Na topie

Steam pozwala płacić w złotówkach [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry komputerowe

Kategoria: Gry Gry komputerowe Tematyka: BLIK Steam Valve

Aktualizacja: na platformie Steam pojawiła się możliwość płacenia za gry w naszej polskiej walucie – PLN. Wreszcie się doczekaliśmy!

Steam pozwala płacić w złotówkach [AKT.]

A A

Aktualizacja [14.11.2017]: Doczekaliśmy się! Są już złotówki na Steamie. Oficjalnie za gry komputerowe można w tym sklepie płacić w polskiej walucie. Szybka analiza pokazuje, że nie nie ma uniwersalnego przelicznika euro-złotówki (najczęściej jednak jest to wartość mieszcząca się w granicach 3-4 zł / 1 euro). Przy okazji dodano obsługę transferów pieniędzy Przelewy24 i opcji BLIK. Portfele z euro natomiast zostały automatycznie przewalutowane na PLN według aktualnego kursu.

News [10.11.2017]: Bardzo długo kazano nam czekać na tę wiadomość, ale wreszcie możemy ją podać: lada dzień na Steamie za gry na peceta będziemy mogli płacić złotówkami. Waluta PLN zostaje wprowadzona na platformę Valve wraz z dziesięcioma innymi.

Plotki na ten temat pojawiały się już od dłuższego czasu, ale teraz mamy konkretne informacje. Najważniejsza z nich jest taka, że od 13 listopada na Steamie będzie można płacić w PLN, a także (choć raczej niewielu z was będzie mogło to docenić) w ARS (peso argentyńskie), CRC (colón), ILS (nowy izraelski szekel), KZT (tenge), KWD (dinar kuwejcki), QAR (rial katarski), UAH (hrywna), UYU (peso urugwajskie), VND (dong wietnamski) oraz dolarach w Południowej Azji.

Można się domyślać, że jest to reakcja serwisu Steam na rosnącą konkurencję. O ile bowiem globalnie jest to bezapelacyjny numer jeden, to już lokalnie musi walczyć z innymi platformami (w naszym kraju np. z GOG-iem, który ostatnio pokazał, że zależy mu na polskich graczach). 

Oczywiście wprowadzenie obsługi złotówek to jeszcze za mało – także ceny muszą być odpowiednio dostosowane do realiów. Czy tak będzie, na razie nie wiadomo, ale według serwisu Łowcygier.pl można liczyć na bardzo atrakcyjny przelicznik na poziomie 1 euro – ok. 3,60 zł. To oznaczałoby bezpośrednie przeliczanie z dolarów, co Polacy pewnie by docenili.

Źródło: Steam Database

Odsłon: 9407 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij
  1. maker
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2017-11-10 08:49

    Z tego co Steam napisał w mailu nasz portfel będzie przeliczony po aktualnym kursie euro, dlaczego w przypadku gier miałoby być inaczej ;)

    Skomentuj

    1. stalkerpl
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-11-14 10:00

      zgadza się, co za radość dla POLAKÓW zamiast 20 euro zapłacimy 80zł, dzisiejszy dzień powinni zrobić świętem narodowym

      Skomentuj

  2. maker
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-11-10 08:49

    Z tego co Steam napisał w mailu nasz portfel będzie przeliczony po aktualnym kursie euro, dlaczego w przypadku gier miałoby być inaczej ;)

    Skomentuj

    1. Geralt
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-11-10 13:31

      Moze dlatego, ze pierwotne ceny beda w USD, wiec nie mozna ich porownac do tych z EURO, gdzie stosowano w wiekszosci przypadkow 1 USD= 1 EURO. Mam nadzieje, ze wlasnie tak bedzie, bo mam troche euro w portfelu:). Szkoda ze nie sprzedalem reszty kart, tj ponad 2K kart:)

      Skomentuj

      1. stalkerpl
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-11-14 10:01

        słyszałem że nadzieja jest matką głupców

        Skomentuj

  3. Xivos
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-11-10 14:30

    A co jak ktoś ma w porftelu steamowym euro w momencie wejścia w życie płatności z złotówkach? Przeliczą te np moje 10 EUR na złotówki po kursie 3.6 czy jak?

    Skomentuj

  4. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-11-10 16:04

    "1 euro – ok. 3,60 zł"
    Przy takim przeliczniku i tak nie będzie się opłacać kupować tam gier. Nadal w grę będą wchodzić tylko duże promocje i zakup kodu do steam z innego źródła. Szkoda, bo liczyłem, że po wprowadzeniu naszej waluty będzie można przestać kombinować, ale jak widać, nic to nie zmieni.

    Skomentuj

    1. Yamaraj6
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-11-14 08:26

      Dokładnie już nie mówiąc o tym, że nowy AC kosztuje np 250 zł czyli przelicznik normalny ponad 4 zł za Euro. Jak już wprowadzali złotówki to mogli oddzielić Polskę od reszty Europy, coś takiego jak ma teraz Rosja np. wtedy może ceny byłyby normalniejsze. W chwili obecnej nadal płacimy za gry jak Niemiec a zarabiamy jak Rosjanin. Takie nieproporcjonalne ceny są strasznie bezsensowne ponieważ sprzedaż będzie o wiele mniejsza w naszym kraju i tak dana firma straci bo ludzie spiracą grę albo wcale w nią nie zagrają.

