Ekosystem Huawei - moc zintegrowanych usług
Mobile

Ekosystem Huawei - moc zintegrowanych usług

przeczytasz w 4 min.

Huawei tworzy swój własny ekosystem - HMS, zintegrowane środowisko usług. Dzięki temu chce wykorzystać potencjał swoich urządzeń oraz dostarczyć klientom maksymalnie dużo treści od razu ze swoimi produktami.

Co to jest HMS, czyli Huawei Mobile Serwices

Huawei Mobile Serwices - to własne, autorskie usługi Huawei. Od czasu jak Huawei nie ma dostępu do Google Mobile Services, jest to spory problem, gdyż oprócz parametrów urządzeń, najważniejsz jest co z nimi możemy zrobić. A czym byłby nowoczesny telefon bez oprogramowania? Dlatego Huawei stanął przed zagadnieniem stworzenia swojego oprogramowania.

Huawei Mobile Serwices to nastęujące usługi:

ID Huawei - spoiwo dla systemu usług mobilnych Huawei

Huawei od pewnego czasu rozwija swój własny ekosystem usług. Spaja je ID Huawei, konto użytkownika, które wyróżnia się na tle innych kont identyfikujących. Bliżej mu do konta Google niż podobnych rozwiązań stosowanych przez konkurencyjnych producentów. Założenie ID Huawei pozwoli nam efektywnie korzystać z możliwości smartfonu Huawei i wygodnie migrować pomiędzy kolejnymi posiadanymi urządzeniami. Możemy też liczyć na szybszy dostęp do nowych aktualizacji systemu w porównaniu z niezarejestrowanymi użytkownikami.

ID Huawei

Konto ID Huawei jest zbiornicą informacji na temat użytkownika, które mogą przydać się teraz lub w przyszłości do korzystania z usług ekosystemu. Użytkownik ma wgląd w swoje dane za pomocą Centrum prywatności, może tez określić jak wiele o nim mogą dowiedzieć się inne witryny i aplikacje. Do konta ID Huawei można przypisać karty płatnicze, urządzenia (maksymalnie 10 jednocześnie zalogowanych), a także gromadzić na nim punkty lub kupony rabatowe, które, podobnie jak korzyści zbierane w grach mobilnych, dostajemy za aktywność w ramach ekosystemu (komentarze, ale też takie instalowanie wskazanych aplikacji), a potem wymieniamy na różne powiązane z nim produkty.

Jedną z pierwszych korzyści, które możemy odczuć już od dawna, są Motywy. Po zalogowaniu się z pomocą ID Huawei możemy wybierać nie tylko te preinstalowane, ale również te zebrane w repozytorium Huawei. Są tam zarówno darmowe jak i płatne pozycje. Motywy i ich poszczególne elementy można dowolnie modyfikować i łączyć. Elementy można zakupić i przekazać także jako prezent znajomym użytkownikom.

Własna chmura w Huawei - nie tylko wirtualny dysk

Wyróżniającym się elementem jest także Chmura Huawei. Zapewnia dostęp do sieciowego dysku (domyślnie i za darmo jest to 5 GB miejsca, za większą pojemność trzeba płacić), który użyjemy jak zwykłego chmurowego dysku lub przestrzeni na kopie zapasowe najważniejszych danych. To między innymi zawartość Galerii, Notatki, nagrania z systemowego dyktafonu, ustawienia kalendarza. Ekosystem ID Huawei jest w pewnym stopniu tworem wtórnym. Czyli oferującym to co już wcześniej mogliśmy używać w ramach usług Google, ale dostosowanych do produktów marki Huawei i nastawionych na urządzenia mobilne. Domyślne 5 GB może nie wystarczyć gdy zechcemy wykonać pełną kopię zapasową systemu (w tym wszystkie dane utworzone przez użytkownika wraz z konfiguracją systemu i aplikacji).

Chmura Huawei

W przypadku użytkowników z wrażliwymi danymi, których utrata byłaby bolesna, dokupienie dodatkowej pamięci i wykonanie zdalnej kopii stanowi alternatywę do kopii realizowanej lokalnie na przenośnej pamięci. Chmura Huawei nie jest usługa wygórowaną, obecnie można zakupić na przykład 200 GB na rok za około 100 zł. To oferta promocyjna z 30% zniżką. Dostępne są tez opcje 100 i 2048 GB.

Z okazji świąt wszystkie usługi w Chmurze Huawei zostały przecenione o 50%. W ten sposób 2 terabajtowy plan zakupimy płacąc 19,99 zł miesięcznie lub z góry za cały rok 240 złotych. To już naprawdę ostatni moment by skorzystać z tej oferty.

Dostęp do naszej chmury Huawei możliwy jest także z pomocą dowolnego innego niż smartfon urządzenia poprzez portal cloud.huawei.com.

