Laptopy

AMD zaatakuje rynek mobilny? Będą 4 i 3 rdzeniowe CPU

przeczytasz w 2 min.

Koncern AMD był na tyle nieobecny na rynku urządzeń mobilnych, że wydawało się, iż praktycznie z niego zrezygnował. Firma planuje jednak spektakularny powrót, za sprawą wprowadzenia układów Fusion oraz premiery 3- i 4-rdzeniowych mobilnych Phenomów II.

Powrót AMD do gry był zapowiadany już od dobrych kilkunastu miesięcy, kiedy to po premierze układów graficznych Radeon HD z serii 4000 koncern wyraźnie złapał wiatr w żagle, i jeżeli chodzi o rynek układów graficznych to wiedzie mu się świetnie. Niestety tego samego nie można powiedzieć o branży najbardziej dochodowej dla koncernu, czyli układach CPU. Mimo coraz lepszych i bardziej śmielszych konstrukcji, AMD jest wciąż o krok za Intelem, choć widać tu już znaczny progres. Niestety ciągle pozostają segmenty, w których AMD praktycznie nie ma nic do powiedzenia. Teraz jednak ma się to zmienić.

Jak łatwo się domyśleć, chodzi o rynek mobilny, na który AMD szykuje już długo zapowiadane układy Fusion. Mają one trafić do sprzedaży w kilku odmianach różniących się wydajnością i energooszczędnością. Jednak to ciągle wizja przyszłości - co AMD ma do zaproponowania teraz? Otóż dzięki opublikowaniu przez firmy Dell i Acer listy podzespołów, które mają być montowane w najnowszych Notebookach dowiadujemy się, że AMD może za chwilę nieco namieszać na rynku mobilnym.

W ofercie Della znajdujemy jedynie skromną zapowiedź wprowadzenia notebooka Inspirion M501R opartego o czterordzeniowy procesor Phenom II z serii N oraz o chipset z serii 800. Prawda, że skromnie?

Nieco dalej idzie Acer ujawniając jeszcze więcej informacji. Firma wprowadzi do sprzedaży cztery nowe notebooki oparte o platformę AMD, wśród których będą dwa modele Aspire 5553 (G) oparte o 4-rdzeniowy mobilny procesor Phenom II X4 N930 z zegarem pracującym z częstotliwością 2,0 GHz. W zależności od wersji, komputer ma posiadać również 4 GB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności 640 GB oraz kartę graficzną ATI Mobility Radeon HD 5650.

Nieco słabsze będą modele Aspire 5551 i 5551G, które będą wyposażone w 3-rdzeniowe procesory Phenom II X3 N830 z zegarem 2,1 GHz. Ten 17- bądź 15-calowy notebook będzie pracował z 4 GB pamięci RAM i kartą graficzną ATI Mobility Radeon HD 5470.

Nie ma się co tutaj spodziewać wydajności wyższej niż w przypadku Intela, aczkolwiek nowe produkty wyposażone w procesory AMD mogą stanowić doskonałą alternatywę. Głównie dzięki cenie laptopów, która w zależności od modelu ma być nawet od 150 do 170 euro niższa niż w przypadku podobnych urządzeń na platformie Intela. Według wstępnego cennika notebooki oparte o 4-rdzeniowe procesory AMD mają kosztować około 700 euro natomiast o 3-rdzeniowe około 300 euro.

Choć AMD będzie mocno spóźnione z ofertą, gdyż Intel swoje znacznie bardziej wydajne, 4-rdzeniowe procesory wprowadził już ponad rok temu, to koncern z Sunnyvale i tak może sporo namieszać. Biorąc pod uwagę głownie stosunek ceny do wydajności, który w przypadku 3-rdzeniowych jednostek może być bardzo korzystny dla "zielonych".

Nie pozostaje więc nam nic innego jak czekać na pierwsze testy i premierę notebooków z procesorami AMD, która ma mieć miejsce w przeciągu kilku najbliższych tygodni.

Źródło: Fudzilla  TechConnect Magazine  Fudzilla

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  jak wyjdą to dopiero będzie wiadomo czy to będzie jakaś konkurencja dla intela czy też nie
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   znaczny "progres"... a nie szlo napisac po polsku?
   ps.pisze z telefonu dlatego bez polskich znakuw
   • avatar
    hideo
    0
    intel aktualnie nie ma żadnego procesora mobilnego 4-rdzeniowego, wszystkie są 2-rdzeniowe+ht (nawet mobilny i7)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Koleś sobie pewnie zrobił z Was jaja, a Wy się czepiacie i robicie z siebie jeszcze większych idiotów.

     Co do AMD - szkoda, że tak późno, gdyż tego typu akcje zawsze pozytywnie wpływają na wysokość cen.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Świetnie, z tego przedziału cenowego będę kupował. Będę czekał na notebooka z X3 i z HD5650m do 2000zł :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Liczę na recenzję i porównanie do odpowiedników intela gdyż w dalekiej przyszłości pisane jest mi kupno notebooka.
       • avatar
        spock2
        0
        Niech lepiej zrobią Neo w 45nm, chciałem kupić HP opartego na tym procku i jak zobaczyłem jak to się grzeje to jednak będę się męczyć dalej z atomem, chyba że ipada uda się tanio sprowadzić z USA.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Pozycje lidera na rynku mobilnym AMD może sobie nie tak trudno wywalczyć! Widząc wydajność Phenomów jestem zdania, że to wystarczy dla 95% użytkowników, a gdy to połączyć z kartą graficzną od AMD i przystępną ceną od razu brałbym to zamiast Intela. Tylko ja nie jestem typowym naiwnym klientem.