Aparaty cyfrowe

Aparaty Nikona królują w kosmosie

przeczytasz w 2 min.

Nikon to marka aparatów, które zostały wybrane jako podstawowe wyposażenie astronautów pracujących na orbicie wokółziemskiej.

Nikon zaprezentował najnowsze zdjęcia kosmosu wykonane lustrzanką D3S i obiektywami z serii Nikkor używanymi przez NASA na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

 Warto przeczytać:
 

Choć w ostatnich dniach doszło do kilku awarii w amerykańskim module stacji ISS, to jednak nic nie wskazuje aby podobne problemy miały dotyczyć sprzętu fotograficznego, który astronauci zabrali ze sobą na pokład tej orbitalnej stacji.

Profesjonalny sprzęt fotograficzny Nikon wykorzystywany jest na pokładzie ISS do badań przestrzeni kosmicznej. Dotychczas NASA zarejestrowała w ten sposób ponad 700 000 zdjęć kosmosu. Wśród nich znajduje się wiele unikatowych i cennych fotografii wykonanych sprzętem Nikona w ekstremalnie trudnych warunkach panujących na orbicie okołoziemskiej. W skrócie można ująć to "nagłymi różnicami temperatur".

 

Garść historycznych faktów

Nikon od wielu lat wspomaga badania kosmosu prowadzone przez NASA. Współpraca zaczęła się od aparatu Nikon Photomic FTN. Zmodyfikowany model znalazł się na pokładzie Apollo 15 w 1971 roku.

W 2008 roku NASA otrzymała cyfrowe lustrzanki Nikon D2Xs. Aparaty te nadal wykorzystywane są w kosmosie. Rok później Amerykanie zamówili kolejne urządzenia marki Nikon. Aparaty D3s i obiektywy AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED używane są obecnie przez astronautów do dokumentacji prac prowadzonych na pokładzie promów kosmicznych oraz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Urządzenia te nie zostały poddane żadnym modyfikacjom technicznym. Są to takie same produkty, jak obecnie dostępne na rynku.

Urządzenia marki Nikon sprawdzają się również w ekstremalnych warunkach na Ziemi. Nikon jest oficjalnym dostawcą sprzętu obserwacyjnego wykorzystywanego do badań Antarktydy.

kliknij aby powiększyć

Jakim sprzętem fotografuje NASA?

Astronauci wykorzystują do prac m.in. aparaty Nikon D3S, który służy głównie do wykonywania zdjęć powierzchni ziemi oraz zdjęć nocnych i jest to standardowy produkt seryjny, bez modyfikacji. Ponadto w użyciu jest aż osiem lustrzanek Nikon D2Xs, które poddano modyfikacjom zgodnie z wymogami NASA. Wraz z aparatami na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się ponad 35 obiektywów 15 różnych typów, które służą do fotografowania wewnątrz oraz na zewnątrz Stacji oraz wspomagają operacje kosmiczne NASA.

kliknij aby powiększyć

Źródło: Nikon

Polecamy artykuły:  
Najlepsze gry na latoTOP-10 Karty graficzne - lipipec 2010Test - na czym najlepiej przenosić dane

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Oj D3S'em by się człowiek pobawił :D
  • avatar
   19arek93
   0
   PIĘKNE zdjęcia. Sama myśl że zostały zrobione poza atmosferą..
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Super, też chciałbym tam być i robić sobie takie fotki.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Za 50 lat młodzież będzie sobie robić słit focie w kosmosie :P
     • avatar
      mgkiler
      0
      EE. Cienie w roznych kierunkach. To znow fotomontaz. Jak ten z astronautami na ksiezycu.

      Oczywiscie zart :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       jakos w to nie wierze, NASA nie zaryzkowalaby wysylanie w kosmos aparatu prosto ze sklepu. Penwie Nikon ma umowe z NASA, taka samo jak mial Forest Gump z firma produkujaca paletki do pingponga... - marketing i tyle :p
       • avatar
        majster-b
        0
        Fotomontaz czy nie nie ma sie czym chwalić. Tym drugim zdjęciem zwłaszcza - szum i aberracja ogromne - zwróćcie uwagę na czołówkę astronauty w powiększeniu. Rzeźnia. No fakt że ciemno było ale to nie są tanie aparaty więc jeśli chcą reklamować się w ten sposób to powinni pokazać coś doskonałego technicznie. A tu taka lipa...