Na topie

ASUS GPU Tweak - testujemy przydatne narzędzie do kart graficznych

Autor:
Kamil Myzia

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Kategoria: Karty graficzne Producenci: ASUS

Poznaj aplikację GPU Tweak - przydatne narzędzie do podkręcania i monitorowania pracy kart graficznych ASUS. Polecamy.

A A

Overclocking (podkręcanie) nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla największych entuzjastów. Przygotowaliśmy artykuł poradnikowy na temat aplikacji ASUS GPU Tweak, która według nas świetnie sprawdza się w roli narzędzia do podkręcania kart graficznych. W artykule wyjaśniamy jak obsługiwać GPU Tweak i do jakich kart dołączana jest ta aplikacja. Jednocześnie mamy nadzieję, że - podobnie jak my - waszym zdaniem podkręcanie kart graficznych z taką aplikacją jak GPU Tweak faktycznie jest czynnością nieskomplikowaną i wydajność mogą już zwiększać nie tylko zapaleni overclockerzy, ale także mniej doświadczeni użytkownicy.
 

GPU Tweak - pierwsze wrażenie

doctor vga gpu tweak

Aplikacja GPU Tweak jest obecnie dodawana do każdego akceleratora graficznego firmy ASUS. Ten niewielki i - jak się za chwilę przekonacie - prosty w obsłudze program pozwoli zapanować m.in. nad parametrami pracy i monitoringiem karty graficznej. Zbadałem autorski GPU Tweak, rozkładając go na czynniki pierwsze i przedstawiając najbardziej wartościowe walory.

Dodam, że GPU Tweak używamy od kilku miesięcy podczas testowania kart graficznych. Nasi starsi czytelnicy powinni pamiętać wcześniejszy program ASUS o nazwie SmartDoctor. Choć spełniał swoje podstawowe funkcje, to jednak brakowało mu kilku istotnych rzeczy (chociażby przejrzystości i łatwości poruszania się po nim). W GPU Tweak mamy najważniejsze opcje wyciągnięte na pierwszy plan: suwaki odpowiedzialne za modyfikacje częstotliwości taktowania i regulację obrotów wentylatora.

Aplikacja jest umieszczana na nośniku wraz ze sterownikami i w między czasie można ją szybko zainstalować. Warto również co jakiś czas odwiedzać stronę producenta i sprawdzać, czy nie pojawiła się nowa aktualizacja. Program jest gotowy od razu do pracy od razu po instalacji (choć zalecamy jeszcze restart komputera). Karty graficzne ASUS biły już niejednokrotnie rekordy w przeróżnych benchmarkach i widać, że producent chce dać choć szczyptę takich wrażeń domowemu użytkownikowi. GPU Tweak w kilka chwil potrafi przyspieszyć akcelerator o kilka, a nawet kilkanaście procent. A najlepsze, że wystarczy tylko podstawowa wiedza na temat komputerów.

Tuż po uruchomieniu

Tryb Podstawowy

Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji otwiera się standardowo czerwono-czarne okno z dostępem do podstawowych opcji: regulacja taktowania rdzenia graficznego, pamięci operacyjnej i prędkości wentylatora.

Tryb PodstawowyTryb Podstawowy

Wystarczy jeden klik i mamy w formie wykresów przedstawioną pracę akceleratora graficznego.  Oto wyświetlane informacje:

  • Temperatury elektroniki karty graficznej
  • Aktualne użycie GPU (w grach rośnie do blisko 100%)
  • Zasilanie rdzenia graficznego
  • Zasilanie linii PCIE
  • Procentowe wykorzystanie obrotów wentylatora
  • Obroty wentylatora
  • Częstotliwości taktowania
  • Użycie pamięci operacyjnej

Wykaz powyższych funkcji jest w zupełności wystarczający dla nie tylko przeciętnego gracza, ale i większości użytkowników. Monitoring może oczywiście działać w tle. Po zakończeniu zabawy mamy podgląd, np. na maksymalne osiągane temperatury bądź użycie pamięci operacyjnej.

Oprócz standardowych funkcji warto zapoznać się z wykresem dotyczącym zasobów pamięci operacyjnej. Producenci co chwilę dokładają jej i twierdzą, że dzięki temu wzrośnie wydajność w grach. Teraz możemy to szybko sprawdzić w GPU Tweak i nie dać sobie wmawiać, że np. 4 GB to dziś standard. Jeśli gramy w mniejszych rozdzielczościach, może się okazać, że 1 GB będzie w zupełności wystarczającą ilością RAM-u. Sprawdzimy to uruchamiając ulubione gry i później analizując wykres o nazwie "Memory Usage" (zużycie pamięci).

Tryb Podstawowy

Wszystkie dane dotyczące architektury, częstotliwości taktowania, pojemności pamięci RAM, czy nawet daty, kiedy nastąpiła premiera danego układu graficznego znajdują się w zakładce ASUS x GPU-Z, która opiera się na bardzo popularnej aplikacji GPU-Z.

Tryb podstawowy a zaawansowany

Tryb PodstawowyTryb Zaawansowany

GPU Tweak daje użytkownikowi dostęp do jeszcze jednej zawansowanej opcji, a mianowicie modyfikacji napięcia zasilającego rdzeń graficzny. Im wyższe, tym zazwyczaj więcej megaherców można wycisnąć z chipu. ASUS jednak ustanowił górny próg w aplikacji, tak aby użytkownik nie spalił akceleratora.

Funkcje - GPU Tweak

Co więcej, standardowo częstotliwość taktowania procesora graficznego i jego napięcie są zsynchronizowane. Przestawiając suwak odpowiedzialny za taktowanie w prawą stronę, jednocześnie podwyższamy napięcie.

Odsłon: 88578
Komentarze

56

Udostępnij