Systemy operacyjne

Android czy iOS? Nie chcesz być śledzony - dzwoń z budki telefonicznej

przeczytasz w 2 min.

Systemy Android i iOS, chociaż tak od siebie różne, bywają często porównywane. Tym razem ten pierwszy wypadł na tle swojego rywala bardzo niekorzystnie.

Android wysyła 20 razy więcej danych do Google niż iOS do Apple

W centrum uwagi znalazło się to, ile danych zbierają obydwa wymienione systemy. iOS ma w tej kwestii zdecydowanie lepszą opinię niż Android. Czy słusznie? Jeśli spojrzeć na wyniki badania, jakie przeprowadził Douglas J. Leith z Trinity College - zdecydowanie tak.

Pomiary przeprowadzone zostały za pomocą Google Pixel 2 z systemem Android 10 oraz iPhone'a 8 z systemem iOS 13.6.1 (+ exploit Checm8). Wnioski? Ten najważniejszy i najszerzej komentowany mówi, iż Android wysyła 20 razy więcej danych telemetrycznych do Google niż iOS do Apple. Podczas uruchamiania urządzenie z Androidem przekazuje do Google około 1 MB danych. Smartfon z iOS w trakcie tej samej czynności przesyła do Apple około 42 KB.

Douglas J. Leith poszedł dalej i wyliczył, iż w stanie spoczynku Android wysyła kolejny 1 MB danych do Google i to co 12 godzin. W przypadku iOS i Apple to natomiast około 52 KB, oczywiście w tym samym okresie. Wynika z tego, że przez 12 godzin tylko w Stanach Zjednoczonych urządzenia z systemem Android gromadzą łącznie około 1,3 TB danych, a te z platformą iOS około 5,8 GB danych.

Android vs iOS

Google nie zgadza się z takimi werdyktami

Kwestia bezpieczeństwa i prywatności w sieci budzi coraz większe zainteresowanie, co jest bardzo pozytywnym trendem. Powyższe opracowanie zatoczyło dość szerokie kręgi i w obozie Google uznano, że wypada się do niego odnieść. W jaki sposób? W taki, który chyba nikogo nie zaskoczy. W oficjalnym komunikacie dla prasy podano, iż stwierdzenia zawarte w omawianym artykule nie są zgodne z prawdą, ponieważ opierają się na niepoprawnej metodologii.

„Zidentyfikowaliśmy wady metodologii wybranej przez badacza do pomiaru ilości zbieranych danych i nie zgadzamy się ze stwierdzeniami w artykule mówiącymi, że urządzenia z Androidem zbierają 20 razy więcej danych niż iPhone'y. Według naszych badań wyniki te różnią się od prawdziwych o rząd wielkości, a przed publikacją podzieliliśmy się z badaczem naszymi obawami dotyczącymi jego metodologii.”

Żeby nie było wątpliwości, iOS też zbiera dane

Jak mówią powyższe dane, iOS chociaż jest mniej łakomy to również zbiera dane. W przypadku obydwu systemów można mówić o łączeniu się z serwerami średnio co 4,5 minuty, nawet gdy użytkownik nie korzysta ze smartfona. Przesyłane dane nie są zresztą zbierane wyłącznie przez systemy, ale również fabrycznie znajdujące się na nich aplikacje i usługi. Wymieniono Chrome, YouTube, Dokumenty Google, Wiadomości, a nawet pasek wyszukiwania Google oraz Siri, Safari i iCloud.

Można przedstawiać tu iOS w dobrym świetle. Pytanie tylko, czy słusznie, bo być może głównym powodem będzie znacznie gorzej wypadający konkurent. Co więcej, ze zbierania niektórych danych telemetrycznych nie da się zrezygnować, ponieważ są niezbędne do poprawnego działania urządzenia i wymagane np. do aktualizacji.

Zainteresowani pełną wersją raportu mogą zapoznać się w z nim w dowolnym momencie, został udostępniony online.

Który system Wy uważacie za lepszy pod kątem prywatności użytkownika? I czy właśnie z niego korzystacie?

Źródło: scss.tcd.ie, foto: kadr z filmu Rozmowy Kontrolowane

Warto zobaczyć również:

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Agresor
  17
  Jedyny telefon bez podsłuchu to ten z dwóch kubków i sznurka.
  • avatar
   develoop
   5
   A ja tu w tabeli widzę że to właśnie apple udostępnia dane o lokalizacji, że to apple udostępnia dane o lokalnym adresie IP... Gdzieś czytałem że apple potrafi nawet zbierać dane z rutera, i czy ilość kb ma aż takie znacznie? czy to jakie dane są zbierane.
   • avatar
    pawluto
    3
    A przy okazji - Dajcie adres jakiejś budki telefonicznej - Bo w stolicy to nie znam ani jednej...
    A w Poznaniu ???
    • avatar
     pawluto
     1
     Państwo z dykty to takie które pozwala u siebie korzystać z telefonów które szpiegują...!!!
     Polska to nadal państwo z dykty !!
     • avatar
      BombaX
      1
      Z okazji świąt Wielkanocnych składam najserdeczniejsze życzenia smacznego jajka oraz obfitego Lanego Poniedziałku.

