Procesory

ARM zapowiada walkę z x86

przeczytasz w 2 min.

James Bruce, przedstawiciel Advanced RISC Machines, w rozmowie z TG Daily zapowiada, że nieubłaganie zbliżają się czasy, w których architektura ARM podejmie walkę z procesorami x86. Pierwszym uderzeniem mają być jednostki Cortex-A15.

Technologia x86 (aktualnie x86-64), która jest obecnie wykorzystywana w większości procesorów komputerowych, ma zdecydowaną przewagę względem ARM. Zarówno jeżeli chodzi o wydajność, ale również całą masę kompatybilnych programów, a przede wszystkim potężne korporacje, które stoją za jej plecami. Intel, AMD, a także firmy, które zarabiają na wszystkim, co jest dookoła x86, łatwo się nie poddadzą. Więcej, x86 chce wkroczyć na teren ARM - celem rozwiązań Fusion i Atom są przecież małe urządzenia mobilne. 

Warto przeczytać:
Samsung: procesor 2 GHz dla smartfonów

Jednak ARM ma klika asów w rękawie. Pierwszym, chyba najbardziej znaczącym, jest zapowiedz wypuszczenia przez Microsoft wersji systemu operacyjnego Windows 8, która bezproblemowo działałaby na procesorach ARM. Każdy wie, że Windows trzyma w garści około 85% komputerów. Jeżeli jakieś rozwiązanie nie współpracuje z "okienkami", to znaczy, że zostanie ominięte przez wspomnianą większość użytkowników pecetów i laptopów.

Kolejna szansa, która idealnie komponuje się z Windows 8, nadchodzi ze strony NVIDII. Chodzi oczywiście o projekt Denver, czyli procesor ARM, który zapewne jako część układu System-on-Chip ze zintegrowaną grafiką GeForce miałby znaleźć się w dosłownie wszystkim - od smartfonów do pecetów. Według źródeł związanych z "zielonymi", duża porcja pieniędzy oraz liczna rzesza inżynierów przeznaczona jest do realizacji tego pomysłu. Denver miałby najwcześniej pojawić się w 2013 roku. 

Ogromne nadzieje pokładane są w układzie Cortex-A15, którego premiera ma nastąpić na przełomie 2012 i 2013 roku. Ma on być nawet 5 razy wydajniejszy niż model A9, a przy tym cechować się zużyciem energii na podobnym poziomie. Będzie go można zobaczyć w wersjach dwu-,cztero-, a nawet ośmio-rdzeniowych, a przy tym taktowanie wyniesie do 2,5 GHz. Ponadto wraz z nim do ARM ma wkroczyć wielowątkowość. Licencja na Cortex-A15 została już wykupiona takie firmy jak Texas InstrumentsST Ericsson, Samsung oraz NVIDIA.

"Dzięki nadchodzącemu procesorowi Cortex-A15, na pewno zbliżamy się do dnia, kiedy to smartfon, czy tablet stanie się naszym podstawowym komputerem. (..)  Żeby obejrzeć film, lub prezentacje wystarczy podłączyć go do zewnętrznego monitora, zaś po dołączeniu myszki i klawiatury przez Bluetooth będzie można normalnie na nim pracować" - tak James Bruce opisuje zastosowania, w których ARM mogłoby wkrótce rywalizować z x86. Bruce z dużą nadzieją patrzy na rynek serwerów, który - według niego - coraz częściej rozgląda się za rozwiązaniami energooszczędnymi. Tutaj swoje miejsce miałby znaleźć jednostki ARM. Jednocześnie przyznaje, że do wydajności oferowanej przez x86 sporo brakuje.

Źródło: TG Daily

 

Polecamy artykuły:  
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011
AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti
Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej?

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Damian Szymański
  0
  "co jest dookoła x86, łatwo się nie podadzą. " - powinno być poddadzą ;)
  • avatar
   racedriver
   0
   szanse arm w segmencie smartfonow sa spore, ale przez najblizsze lata w x86 nie maja szans z intelem i amd
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Chyba o pobór energii bo w kwestii wydajności to mogą sobie walczyć o podeszwy butów x86 chyba.
    • avatar
     Stork
     0
     Do 2013 roku, to intel wypuści Intel Atom i9 i pozamiata rynek ARM, tyle będzie..
     Oczywiście fajnie by było gdyby ARM się przebiło :)
     • avatar
      jacy4
      0
      Już widzę instrukcje jak zainstalować windowsa 8 na tablecie za 300zł :D
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Przecież na rynku od dawna jest pogromca x86 a mianowicie PPC, nie stety apple wraz producentami softu zabiły tą platformę na desktopy.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Problem w tym, że przepaść wydajnościowa między middle i top arm i x86 nie maleje (wręcz przeciwnie), a przepaść w efektywności energetycznej maleje zastraszająco szybko (x86 przejmuje coraz więcej rozwiązań arm odnośnie dynamicznego wyłączania/spowalniania zbędnych zasobów)