Na topie

Najlepsze darmowe programy do szyfrowania danych

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Bezpieczeństwo

Każdy chciałby mieć pewność, że dane przechowywane na komputerze nie wpadną w niepowołane ręce. Oto najlepsze darmowe programy do szyfrowania danych.

 • Najlepsze darmowe programy do szyfrowania danych | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Trudno wyobrazić sobie już życie bez komputera. Niezależnie od tego, do czego głównie go wykorzystujemy, na dysku twardym mamy zazwyczaj mnóstwo ważnych danych. Chyba nikt nie chciałoby dzielić się nimi z osobami postronnymi. W związku z tym dbać należy o bezpieczeństwo, co wbrew pozorom nie musi kończyć się jedynie na posiadaniu oprogramowania chroniącego przed wirusami.

Warto zainteresować się również kwestią szyfrowania danych. Nie jest to wcale skomplikowane, wystarczy bowiem skorzystać z odpowiedniego programu. Wśród darmowych propozycji znaleźć można kilka w największym stopniu wartych uwagi. Oto nasze propozycje.


 1.  

  CloudFogger

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna
  Wielkość pliku:
  9,3 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 oraz osobne wersje dla Mac OS, iOS i Android
  Wersja językowa:
  angielska

  CloudFogger


  CloudFogger wygląda z pozoru na program bardzo prosty. Nie da się ukryć, że interfejs jest rzeczywiście mało rozbudowany, a co za tym idzie łatwy w obsłudze. To co jednak najważniejsze pozostaje tutaj niewidoczne.

  W przypadku CloudFogger mamy do czynienia z 256-bitowym algorytmem szyfrującym AES (Advanced Encryption Standard). Jakby tego było mało, dodatkowo przewidziano opcję zabezpieczania plików hasłem oraz wirtualny dysk określany czymś w rodzaju sejfu, gdzie automatycznie szyfrowane są wszystkie dodawane treści. Zabezpieczać można jednak każdy dowolny plik czy katalog znajdujący się na dysku twardym, nośniku USB, karcie pamięci, dysku chmurowym, a nawet załączniki poczty elektronicznej.

  Zaletą CloudFogger są systematyczne i częste aktualizacje, dzięki którym twórcy na bieżąco eliminują drobne błędy. Podobać może się też możliwość korzystania z programu na urządzeniach z różnymi systemami. Przygotowano go bowiem z myślą nie tylko o Windows i Mac OS, ale także Apple iOS oraz Google Android.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 2.  

  VeraCrypt

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna
  Wielkość pliku:
  13,3 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 oraz osobne wersje dla Mac OS i Linux
  Wersja językowa:
  polska

  VeraCrypt


  VeraCrypt określany jest jako jeden z najbardziej udanych spadkobierców niezwykle popularnego swojego czasu programu TrueCrypt. Bazuje on zresztą na wspomnianej propozycji i ma to dość wyraźne odbicie nie tylko w wyglądzie interfejsu, ale także w zakresie funkcjonalności.

  Korzystać można tutaj z szyfrowania całego dysku (wewnętrznego lub zewnętrznego), jak również poszczególnych partycji. Przydatną opcją jest też tworzenie dysku wirtualnego w zaszyfrowanym pliku, którego wielkość określa się wedle uznania.

  Stosowane są tu zaawansowane algorytmy szyfrujące - AES-256, Serpent oraz Twofish. Nie zabrakło też opcji szyfrowania kaskadowego, czyli wykorzystania dwóch lub trzech wymienionych algorytmów. Wszytko w iteracjach liczniejszych niż w jakimkolwiek innym programie. Mimo tego nie można narzekać na szybkość działania programu.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 3.  

  Gpg4win

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna
  Wielkość pliku:
  25,5 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
  Wersja językowa:
  angielska

  Gpg4win


  Gpg4win to już naprawdę rozbudowany program do szyfrowania danych, który sami twórcy określają propozycją dla bardziej zaawansowanego i doświadczonego użytkownika. Tak naprawdę określać można go jako swojego rodzaju zestaw, ponieważ składa się z kilku elementów.

  Ten najważniejszy to narzędzie szyfrujące GnuPG, ale nie bez znaczenia jest również menadżer certyfikatów Kleopatra (oraz alternatywny GPA), a także wtyczki dla Microsoft Explorer i Microsoft Outlook. Dzięki tej drugiej otrzymujemy możliwość łatwego szyfrowania załączników w wiadomościach email. Początkowo opcja ta dostępna była w Microsoft Outlook 2003 i 2007, ale systematyczne aktualizacje rozszerzyły to grono także o wydania 2010, 2013 oraz 2016.

  Jeśli chodzi o samą technologię szyfrowania, producent zastosował tu algorytm RSA. Postawiono zatem na wykorzystanie dwóch kluczy (publicznego i prywatnego) wykorzystywanych do szyfrowania i odczytywania danych. Przewidziano też możliwość generowania sum kontrolnych - SHA-1, SHA-256 oraz MD5.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 4.  

  BoxCryptor

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Wielkość pliku:
  20,4 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 oraz osobne wersje na Mac OS, iOS, Android, Windows Phone i Blackberry OS
  Wersja językowa:
  angielska

  BoxCryptor


  BoxCryptor może być postrzegany jako pewne przeciwieństwo Gpg4win. W tym przypadku mowa bowiem o programie bardzo prostym w obsłudze, mniej rozbudowanym, ale jednocześnie także skutecznym w działaniu, w czym największa zasługa algorytmu AES-256.

  Wykorzystując go BoxCryptor jest w stanie szyfrować dane z dysków fizycznych jak i chmurowych, a także takich nośników jak pendrive'y czy karty pamięci.

  Na konto plusów BoxCryptor zapiać należy bez wątpienia szeroką kompatybilność. Program dostępny jest nie tylko w wersji na system Windows, ale także Mac OS oraz wszystkie najpopularniejsze platformy mobilne.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 5.  

  WinMend Folder Hidden

  pobierz program

  Ważne dane:
  Licencja:
  bezpłatna
  Wielkość pliku:
  2,4 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
  Wersja językowa:
  polska

  WinMend Folder Hidden


  WinMend Folder Hidden to zdecydowanie najprostsze z proponowanych przez nas narzędzi, z którego obsługą nikt nie powinien mieć najmniejszych problemów. Program umożliwia szybkie ukrywanie plików bądź folderów i tym samym zabezpieczenie ich przed innymi osobami.

  Danych ukrytych za pomocą WinMend Folder Hidden nie da się odszukać w żaden sposób, prócz omawianego programu rzecz jasna. Aby nikt nie zrobił tego za nas, na samym wstępie ustalić musimy hasło dostępu. Co istotne, z programu korzystać można z w celu zabezpieczania danych nie tylko z dysku twardego, ale także zewnętrznych nośników.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum


 6.  

Mogą Cię również zainteresować:

Odsłon: 99373
Komentarze

4

Udostępnij