A jesli chodzi o overclockerow to i tak intel radzi sobie lepiej nawet na tej pascie bo zapas OC jest wiekszy jak sie okazuje niz w lutowanych ryzenach.
    Sprowadzanie problemu do pasty jest jak najbardziej bledne gdy nie mamy zadnej alternatywy ktora by przemawiala za stosowaniem lutowanego połaczenia.

    ------


    mjwhite 2017-09-06 19:42
    najciekawsze jest to że glut przeszkadza jedynie najbardziej zagorzałym fanboyom amd, tym którzy intela i tak by nie kupili.

    -------

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-04-12 07:07

      no i? Jakoś nie widzę żeby zaczęli lutować obecne sky-x.

      Skomentuj

      1. chotnik2
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-04-12 10:00

        No wlasnie po to jest ten refresh - zeby lutowac.

        Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-04-12 11:33

          na właśnie ale w dużo wyższym tdp, widać 300W to za dużo dla past.
          Z resztą cały ten news jest grubymi nićmi szyty i nie wiele w nim sensu.

          Skomentuj

  7. xxx.514
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-12 11:58

    300W TDP? Chyba naprawdę boją się AMDkowskiego TR... Ciekawe jak zatem będą robili pod to płyty, gdzie obecne x299 mają problemy z przegrzewającymi się sekcjami zasilania, zapowiada się interesująca końcówka lata.

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-12 13:34

      Daj spokój w hedt intel ma przewagę rdzeni i zegara więc po co ma dalej żyłować te procki?!

      Skomentuj

      1. BariGT
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-04-12 14:46

        Tak tak. Zapomniales dodac, ze przez gluta najmocniejsze procki maja throtling nawet bez OC a profesjonalisci nie beda budowac custom loopa tylko po to aby mogli pracowac.

        Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-04-12 15:55

          "przez gluta najmocniejsze procki maja throtling nawet bez OC"

          Oj chyba mijasz się z prawdą. Na stoku było 69 a po lekkim OC poniżej 85'C Fakt że z wydajnym wentylatorem, dobre aio powinno spokojnie wystarczyć, ale nie ma mowy o rozbudowanym customie.

          "For example, even at stock speeds I used a Notcua NH-U14S with a pair of fans installed and both the i9-7980XE and 19-7960X both hit just over 69C at stock fan speed settings. Meanwhile, overclocking all cores past 3.7GHz required both fans spinning at maximum speeds to keep temperatures under the 85C mark. "

          http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/76102-intel-i9-7980xe-i9-7960x-performance-review-14.html

          Efektywność energetyczna 16C i 18C lepsza niż ryzena.

          https://www.anandtech.com/show/11839/intel-core-i9-7980xe-and-core-i9-7960x-review/14

          Skomentuj Historia edycji

          1. BariGT
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-04-12 16:51

            70C na stocku uzywajac jednego z najwiekszych dostepnych chlodzen powietrznych. Teraz juz wiesz czemu ten sam Xeon musi byc lutowany bo na "tacke" nikt 1.5kg radiatora zakladac nie bedzie

            Skomentuj

          2. ElFi_
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-04-12 17:57

            Mój "glutowaniec" nawet nie na stocku tylko w idle @4,8GHz (stałe) ma 34 stopnie przy temperaturze w pokoju 24 stopni. Tylko, że ja spędziłem kilka dni (oczywiście dorywczo) na poznaniu platformy i właściwym doborze parametrów....

            Skomentuj

          3. BariGT
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-04-12 19:49

            Mowimy o 18 Rdzeniowym i9 czy Pentiumie? Bo to pewna różnica.

            Twój 3930K jest lutowany jakbys nie wiedział.

            Skomentuj

          4. mjwhite
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-04-12 20:42

            Ooo to xeony są lutowane? to pewna informacja? zawsze chciałem to wiedzieć.

            Skomentuj

          5. ElFi_
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-04-12 22:09

            Mam już i7-7820X - inaczej bym nie zabierał głosu. Skoro ja mam na 8 rdzeniach przy 4.8GHz w idle 34 stopnie to jakim cudem na 18 rdzeniach w stock jest 69? Czy gość, który złożył tę platformę poświęcił choć 15 minut na ogarnięcie ustawień czy odpalił wszystko na auto i stwierdził że kiła?

            Skomentuj

          6. ElFi_
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-04-12 22:50

            "BariGT
            70C na stocku uzywajac jednego z najwiekszych dostepnych chlodzen powietrznych. Teraz juz wiesz czemu ten sam Xeon musi byc lutowany bo na "tacke" nikt 1.5kg radiatora zakladac nie bedzie"

            Nie zachowuj się jak wiejski głupek. Nie masz procesora o którym wydajesz opinie, nie zadałeś sobie trudu przeczytania tekstu tylko wyrwałeś JEDEN wyraz z kontekstu. Tam jest napisane, że kiedy wentylator chodził na STOCKOWYCH ustawieniach to procesor pod OBCIĄŻENIEM miał 69 stopni, a jak podkręcono do 3.7GHz to wentylator musieli rozkręcić na maksa aby utrzymać tempy poniżej 85 stopni. Rozumiesz jaką absurdalną pomyłkę popełniłeś? A jak wszyscy podchwycili Twoją idiotyczną narrację..... Co za ludzie....

            A ja wyłapałem pomyłkę, bo w przeciwieństwie do innych komentujących tutaj posiadam Skylake-X i wiem jak on pracuje.

            Skomentuj

  8. lkozierowski
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-04-12 16:24

    Panowie, próbujecie "kłócić się" z inżynierami z Intela czy AMD ?
    Glut się nie sprawdził i już i Wasze dywagacje na ten temat są tylko fantazjowaniem :)

    Skomentuj

    1. ElFi_
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-04-12 17:52

      Który konkretnie procesor posiadasz (SK-X z glutem) i jakich problemów doświadczyłeś?