Systemy operacyjne

Android P zapowiedziany - poznaliśmy najważniejsze nowości

przeczytasz w 2 min.

Google ujawniło najważniejsze nowości, jakie wprowadzi system Android P. Testy beta ruszają już dziś. Co ważne, można skorzystać z nich na smartfonach kilku producentów.

Zgodnie z planem, wystartowała konferencja Google I/O. To co najważniejsze z punktu widzenia większości użytkowników już za nami. Google zapowiedziało nową wersję najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego.

Android P premiera

Nie możemy mówić o zaskoczeniu, producent zdecydował się na oznaczenie Android P. Jednocześnie swoim zwyczajem nie podał pełnej nazwy, poznamy ją w późniejszym terminie. To samo tyczy się daty udostępnienia finalnej wersji systemu. Poczekamy na nią do jesieni, wcześnie odbywać będą się beta testy.

Android P najważniejsze nowości

W pierwszej kolejności zawsze zwraca się uwagę na zmiany w wyglądzie interfejsu. Tym razem najważniejszą wydaje się przejście na pojedynczy, reagujący na gesty przycisk na dolnej belce. Jeśli otwarta zostanie jakakolwiek aplikacja dodatkowo pojawi się przycisk wstecz.

Android P nowy interfejs

Producent zapewnia, iż Android P będzie prawdziwie inteligentnym oprogramowaniem. Potwierdzać ma to chociażby Adaptive Battery, funkcja analizująca nawyki użytkownika i odpowiednio zarządzająca aplikacjami oszczędzając tym samym baterię. Adaptive Brightness analizować będzie z kolei nie tylko warunki świetle, ale i wykonywane przez użytkownika czynności i lepiej dopasowywać automatyczną jasność.

Android P bateria

W szufladzie aplikacji wyróżniane będą nie tylko najczęściej używane aplikacje. Pojawią się też sugestie, np. po podłączeniu słuchawek system zaproponuje wznowienie ulubionej listy ze Spotify.

Producent zdecydował się też na zmianę sposobu zarządzania głośnością. Pod fizycznymi przyciskami skrywać będzie się teraz regulacja głośności multimediów, a pasek pokazujący poziom głośności znajdzie się przy bocznej krawędzi. Nad nim umieszczona została ikona pozwalająca szybko wyciszyć dźwięki połączeń.

W dowolnej chwili skorzystać można będzie z autoobracania ekranu. Często mamy tę funkcję wyłączoną. Android P po obróceniu smartfona wyświetli ikonę pozwalającą na „wyjątek”, zezwolenie urządzeniu na chwilową aktywację autoobracania.

Użytkownicy będą mogli też szybko sprawdzić wybrane statystyki. Na przykład ile czasu spędzają przy smartfonie, ile w konkretnych aplikacjach, ile razy odblokowywali urządzenie. Można będzie też ustalać limity, aby za bardzo nie zniknąć w cyfrowym świecie.

To funkcje, którym Google poświęciło najwięcej czasu na konferencji. Zapewne z czasem poznamy kolejne.

Android P beta

Android P w wersji beta udostępniony zostanie jeszcze dziś, nie tylko na smartfonach Google Pixel. Testową wersję systemu mogli będą sprawdzić także posiadacze takich urządzeń jak Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi Mix 2S, Nokia 7 Plus, Oppo R15 Pro, Vivo X21, OnePlus 6 (ten nie doczekał się jeszcze oficjalnej premiery) oraz Essential PH‑1. Zainteresowani wszelkie szczegóły znaleźć mogą na oficjalnej stronie producenta.

Źródło: google

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kero8
  3
  Ale bzdety w tych nowościach. Obecny interfejs staje się nuuudny...
  • avatar
   xmexme
   0
   Android P czyli nic się nie zmienia (na lepsze) Google nadal prze w stronę myślenia kropo bożków.

   Google wie lepiej od ciebie co ci jest potrzebne i cię wyręczy w ustawieniach wielu opcji (czytaj -nie pozwoli ci zrobić nic inaczej niż tak jak chce tego religia googola).

   • avatar
    Dragonik
    -1
    Mogliby wrócić do czarnego interfejsu, bo jasny interfejs wciąga baterię jak odkurzacz.
    • avatar
     Konto usunięte
     -2
     Ludzie nie wyłączają autobracania bo go nie lubią tylko żeby kontrola pozycji nie zżerała baterii. Teraz w nowej wersji nie da się już wyłączyć tej części sprzętu. Postęp jak jasny gwint :(