Drony

Amazon ma nowego drona - to nietypowa maszyna z dużym potencjałem

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
9 komentarzy Dyskutuj z nami

Amazon chce uruchomić usługę dostaw dronowych tak szybko jak to możliwe, ale też nie popełnić falstartu. Do realizacji tego celu poważnie przybliża go ta nowa konstrukcja.

Podczas konferencji re:MARS (Machine Learning, Automation, Robotics and Space) firma Amazon pokazała światu najnowszą wersję swojego drona Prime Air przeznaczonego do realizacji dostaw kurierskich drogą powietrzną. Dzięki tej maszynie usługa ma zaliczyć start już za kilka miesięcy.

Nowy Prime Air wygląda wyraźnie inaczej niż jego poprzednik. To intrygujący dron cechujący się 30-minutowym czasem pracy między ładowaniami, możliwością transportowania paczek o wadze do 2,2 kg oraz – co najciekawsze – systemem błyskawicznej zmiany trybu lotu z poziomego na pionowy. 

Amazon Prime Air dron

Chodzi mianowicie o to, że nowy Prime Air może startować i lądować pionowo – jak helikopter czy jakikolwiek inny dron, a w powietrzu przechylać się w taki sposób, by osłony śmigieł pełniły funkcje skrzydeł, czyli: przechodzić do trybu poziomego i latać jak samolot.

Dzięki temu, że wykorzystuje sześć wirników (a nie cztery) ma być bardziej stabilny w locie i lepiej radzić sobie z silniejszymi podmuchami wiatru. Jest więc bezpieczniejszy, a ten aspekt będzie niezwykle istotny podczas wprowadzania takiego rozwiązania na rynek. 

Oprócz interesującej konstrukcji Amazon postarał się również o odpowiednie oprogramowanie. Dzięki sztucznej inteligencji, najnowszym sensorom, technologii wizji stereo i zaktualizowanym algorytmom dron ma lepiej radzić sobie w obieraniu optymalnego toru jazdy oraz wykrywaniu i omijaniu przeszkód.

Powyższy materiał wideo pozwala rzucić okiem na nowego drona firmy Amazon w akcji. Przypomnijmy, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to rozpocznie on regularne działanie jeszcze przed końcem tego lub zaraz na początku przyszłego roku.

Źródło: New Atlas, Engadget, Amazon

Warto zobaczyć również:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gregory7
  Zapomniałem dodać że mieszka tu i pracuję ponad 10 milionów ludzi!
  1
 • avatar
  eltra
  Jak dla mnie 30 minut pracy to troszkę skromnie chociaż chyba amazon wie co robi. Na chwilę obecną wydaje mi się za wcześnie chce to amazon wprowadzić chociaż jestem zwolennikiem postępu:) I akurat w tej kwestii kibicuje Amazonowi
 • avatar
  gregory7
  Przykład miasta Nowy York mieszkam tu ponad 10 lat, jest to
  miasto biurowców i apartamentowców nic poza tym, praca tu to robota na budowie( 50%) lub w biurze (45%).
  Bo reszta się nie liczy! Na ulicach znajdziesz małe sklepiki przemysłowe (99¢) kawiarenki, restauracje, dużo banków (na każdym rogu, większości pustych) pralnie.
  Gdzie reszta zawodów? Zastanówcie się przez chwilę.
  -1
 • avatar
  Kapitan Nocz
  No ale gdzie to ma dostarczać te paczki z czasem lotu 30min, czyli jakieś 15min w jedną stronę? Tak to sobie policzyłem i przy prędkości 50km/h (co i tak jest na wyrost), dron da radę obrócić w obie strony na promieniu 12,5km.