Huawei AppGallery - trzon, na którym buduje się sukces Huawei Mobile Services

Promocje, zniżki i różnego rodzaju gifty to cecha charakterystyczna usług Huawei na obecnym etapie rozwoju. Z jednej strony ma to przyciągnąć użytkownika, z drugiej zaktywizować tych już posiadających ID Huawei. Formy aktywności w ramach ekosystemu Huawei obejmują nie tylko zakupy, ale też komentarze i recenzje dotyczące posiadanych i zakupionych produktów oraz narzędzi. Z tymi najczęściej będziemy mieli do czynienia w AppGallery.

AppGallery Huawei 1
AppGallery Huawei 2

Aplikacje w autorskim sklepie z aplikacjami Huawei AppGallery udostępniane są na zasadzie priotytetu narzędzi lokalizowanych. Polski posiadacz smartfonu Huawei będzie miał proponowane polskie aplikacje, potem te z jego regionu. Programy są posegregowane według kategorii. Mamy także rekomendacje tworzone z wykorzystaniem uczenia maszynowego, listę najwyżej ocenianych i bannery prowadzące do promocji lub konkursów. Aplikacje, które trafiają do AppGallery są dokładnie sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa tak jak to przystoi szanującemu się repozytorium oprogramowania.

Te wszystkie działania są realizowane w jednym celu - przekonania jak największej liczby użytkowników smartfonów Huawei do HMS i pokazania im, że można wyobrazić sobie smartfon wyłącznie z tymi usługami. Nie mniej funkcjonalny od takiego, który bazuje na GMS (Google Mobile Services).

HiCare - znane od lat narzędzie wsparcia, które też integruje się z ID Huawei

Choć HMS jest wciąż ekosystemem rozwojowym, to nawet jeśli nie sięgnęliście na przykład po dedykowaną przeglądarkę Huawei, skorzystanie z ID Huawei mogła już dawno wymusić chęć lub potrzeba skorzystania z narzędzia HiCare. Służy ono nie tylko diagnostyce smartfonu (za pomocą kontekstowych funkcji testowania komponentów i funkcji), ale też komunikacji awaryjnej z serwisem. Odpowiednie odnośniki znajdziemy na zakładce Usługi.

Zakładka Polecane w HiCare to zbiór ciekawych porad, na przykład wyjaśnienie działania inteligentnego pilota czy odpowiedź na pytanie „dlaczego ładowanie nagrzewa smartfon?”. A także ofert produktowych w sklepie huawei.pl. Z poziomu HiCare dostaniemy się tez do forum na którym autentyfikujemy się również poprzez ID Huawei.

HiCare Huawei

ID Huawei na razie nie jest podstawą do logowania się na większości internetowych witryn czy do aplikacji, tak jak ma to miejsce w przypadku Google ID. Jednak już teraz ID Huawei pomaga w personalizacji czego przykładem jest wersja testowa Huawei Asistant. Nie jest to stricte asystent głosowy, a raczej narzędzie spinające na jednym ekranie odnośniki do najważniejszych aplikacji, podsumowania codziennej aktywności i aktualności z sieci.

Korzyści płynące z rejestracji ID Huawei

Gdybyśmy mieli podsumować jakie korzyści daje nam obecnie ID Huawei będzie to:

  • personalizacja smartfona
  • synchronizacja ustawień systemowych pomiędzy posiadanymi urządzeniami
  • dostęp do chmury Huawei, z dyskiem sieciowym
  • wykonywanie zdalnych kopii zapasowych systemu z dokładnym podziałem na poszczególne kategorie danych, których kopie chcemy wykonać
  • identyfikacja w aplikacjach Notatnik, Galeria, Zdrowie, Przeglądarka Huawei i synchronizacja zgromadzonych w nich danych pomiędzy urządzeniami
  • dostęp do usług wsparcia, promocji i nagród
  • dostęp do AppGallery czyli repozytorium aplikacji powstającego pod egidą Huawei, w domyśle mającego zastąpić całkowicie Google Play
  • dostęp do Huawei Music, Huawei Video i Huawei Reader - źródeł multimediów i tekstów, które mają aspiracje do bycia alternatywą dla rozwiązań firm trzecich (to usługi, które jeszcze czekają na wdrożenie w Polsce)
  • Huawei Assistant czyli organizator naszego dnia na smartfonie

Pewne korzyści nie są jeszcze tak widoczne, ale gdyby Huawei udało się zrealizować wszystkie plany (a przynajmniej te, o których wiemy), użytkownik kupujący smartfon tej marki dostanie dostęp do bogatego środowiska treści, które pozwolą wydobyć potencjał posiadanego urządzenia lub urządzeń. Nie będzie musiał szukać ich źródeł, te przyjdą do niego same po utworzeniu ID Huawei w postaci preinstalowanych aplikacji i funkcji systemowych połączonych z tym kontem uzytkownika.