      Skomentuj

        1. xchaotic
          Oceń komentarz:

          -2    

          Opublikowano: 2017-11-14 13:06

          Sorki, ale ja kupilem AC w Media Expert za 180PLN i to z 5(!) plytami DVD, zeby przez tydzien nie sciagac gry. IMO na Steamie/uPlay powinno byc taniej bo nie musza placic za pudelko/dystrybucje.

          Skomentuj

  5. topiq
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-11-14 08:41

    Pewnie chodzi o to, o czym pisali wcześniej. Firmy miały same ustalić cenę w zł, albo ceny z automatu zostaną przeliczone na zł po kursie właśnie ok. 3,60 zł = 1 euro. Czyli w praktyce nadal opłaca się bardziej szukać promocji w naszych polskich sklepach niż na Steam. Chyba, że jakiś produkt jest niedostępny po za Steam, to wtedy i tak wychodzi taniej niż wcześniej w euro. Osobiście z zakupami wstrzymam się do Black Friday. -75% połączone z ceną w zł może w końcu wyjść korzystnie. Najważniejsze, że można w końcu normalnie płacić a nie dać zarabiać pośrednikom z USA. Tak z grubsza przejrzałem ofertę i w prawie każdym interesującym mnie przypadku znalazłem tańszą cenę po za Steam. No cóż... Cudów się raczej nie spodziewałem ani przelicznika 1 euro = 1 zł, czy tzw. pricebugi czy jak to się zwie. Aż taką cebulą nie jestem, ale na forach widziałem, że aż wrzało, jakby mieli co najmniej za darmo rozdawać gry.

    Skomentuj Historia edycji

    1. Robak
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-11-14 10:05

      1. Ceny nie będą prezliczane z automatu. Jak ceny nie poda wydawca nie będziemy gry mogli kupić.

      2. W polskich sklepach od jakiegoś czsu i tak jest drożej niż w kluczykowniach.

      Skomentuj

      1. topiq
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-11-14 11:26

        Wszystko zależy w co kto grywa. Ja głównie symulatory, ale też starsze produkcje bym chętnie nabył. Ale jak na Steam taka starsza 5 letnia giera kosztuje powiedzmy 80 zł a na cdp czy muve albo innych sklepach kupię za 30 zł no to jest spora różnica. Z tymi cenami tak naprawdę nie wiadomo jak jest. Miałem kilkanaście pozycji na liście życzeń w cenie około 15 euro. Obecnie prawie wszystkie mają cenę około 54 zł. To są gry różnych wydawców. Wszędzie wychodzi przelicznik 3,6 zł za euro. Nie chce mi się wierzyć, że każdy z wydawców tak prosto sobie przeliczył a nie dał własnej ceny, tak jak przedmówcy pisali, że w niektórych pozycjach przelicznik jest ponad 4 zł za euro. Faktycznie wiele produkcji nie ma żadnej ceny. Przykładowo Mafia II, której cena w euro była dość wygórowana, obecnie nie ma żadnej ceny. Z trójką jest podobnie. Czas pokaże, jak się te ceny unormują. Dla niektórych wydawców polski zł to jest straszna abstrakcja a co dopiero inne waluty, które weszły wraz z naszą złotówką. Najważniejsze że złotówki już są i płatności jak BLIK też. jest to ogromny krok naprzód.

        Skomentuj

  6. wojtek_pl
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-11-14 09:16

    Hahaha ! Przeliczyli po 4.311 zł za EUR. Ciekawe, jak sobie to wymyślili, że ktoś kupi nowego Wolfensteina za 59,99EUR a po przeliczeniu za 259,99 zł ! :))) Toż nawet w Empiku jest za 179 zł.

    Skomentuj

    1. raffal81
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-11-14 09:44

      Ceny gier pudełkowe i cyfrowe zawsze się różniły, co by nie mówić że różnica i tak chora.

      Skomentuj

  7. DreamerDream
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-11-14 10:15

    Niby fajnie bo złotówki, więcej opcji przelewu ale... ponad 40% gier nie można teraz kupić..... mam nadzieje, że z czasem wszystkie gry znów będą do kupienia. Jak nie, to steam zrobił ogromną przysługę g2a i innym sklepom z kluczami.

    Skomentuj

  8. miedzianek
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-11-14 12:40

    Szczerze? Bez rewelki, znalazłem największą różnicę w grze z mojej biblioteki. Batman AK kupiłem za 20zł w wersji GOTY, a na Steam jest za...129 :D

    Deus Ex-43 K/219 S
    Prey-69 K/179 S

    Jedyne, co z listy znalazłem tańszego to PUBG-100zł K/79zł S.

    Także początek taki sobie, ale czekam na wyprzedaże ;)

    Skomentuj

  9. chotnik2
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-11-14 18:38

    Wolfenstein: Colossus - 260PLN
    Wiekszosc gier Ubi - 250PLN

    Generalnie jezeli chodzi o duzych wydacow to bez zmian, albo i drozej niz mozna u nas kupic lokalnie.

    Nadzieja jest to, ze teraz ceny mogliby nam liczyc z dolarow (bo nie jestesmy juz w zaden sposob zwiazani ze strefa Euro), ale szczerze w to watpie.