      *Dlaczego portal nie zrobił newsa świątecznego ?
      • avatar
       Marucins
       1
       Oczywiście że Android - tylko nie ten oficjalny a CF.
       Mając Android nie musisz używać usług Google.
       Mając iOS mimo załatwienia sobie JB i tak będziesz skazany na wszystko co Państwo Komunistyczne ci dało. Przy Androidzie tego nie ma - root i papa szpiegujący domyślny soft.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        ale jęczycie z tym śledzeniem. gógiel szpieguje na potęgę. nie tylko ciebie. jak masz gps, to robi mapę pobliskich urządzeń wifi i bt aby usprawnić zgrubną nawigację. ios też robi swoje. windows nie lepszy.

        jak nie chcesz być śledzony to pozostają rozwiązania niestandardowe, czyli:
        1. laptop z usuniętymi lub dezaktywowanymi modułami śledzenia, w intelu tpm, amd też ma swoje chyba że komuś wstarcza cyrix
        2. niestendardowy jak na teraz system operacyjny, w zasadzie został tylko linux. no chyba że ktoś woli windows 95 :) on też jeszcze nie umiał śledzić tak bardzo

        punkty 1 i 2 załatwiają nam niemal całe śledzenie bezpośrednio na naszym komputerze.
        zostało jeszcze śledzenie w necie, i tu trzeba sprawiać aby nasza przeglądarka web była maksymalnie taka sama jak pozostali, nierozróżnialna z tłumu, plus jakiś VPN z dziwnego kraju, aby władze nie były w stanie się z nimi dogadać, i rozsądne używanie TOR. bo my polaki cebulaki :)
        • avatar
         Takaszi
         -1
         Pine64.org tam poczytaj.
         • avatar
          mikrofonkameragps
          -6
          Android/ iOS / a może już czas wspomnieć o Linux ? Np. Pine64

          Póki co Custom Roms na AOSP działają świetnie.
          U mnie działają LinageOS oraz OmniRom
          Odkąd mojej mamie zainstalowałem LinageOS bez usług G jestem spokojniejszy :)
          O instalacji innego syfu nie mam mowy.
          Aplikację z tylko FOSS z FDroid czasem trzeba dodać jakieś repo.
          Rozmowy zaszyfrowane na Signal oraz VPN zawsze włączony :)

          Fejsbuki, sms, rozmowy telefoniczne odpadają.
          E-mail jedynie zaszyfrowany.
          • avatar
           owatanka
           0
           Jak ktos juz zauwazyl, czy ilosc przesylanych danych ma znaczenie? rozumiem ze apple posiada jeden system operacyjny i jedna konfiguracje urzadzenia "procesor i podzespoly" wiec moze z latwoscia przesylac dane zunifikowane zajmujace znacznie mniej miejsca to troche jak w pracy w ktorej pracujesz w dobrze znanym od wielu lat zespole i wiesz co jak sie nazywa i co szef mial na mysli mowiac zrub to czy tamto inaczej jest na androidzie gdzie ogromna ilosc konfiguracji smartfonow roznych producentow z duza iloscia roznych wersji systemu android, nakladek, procesorow i ukladow gpu itd. Pewnie jest tam jakas unifikacja zbieranych danych ale tez moze byc tych danych znacznie wiecej przez wlasnie mnogosc urzadzen.

           Tak wiec czy ilosc danych ma znaczenie? calkiem spora sciana tekstu w zwyklym pliku tekstowym zajmuje 10KB tak wiec 40KB zbierane przez apple to dosc sporo i raczej ciekawi mnie co az tak duzo zajmuje w przypadku androida? nagrania dzwiekowe? zrzuty ekranu?
           • avatar
            fonzie
            0
            W dzisiejszych czasach najbezpieczniejszym telefonem jest zapewne Nokia 3310.
            Pegasusa się na niej nie zainstaluje, programiści piszący jej oprogramowanie mają już zapewne wczesne objawy Alzheimera a młodzi nie wiedzieli by zapewne od czego zacząć hakowanie jej softu...
            • avatar
             hovzi
             0
             brawo androidowcy :D