HMS, a nie tylko technologie, wyróżnikiem marki Huawei w przyszłości

Ta przyszłość nie jest tak odległa, jej wejście przyśpieszyły sankcje nałożone przez USA. Podobnie jak inwestycje, które mają zintensyfikować pracę deweloperów nad wprowadzeniem jak największej liczby aplikacji do AppGallery.

Huawei Mate X MWC 2019

Przedsięwzięcia od którego powodzenia będzie zależeć globalny sukces całego HMS. Każdy producent smartfonów, dąży do zapewnienia użytkownikowi wygodnego środowiska użytkownika i Huawei radzi sobie z tym dobrze. Ale w końcu sięgniemy też po inne dodatkowe programy. A o ich dostępność zadba firma, która niejednokrotnie udowodniła, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych.

Źródło: inf. własna 

Czytaj więcej na tematy związane z Huawei:

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kuciem
    15
    O wy dziady przekupne z benchmarka...
    Nie dosc, ze wzieliscie w lape za pisanie tych bzdur i klamstw (w ktorych nawet sami sobie zaprzeczacie, napisze poniezej gdzie), wymieniacie w artykule wylacznie plusy a minusow nie ma, to jeszcze do tego wszystkiego kasujecie nieprzychylne komentarze. Jestem pewny ze skasowaliscie, bo bylo wiecej komenatarzy wczesniej, a poza tym w nawisie przy sekcji jest '(3)' a widoczny jest tylko jeden, jedyny ktory nie byl nieprzychylny huiwejowi. Bardzo nie ladnie, jestem zawiedziony jak wchodzicie w nowa, kupo-chinska dekade.

    Odnosnie przykladu gdzie najpierw piszecie klamstwa a 3 linijki nizej sami potwierdzacie, ze to klamstwa, akapit o chmurze:
    1wsza linijka: "Wyróżniającym się elementem jest także Chmura Huawei"
    4rta linijka: "Ekosystem ID Huawei jest w pewnym stopniu tworem wtórnym. Czyli oferującym to co już wcześniej mogliśmy używać w ramach usług Google"
    No to jak, wyrozniaca sie kopia? Ta chmura nie wyroznia sie NICZYM czego by nie oferowaly inne chmury.
    • avatar
      mich64
      9
      A mapy będą chińskie?
      • avatar
        spock2
        8
        O ktoś usunął komentarze? To ja jeszcze raz - nie chcę Janosika a chcę mapy Google. I co? No i jeszcze Netflix, HBO i np. notowania giełdowe się przydadzą, może bolt i uber. Da radę na tym cudzie? Jak nie to po co mi to?
        • avatar
          lo_fi72
          5
          WhitePress - Cyt "Pierwszą i najważniejszą kwestią są 2 słowa, które zawsze muszą się znaleźć nad materiałem promocyjnym - „Artykuł sponsorowany”. Art. 36 Prawa Prasowego mówi o tym, że ogłoszenia i reklamy muszą być oznaczone w sposób nie budzący wątpliwości, iż nie stanowią one materiału redakcyjnego."
          • avatar
            Enthu5iast
            2
            A jaka jest alternatywa dla apki YouTube na tym smartfonie?
            • avatar
              LocutusOfBorg
              1
              No na razie to raczej reklamowa SZMOC bije z tej strony. Poniżej oczekiwań.
              • avatar
                nędzny spamer
                0
                Strona dla przegrywów internetowych na www.bit.ly/SzukamDziewczyny
                • avatar
                  Blackshmith
                  0
                  a jak tam z NFC????
                  • avatar
                    hubercikowy27
                    -1
                    nie ma facebooka i messangera, więc po co mi taki smartfon
                    • avatar
                      sergio3950
                      -3
                      HaHAha.....
                      • avatar
                        Gatts-25
                        -6
                        Korzystam z AppGallery bo jest rzeczywiście czytelny i bardzo przyjemny w obsłudze.Chińczycy widać mają wsparcie Europejczyków w opracowywaniu tej usługi.Żeby nie było , że sklep Huawei będzie trafiał idealnie w gusta Europejczyka.Już teraz AppGallery prezentuje się lepiej od Sklepu Play.Zobaczymy co zrobi Google by poprawić wizerunek swojego sklepu Play.
                        • avatar
                          nędzny spamer 2
                          0
                          Strona dla przegrywów internetowych na www.bit.ly/SzukamDziewczyny
                          • avatar
                            maerkki
                            0
                            Oglądaj -Psy 3: W imię zasad 2020 jak i inne filmy/seriale

                            www.ciinema.eu
                            =========
                            Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp,
                            Koszt 20zł więc warto zwrócić uwagę.
                            Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.